Kertészet

A Szupermenta újabb paprika különlegességgel rukkolt elő

A Szupermenta nyár eleji terméktesztjén vizsgált hegyes-erős paprika vetőmagokat tovább tesztelték a Nébih monorierdei Fajtakitermesztő Állomásán. A szakemberek összesen 12 vetőmagtételt vetettek el, majd figyelemmel kísérték a fejlődésüket egészen a betakarításig. A megérett csípős paprikáknak a Nébih laboratóriumában megmérték a kapszaicintartalmát, valamint kedveltségi vizsgálatra is sor került. A termékteszt folytatását a paprikák szép eredménnyel zárták.

Forrás: pxhere

A Nébih monorierdei Fajtakitermesztő Állomásán a szakértők azt vizsgálják, hogy a Magyarországon előállított, fémzárolt és forgalomba kerülő vetőmagvak és növényi szaporítóanyagok a felszaporítások során mennyire tudják megőrizni a fajtaazonosságukat és fajtatisztaságukat. A szakemberek ezúttal a Szupermenta hegyes-erős paprika vetőmag termékteszt folytatásaként leíró kísérletet végeztek a hobbikertészkedők segítése, hatékony informálása érdekében.

A magokat április közepén vetették el, és a fóliasátorban gondosan ápolták a belőlük kifejlődött palántákat. Május végén a palántatálcákból aprómorzsás talajba ültették a megerősödött, 6-8 lombleveles korú növényeket, ahol csepegtető szalag segítségével öntözték őket. A kiültetés után hamarosan megjelentek rajtuk az első virágok, július végén pedig már érett, különböző színekben pompázó erős paprikákat szedhettek a növényekről.
A termesztés folyamatát, valamint a terméseket illetően is elmondható, hogy jól vizsgáztak a hegyes-erős paprikák, hiszen megfelelő ütemben fejlődtek, és a várt termést hozták.

A tesztben alakjuk és színük alapján is különböző fajták vettek részt, melyek közül – az elvárásoknak megfelelően – mindegyik erős volt. A laboratóriumi vizsgálatok során a szakemberek megmérték a termések kapszaicintartalmát: ez a vegyület adja ugyanis a paprikák csípős, égető ízét. A mérési eredmények alapján a kapszaicin mennyisége nyers paprikára vonatkoztatva széles skálán, 7 és 100 mg/kg között mozgott.

A népszerű kedveltségi vizsgálat természetesen a hegyes-erős paprikák esetében sem maradt el. A szakértők és laikusok minősítése alapján, minden értékelési szempontot figyelembe véve, a legkedveltebb fajta a Harriet kosszarvú (MoravoSeed) lett, második helyen a Cristobal F1 (Garafarm Magrovet), míg harmadikként a Cristobal F1 (Magrovet Royal Sluis) végzett.

 

Agrotrend.hu/ Nébih

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés