Gazdálkodás

Íme az őszi gyeptelepítés előnyei

Lassan fel kell készülni az őszi teendőkre a gyepeken. Magyarországon a gyepek telepítésére és felülvetésére két időszak kedvez: a kora tavaszi (március végétől április elejéig) és a nyár végi, kora őszi (augusztus végétől október elejéig). A gazdák gyakran a tavaszi időpontot választják, mert ilyenkor könnyebb magágyat készíteni a téli csapadékkal feltöltött földeken.

Forrás: pixabay.com

Azonban a kora őszi telepítésnek is van számos előnye. Az egyik legfontosabb, hogy az ilyen állományban jóval kisebb gyomkonkurenciával kell a telepített pázsitfüveknek megküzdeniük. A gyomnövényeket az életformájuk alapján dr. Ujvárosi Miklós rendszerezte hazánkban Raunkier dán ökológus módszere alapján. Az Ujvárosi-féle életformarendszerben négy nagyobb csoportot különböztetünk meg: egyéveseket (Therophyta, T), kétéveseket (Hemitherophyta, HT), az évelők közül pedig a talajszintben telelő évelőket (Hemikryptophyta, H) és a talajban telelő évelőket (Geophyta, G).

Hazánkban a legtöbb, tömegesen megjelenő gyomnövény tavaszi csírázású. A kora ősszel vetett pázsitfüvek már bokros állapotban, kifejlett gyökérzett el rendelkeznek, amikor a legtöbb gyomnövény tavasszal csírázni kezd. Ezt az előnyt nem tudják a gyomok behozni, így rendszeres kaszálással gyorsan záródó, gyomszegény gyepet alakíthatunk ki. Ökológiai gazdaságokban különösen fontos ezt szem előtt tartani, hiszen ezekben tilos a szelektív gyomirtószerek használata.

A kora őszi gyeptelepítés másik nagy előnye, hogy a nyári száraz, meleg időszakot szintén már kifejlett állapotban kell átvészelnie a vetett növényeknek. Hazánkban általában csapadékos az ősz, így nem fenyegeti a fejletlen gyökérzetű növényeket a kiszáradás. Száraz ősz esetén pedig azt tapasztaltuk, hogy az erőteljes harmatképződés segíti a sekélyen vetett pázsitfüvek fejlődését.

Az őszi gyeptelepítés harmadik előnyös tulajdonságaként az első évi takarmányhozamot kell megemlítenünk. Az ősszel telepített gyep bokros állapotban van már, amikor a téli hideghatás éri. Ennek köszönhetően tavasszal magszárat fejleszt, így nagy zöldtömeget kaszálhatunk az új telepítésű gyepről májusban. Ha legelőként szeretnénk hasznosítani, akkor óvatos, irányított legeltetéssel szeptemberben már rámehetnek az állatok, de azért májusban ezeket a legelőket is le kell kaszálni.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés