Gazdálkodás
Ilyen esélyei vannak az ökológiai gazdálkodóknak a KAp-ban
Az új KAP Stratégiai Tervnek megfelelően a hamarosan megnyíló pályázati felhívások többlet támogatást és a pályázatok elbírálásánál többletpontot biztosítanak az ökológiai gazdálkodóknak és a biotermékeket gyártó feldolgozóüzemeknek is, mert a biotermékek előállítása költséges. A sikeres pályázáshoz segítséget is kaphatnak a gazdák. A biotermékek drágák, mert előállítási költségei is azok. Az agrártárca pályázati lehetőséget nyit meg a biotermékekkel foglalkozóknak. Azért, hogy a pályázatban minél több gazdálkodó sikeresen szerepeljen, online konferencia sorozatot indít a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.
Ez lesz az első alkalom, amikor az eddigiektől eltérően nem csak plusz pontot, hanem plusz pénzt is kapnak, akik a biotermék feldolgozásával, illetve biogazdálkodással foglalkoznak. Ez tíz százalékkal többet jelent a nem biogazdálkodást folytatókhoz képest, ami jelentős támogatási összeg. Az online konferencia első része a feldolgozásról szól. Roszik Péter ügyvezető igazgató szerint fontos tudni az érintetteknek, hogy a gazdálkodásban némi előéletnek kell lenni az indulás érdekében. Ha ezt valaki felmutatja, akkor még nem tud azonnal pályázni, csak a következő kiírásban, ezért elsősorban azoknak szól a pályázat, akik a biogazdálkodás rendszerében már benne vannak, mert így kedvezményt is kaphatnak.
Hogyan lehet megfelelni a bioelőírásoknak? Az online konferencián ezt járják körbe azokkal a szakemberekkel, akik a pályázat részleteit a minisztériumban elkészítették. A feldolgozással kapcsolatban három előadás lesz: az egyik a kertészeknek szóló, a későbbiekben pedig az állattenyésztőknek, de a legelső a feldolgozóknak lesz hasznos.
-Olyan plusz tudást kap az érintett, amelynek során pontosan látja a pályázat feltételeit, hogy részt vehet-e rajta, mit tud felmutatni a sikeres pályázás érdekében -összegezte Roszik Péter.
Az ökológiai mozgalmak a nyolcvanas években alakultak és utána fejlődtek ki a világ számos pontjához hasonlóan árutermelő tevékenységgé. A biogazdálkodás az egyetlen olyan mezőgazdasági és élelmiszer előállító rendszer, amely ellenőrzés és tanúsítás alatt áll. Ennek során kiderül, hogy melyek azok a feltételek, amelyeknek meg kell felelnie a gazdáknak, hogy megkaphassák a biominősítést és tanúsítást. Ez garancia a fogyasztó felé is, hogy fenntartható termelési rendszer valósuljon meg. Nem csak a végtermék kap minősítést, hanem az egész előállítási folyamat.
A Közös Agrár Politika részeként dolgozták ki az ökológiai cselekvési tervet, ami az unió elvárásaihoz igazodik. Az unió agrárterületeinek 25 százaléka legyen öko 2030-ig -így szól a megállapodás.
Ez még az érintettek számára is nagy szám, ugyanis most tartunk 10 százalékos területaránynál, így magasra tették a mércét a döntéshozók. Minden tagállamnak a KAP Stratégiai Tervében ennek megfelelően kell nyilatkoznia arról, hogy mekkora növekedést vállal. Magyarország 10 százalékos ököterületet vállalt 2027-ig, ami nem lehetetlen, hiszen most tartunk 6 százaléknál. Így emelkedhet a hazai öko élelmiszere aránya.
Agrotrend.hu/ novenyvedoszer.hu