Gazdálkodás
Ez az oka annak hogy finomabb a kézműves gesztenyemassza
Első látásra úgy néz ki, mint a darált dió, ami valójában szelídgesztenye. Erre a porított gesztenyére kerül rá a cukorszirup és a rum aroma, valamint az előzőleg megfőzött vanília rúd a még jobb ízesítéshez. Ebből áll össze az a gesztenyemassza, amit már csak csomagolni kell és jöhetnek a vásárlók. A Zala vármegyei Miháld településen Mándó Miklósné és családja több évtizede foglalkozik kézműves gesztenyemassza készítéssel és gesztenyetisztítással is. A környékben sokan foglalkoznak házi gesztenyemasszával, ugyanis a vásárlók szeretnének minőségi terméket vásárolni.
Sokan bizalmatlanok a boltokban vásárolt gesztenyepürékkel szemben, ugyanis a Nébih korábbi célellenőrzése során a laboratóriumi vizsgálatok megállapították, hogy több gesztenyepüré és gesztenyemassza rizst és burgonyát tartalmazott, valamint kukoricasűrítménnyel is próbálták a gesztenye ízét előhozni. Mivel a rizsliszt és a burgonya olcsóbb, mint a gesztenye, ezért a nagyobb haszonszerzés céljából ezzel a két termékkel hamisíthatóak a gesztenyekészítmények. A Nébih vizsgálata szerencsére megnyugtatóan zárult és nem mutattak ki növényi eredetű anyagokat, de az a vásárló, aki szereti a házi ízeket, mindenképpen időt szán a finom gesztenyemassza beszerzésére.
Véletlenből született a gondolat a Mándó családnál, ugyanis nem tudták eladni a nyers gesztenyét és így jött az ötlet a kézműves gesztenyemassza készítésére. Erről részletesebben is beszéltek a Kossuth Rádió szombat reggeli műsorában. Mándó Miklósné szerint egyre jobban keresik a masszájukat, mert a vásárlók szívesebben döntenek amellett, amelyben nincsenek tartósítószerek, ezért inkább a természetes ételeket felé fordulnak.
Saját találmányuk a hasítógép, amelyen a megmosott, megtisztított és megfőzött gesztenyét átforgatják. Első látásra úgy néz ki, mint egy húsdaráló, de valójában nem darálva van a gesztenye, hanem a héját elhasítja és a belső részek kiforognak belőle, amit különböző szitákon szitálnak át egészen addig, ami semmi nem marad bent, csak a natúr gesztenye pora, vagyis a belső fehér gesztenye része.
-Fontos a szűrő mérete, ugyanis a gesztenye tisztításakor nem csak lyuk vastagsága, hanem a mérete is meghatározó, hogy csak az jusson át, aminek kell. Van háló a vastaghéjnak és van egy üvegszálas háló az alján, ami kisebb mint a szúnyogháló. Ezen is át kell szitálni. Ez nem könnyű munka, de mindig meg is kérdezik a vevők, hogy otthon is ugyanezzel a módszerrel csináljuk-e? Mondjuk, hogy igen, mivel ez egy kézműves massza, minden kézzel történik, kivéve a hasítás -mondja Mándó Miklósné.
Természetesen a gesztenye is a saját ültetvényükről való, vagyis nem kell vásárolni. Az idei termés rosszul sikerült, mert túl nagy meleg volt és amikor virágzott a gesztenye, akkor nem kapott elegendő esőt, ezért a fele termés volt idén az előző évekhez viszonyítva. Amikor megérik a gesztenye, akkor egyetlen hónap alatt fel is dolgozzák. Minden napjuk azzal kezdődik, hogy a hegyoldalban összeszedik a gesztenyét és azonnal kezdődik a munka.
A család foglalkozik gesztenyetisztítással is azoknak, akik megkeresik őket nagyobb mennyiséggel. Elkészítik a tisztított gesztenyét azoknak, akik otthon ezt nem tudják megoldani. Utána odahaza úgy ízesítik, ahogy nekik tetszik. Sokan szeretnék a gesztenyéjüket megtisztíttatni, mert a magyarok nagyon szeretik a gesztenyéből készült ételeket és a jó alapanyagot. Nem olcsó folyamatról van szó, hiszen 2 kilogramm gesztenye kell 1 kg massza elkészítéséhez.
Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu