Gazdálkodás
Az Európai Bizottság piacmegfigyelő központot indít az olívaolaj- és asztali olívabogyó-ágazat számára
Az Európai Olívaolaj- és Asztali Olívabogyó-piaci Megfigyelőközpont ma Brüsszelben kezdi meg működését, amely jelentős mérföldkő az Európai Bizottság piaci átláthatóság és az olívaágazatban való együttműködés előmozdítására irányuló erőfeszítéseiben.
Az Európai Olívaolaj- és Asztali Olívabogyó-piaci Megfigyelőközpont platformként szolgál majd a teljes ellátási láncot képviselő szakértők közötti eszmecserére és együttműködésre, a termelőktől az exportőrökig. Az új megfigyelőközpontot a már meglévő mezőgazdasági ágazatok, például a tejtermékek, növénytermesztés, valamint a gyümölcs- és zöldségágazatok számára kialakított piacmegfigyelő központok mintájára alakítják ki. A megfigyelőközpont piaci adatokat és statisztikákat gyűjt és értékel, jelentéseket készít, és mindenki számára elérhető piaci információkat nyújt.
Az EU olívaolaj-termelése globális piac szempontjából kiemelkedően fontos szerepet tölt be, ezért a megfigyelőközpont elindítása jelentős lépést jelent az ágazat kihívásainak átláthatóbb és proaktívabb kezelése felé.
Ez az új kezdeményezés a Bizottság átfogóbb erőfeszítéseinek része, amelyek célja a mezőgazdasági ágazat piaci átláthatóságának és együttműködésének elősegítése, hozzájárulva ezzel az olívaágazat megerősítéséhez és ellenállóbbá tételéhez.
Háttér
A világ legnagyobb olívaolaj-termelőjeként, fogyasztójaként és exportőreként az Európai Unió számára kiemelten fontos ennek a kulcsfontosságú mezőgazdasági ágazatnak a sikere. Az olívatermesztés jelentős kulturális örökséget képvisel, és komoly hatással van a vidéki közösségekre, így kulcsfontosságú az EU mezőgazdasági tájának szempontjából. Azonban a közelmúlt szélsőséges időjárási eseményei, mint például az aszályok, erdőtüzek és a szokatlan hőmérsékletek, megterhelték az EU olívatermelését, amely az elmúlt betakarítás során 24%-kal maradt el az öt éves átlagtól.
A legfrissebb adatok szerint az EU olívaolaj-termelése a 2023/24-es gazdasági évben 1,5 millió tonnát ért el, ami 8%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ez a visszaesés azonban nagyrészt két egymást követő rossz termés eredménye, ami az egész ellátási láncon végiggyűrűzött, csökkentve a készleteket és rekordmagas szintre emelve az árakat. Ennek hatása nemcsak a termelőket, hanem az exportőröket és a fogyasztókat is sújtotta, jelentős készlethiányt okozva az EU-ban.
A 2024/25-ös gazdasági év kilátásai kedvezőbbek, mivel az olívaolaj-termelés várhatóan visszatér az átlagos szintre, ám a fennálló kihívások miatt az árak továbbra is magasak maradhatnak több hónapig.
A KAP számos politikai eszközt kínál az olívaágazat támogatására, beleértve a különböző típusú jövedelemtámogatásokat, a jó agronómiai gyakorlatok elismerését célzó intézkedéseket, a beruházásokhoz és az együttműködéshez nyújtott támogatást, valamint a kutatási projekteket.
agrotrend.hu / Európai Bizottság