Gazdálkodás
Az Európai Bizottság létrehozza az Európai Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Tanácsot
Az Európai Bizottság hivatalosan megalapította az Európai Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Tanácsot (EBAF), teljesítve ezzel az EU mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd zárójelentésének egyik ajánlását.
Az új testületet Christophe Hansen, az élelmiszerügyi és mezőgazdasági biztos vezeti. Az EBAF célja, hogy elősegítse a párbeszéd, a bizalom és a többoldalú részvétel új kultúráját az élelmiszer-ellátási lánc szereplői, a civil társadalom, valamint a Bizottság között.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke így nyilatkozott:
„A mezőgazdaság Európa jövőjének központi eleme. Ma a mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd lendületét továbbvisszük, hogy bizalmat építsünk és összehozzuk az embereket. Az Európai Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Tanács feladata, hogy átfogó módon kezelje az agrár-élelmiszerlánc összetettségét, támogatva gazdáinkat, és elősegítve egy ellenállóbb, versenyképesebb és fenntarthatóbb élelmiszerrendszert.”
A tanács feladatai
Az EBAF tanácsadó testületként működik, amely magas szintű javaslatokat tesz az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló stratégiai jelentés megvalósításához. Emellett hozzájárul a mezőgazdaságra és élelmiszerellátásra vonatkozó „Jövőkép” kidolgozásához, amelyet a mandátum első 100 napján belül mutatnak be.
A tagokat arra ösztönzik, hogy segítsék elő a megértést és tapasztalatcserét, különös figyelmet fordítva az uniós politikák koherenciájára, valamint azok összhangjára a magánszektor kezdeményezéseivel.
A tanács működése:
- Ötéves időszakra jön létre.
- Évente 2-6 alkalommal ülésezik, de sürgős ügyekben Christophe Hansen biztos további találkozókat is összehívhat.
Tagság és pályázati felhívás
A tanács legfeljebb 30 szervezetből áll majd, amelyek három fő érdekelti csoportot képviselnek:
- A gazdálkodó közösség,
- Az élelmiszer-ellátási lánc egyéb szereplői,
- Civil társadalom, ideértve a környezetvédelem, éghajlatvédelem, állatvédelem és fogyasztóvédelem területeit.
A pályázó szervezeteknek uniós szinten releváns szakértelemmel és a lehető legszélesebb földrajzi képviselettel kell rendelkezniük. Emellett regisztrálniuk kell az Átláthatósági Nyilvántartásban.
A pályázatok benyújtási határideje: 2025. január 8.
A Bizottság 2025 elejére tervezi a tagság véglegesítését, és az első ülés azonnal összehívásra kerül.
Háttérinformáció
2023 szeptemberében Ursula von der Leyen az Unió helyzetéről szóló beszédében jelentette be az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló stratégiai párbeszédet, amely 2024 januárjában indult. Ez a párbeszéd az agrár-élelmiszerágazat fő érintettjeit, a civil társadalmat, vidéki közösségeket és tudományos szereplőket vonta be, hogy közös jövőképet alakítsanak ki az EU mezőgazdaságára és élelmiszerrendszereire vonatkozóan.
Az EBAF által adott tanácsok kiegészítik a már meglévő, ágazatspecifikus szakértelmet, beleértve a Civil Párbeszéd Csoportok munkáját.
agrotrend.hu / Európai Bizottság
Fókuszban
A hatóság feloldotta a madárinfluenza okán felállított megfigyelési körzetek nagy részét
Tekintettel arra, hogy a dél-alföldi területen december eleje óta nem fordult elő újabb madárinfluenza kitörés és az előírt intézkedések is...
Rekordérdeklődés az AKG és ÖKO támogatások iránt
Nagy érdeklődés övezte az agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodást támogató programokat. A két felhívásra összesen csaknem 26 ezer pályázat érkezett be,...
Szemléletváltásra van szükség, hogy javítsuk talajaink állapotát
Az egészséges talaj egyszerre szolgálja az élelmezésbiztonságot és a klímavédelmet, a fenntartható és a hosszú távú, versenyképes gazdálkodást – mondta...
AGROmashEXPO: teljes értékű Massey Ferguson kínálat a valaha gyártott legerősebb MF traktorral!
Az Austro Diesel GmbH. évtizedek óta elkötelezett Partnere az AGROmashEXPO-nak, és 2025-ben is rendkívül komoly és teljes értékű Massey Ferguson...