Állattenyésztés

Gazdálkodás

Változtak a fertőző szivacsos agyvelőbántalmak felszámolására vonatkozó szabályok

Módosultak a kecskék és a veszélyeztetett fajták fertőző szivacsos agyvelőbántalmainak felszámolására irányuló uniós intézkedések.

Az Európai Unió Hivatalos Lapjának 63. évfolyam, 2020. június 12-i L184 számában megjelent az Európai Bizottság 2020/772 rendelete mellékletének a kecskék fertőző szivacsos agyvelőbántalmainak felszámolására irányuló intézkedések tekintetében történő módosításáról továbbá a veszélyeztetett fajták fogalmának rendezéséről – írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége.

Az egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (TSE) megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozó szabályokat a 2001. május 22-i 999/2001/EK rendelet tartalmazza.

  • Meghatározza azokat az intézkedéseket, amelyeket a TSE szarvasmarha-, juh- és kecskefélékben való előfordulásának megerősítését követően kell meghozni. A második lehetőség a gazdaságban található valamennyi juh- és kecskeféle leölését és teljes megsemmisítését írja elő, a klasszikus súrlókórral szemben ellenálló prionfehérje-genotípusú juhfélék kivételével.

Fotó: pixabay.com

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) 2017. július 5-én tudományos szakvéleményt fogadott el a kecskékben előforduló TSE-vel szembeni genetikai rezisztenciáról. Véleményében az EFSA azt a következtetést vonta le, hogy a klasszikus súrlókór kecskeállományokban való kitörésének kezelését a genetikailag rezisztens állatok kiválasztására lehetne alapozni, mint ahogyan azt a rendelet jelenleg a juhfélék esetében előirányozza. Ennek megfelelően indokolt a rendelet erre vonatkozó fejezetét módosítani annak érdekében, hogy a leölést és megsemmisítést kizárólag a klasszikus súrlókórra fogékony kecskefélékre lehessen korlátozni.

  • A tagállamoknak esetenként kell meghatározniuk, hogy a betegséggel szembeni genetikai rezisztenciájuk alapján mely állatok mentesüljenek a leölés és megsemmisítés alól. Az EFSA ajánlása alapján, amennyiben egy kecskéket tartó gazdaságban súrlókor tör ki, a tagállamnak saját tenyésztési stratégiája alapján meg kell határoznia azokat a konkrét intézkedéseket, amelyeket az adott gazdaság kecskeállománya genetikai rezisztenciájának kialakítása érdekében végre kell hajtani.

Ezen túl az EU 2016/1012 európai parlamenti és tanácsi rendelete 2018. november 1-jei hatállyal hatályon kívül helyezte azt a tanácsi irányelvet, mely meghatározta a „veszélyeztetett fajta” fogalmát. Fentiekre tekintettel indokolt továbbá „a gazdálkodásból való eltűnéssel fenyegetett helyi fajta” kifejezést a „veszélyeztetett fajta” kifejezéssel felváltani.

A módosítás tehát a 999/2001/EK rendelet I., VII. és VIII. mellékleteinek fentiek szerinti módosításait tartalmazza. A rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba, és annak szabályozásai teljes egészében kötelezőek és közvetlenül alkalmazandóak valamennyi tagállamban.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés