Állattenyésztés

RNS-technológiával kifejlesztett madárinfluenza-vakcina Franciaországban

A Franciaországban jelenleg használt madárinfluenza elleni vakcinát Németországban fejlesztették ki, a gyártó Ceva, riemserorti (Mecklenburg-Elő-Pomeránia) telephelyén. A gyártóhelyen alkalmazott “RNS-technológia” lehetővé teszi, új vakcinák rövid idő alatt történő kifejlesztését.

Forrás: pixabay.com

A madárinfluenza járványok 2020 óta tapasztalható globális növekedése és a védekezési intézkedések iránti növekvő igény arra késztette a Ceva Tiergesundheit gyógyszeripari vállalatot, hogy a H5N1 madárinfluenza vírus elleni vakcinát fejlesszen ki. Erre a Ceva mecklenburg-elő-pomerániai Riemserort telephelyén került sor, az NDR (Norddeutscher Rundfunk) híradása szerint. A madárinfluenza elleni vakcinából már több millió adagot szállítottak Franciaországba, ahol – mint ismeretes – sürgősségi engedély teszi lehetővé a felhasználását.

Változás a vírusban és mutációk

“Világszerte a vírus változásával állunk szemben” – mondta az NDR-nek Dr. Fabian Deutskens, a Ceva riemserorti telephelyének kutatási vezetője. A vállalat szerint az RNS-technológia egyfajta platformot jelent, amely lehetővé teszi új vakcinák gyors fejlesztését. A franciaországi székhelyű Ceva a világ ötödik legnagyobb gyógyszeripari csoportja az állatgyógyászati ágazatban és 2019-ben vette át a hagyományos riemserorti telephelyet, ahol az RNS-alapú vakcinák fejlesztésére összpontosítanak.

A H5N1 kórokozó madárpopulációban való elterjedését és emlősökre való átterjedését követően az Európai Bizottság engedélyezte a tagállamok számára a vakcinák alkalmazását. Franciaország sürgősségi engedélyt adott és a vakcinát jelenleg kacsák immunizálására használja.

A vakcina Németországban nem engedélyezett. Martin Beer a Riems szigetén működő Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) alelnöke szerint azért nem használják az oltóanyagot, mert jelenleg nincs rá szükség, Németországban nyugodt a járványhelyzet.

Az USA-ban más a helyzet: tavasz óta az amerikai hatóságok többször is jelentettek fertőzéseket teheneknél, eddig 169 gazdaságban. Bizonyított, hogy négy ember tehéntejen keresztül fertőződött meg. A be nem jelentett esetek száma lényegesen magasabb lehet. A betegség az USA-ban a madarak között is elharapózott.

Finnországban különleges a helyzet

Maga az Európai Bizottság 665.000 adag humán vakcinát vásárolt a világjárvány elleni óvintézkedésként. Finnország most az első ország a világon, amely az embereket is beoltja. Az ország különleges helyzetben van a több százezer prémes állat miatt, amelyeket szintén súlyosan érintett a fertőzés, a sarki rókától a görényig, – mondta Beer. “Az emberi influenzavírusok megtalálhatók a görényekben, ahol keveredhetnek, ennek eredményeképp a görényekkel foglalkozó emberekkel is sokszor kapcsolatba kerülhetnek, ezért szeretnénk egy további védelmi tényezőt – a humán oltást – bevezetni” – magyarázta az FLI alelnöke az NDR-nek.

Németországban a védőoltások alkalmazása csak súlyos járványhelyzetben, a humán fertőzések esélyének jelentős megnövekedése esetén kerülhetne szóba – folytatta Beer. A Robert Koch Intézet jelenleg alacsonyra értékeli ennek kockázatát.

agrotrend.hu / NAK / Tóth Andrea Mária

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés