Állattenyésztés

Növénytermesztés, állattenyésztés – így teljesített a mezőgazdaság 2023-ban

 

A Mezőgazdasági Számlarendszer (MSZR) legfrissebb előrejelzése alapján a magyar mezőgazdaság 2023-as teljesítménye kiemelkedő növekedést mutat. A mezőgazdasági kibocsátás értéke 6,5 százalékkal meghaladja a 2022-es eredményt, a termelés költségei enyhe emelkedést mutatnak (0,2 százalék) – írta elemzésében a novenyvedoszer.hu.

Ennek eredményeként a bruttó hozzáadott érték 19,2 százalékkal, a mezőgazdasági tevékenységből származó nettó vállalkozói jövedelem pedig 13 százalékkal nő majd 2023-ban a 2022-es szinthez képest – állapítja meg az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) által készített, a magyar agrárium múlt évi teljesítményét összegző és a közelmúltban közzétett első becslése.

Fotó: illusztráció, canva.com

A mezőgazdasági teljes bruttó kibocsátás az előzetes adatok alapján meghaladja a 4300 milliárd forintot, és további 6,5 százalékos növekedést prognosztizálnak.

A növényi termékek kibocsátása jelentős növekedést mutat (44,4 százalék), míg az állatok és az állati termékpalettában enyhe visszaesés tapasztalható (0,5 százalék).

Az árak alakulása is változatos: a növénytermesztési és kertészeti termékek ára csökkent (28,2 százalék), míg az élő állatok és állati termékeké emelkedett (11,3 százalék). A gabonafélék, ipari növények és zöldségfélék ára csökkent, míg a gyümölcsféléké nőtt.

Az időjárás kisebb szerepet játszott a termelési eredményekben, miközben az inputanyagok költségei és a termékek értékesítési árai fontosabb tényezők voltak.

A gabonafélék kibocsátása kiemelkedően nőtt, különösen a kukorica esetében (+121 százalék). A mezőgazdasági termelői árak változatosan alakultak: a gabonaféléké és az ipari növényeké csökkent, a gyümölcsféléké emelkedett.

Az élő állatok és állati termékek termelői ára emelkedett (11,3 százalék), a sertés ára különösen magas mértékben (+21,6 százalék).

Fotó: illusztráció, canva.com

A növénytermesztés és a kertészet, valamint az állattenyésztés kibocsátásának aránya változatlanul 60:40 százalékarányban oszlik meg. Az állattenyésztés részaránya nőtt 1,5 százalékkal, míg a növénytermesztésé csökkent.   

A folyó termelőfelhasználás 2725 milliárd forintot ér el várhatóan, azaz a ráfordítások árai enyhe növekedést mutatnak. Az energia- és kenőanyag költségek kiemelkedően nőttek (+23,1 százalék), míg a műtrágya- és takarmányköltségek érzékelhetően mérséklődtek.

A mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke jelentős növekedést mutat, és az inputok értéke csökkent.

A termelési tényezők jövedelme és a mezőgazdasági vállalkozói jövedelem is emelkedett. A mezőgazdaságban dolgozók jövedelme nőtt, és az – „A” mutató alapján – egy teljes munkaidős dolgozóra kalkulált mezőgazdasági tevékenységből keletkező reáljövedelem emelkedést mutat.

Az egy mezőgazdasági dolgozóra eső reáljövedelem 116,5 százalékkal bővült 2010 óta, azaz 13 év alatt – tartalmazza az AKI összegzése.

agrotrend.hu/novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés