Állattenyésztés

Lipicai tenyésztőknek szaporodásbiológiai tanfolyamot szerveztek

A Magyar Lipicai Lótenyésztők Országos Egyesülete megtartotta első elméleti szaporodásbiológiai tanfolyamát Lajosmizsén 2024. február 10-én. A mesterséges termékenyítés rejtelmei című előadásra nagy érdeklődés volt, a résztvevők hamar megtöltötték a termet. Tanulni sosem késő, ezért a fiatalabb generáció mellett a tapasztaltabb korosztály is szép számmal képviseltette magát a közönség soraiban.

A felkért előadó, dr. Veres Sándor lógyógyász szakállatorvos volt, aki 15 éve végzi fő tevékenységi köreként lovak szaporodásbiológiai gondozását a Dunántúlon, főként Kaposvár környékén.

Forrás: pixabay.com

Kancák ivarzása

A kancák szezonálisan poliösztruszos állatok, ivarzásuk szempontjából az évet két részre oszthatjuk. Az aktív szezon általában márciustól októberig tart, azonban a klímaváltozás miatt ez sokszor elcsúszik a megszokottól.

Az aktív-inaktív szezonátmeneti időszakban előfordulhat, hogy az érett tüszőt a kanca akár hetekig is tartogatja, a fedeztetés többszöri próbálkozásra sem sikerül. Ilyenkor érdemes állatorvosi vizsgálatot végeztetni, mert a sikertelen vemhesülés hátterében állhat szervi elváltozás, sérülés. Ha az orvos egészségesnek ítéli meg a tenyészkancát, akkor egy hormoninjekció segítségével a tüszőérést serkentheti. Így a kanca 24-48 órán belül fogékony lesz a termékenyítésre, és ismét lehet fedeztetéssel próbálkozni. A másik lehetőség, hogy 2-3 ciklust kihagyunk a szezon elején, hogy állatunk jobban fel tudjon készülni a fedeztetésre, valamint az időjárás is ideálisabb lehet a későbbi termékenyítés során.

A túl gyakori termékenyítést minden esetben érdemes elkerülni, mert az ondó mint idegen anyag a kanca méhét irritálja, és legrosszabb esetben maradandó egészségkárosodást is okozhat az állatnak.

Mennyiség vagy minőség

Habár libidójuk és spermaminőségük növekedhet a szezonban, a kancák április-májusi ivarzási csúcsakor a tenyészmének leterheltté válhatnak. A gyakorlatban előfordul, hogy természetes fedeztetésnél napi 3-5 kancát is befedez egy mén, azonban a mennyiség sokszor a minőség rovására mehet. A tenyészménekre érdemes jobban odafigyelni ebben az időszakban, ugyanis a spermaminőségük és általános kondíciójuk is romolhat a túlhasználat miatt.

A tenyészmének túlhasználatát kerülni kell a csúcsidőszakban.

Mesterséges termékenyítésnél az általános gyakorlat a túlhasználat megelőzésének érdekében, hogy a tenyészménektől 2 naponta vesznek spermát.

Állategészségügyi feltételek

A mesterséges termékenyítést minden esetben állatorvosi vizsgálat előzi meg, mely során kiderül, hogy az állatok alkalmasak-e az eljárás használatára. Kancáknál a termékenyítést akkor végzi el az állatorvos, ha a méh tiszta, folyadéktól mentes, és a szaporító szervrendszer többi része is egészséges.

A szaporítóanyagot minden esetben bevizsgálják.

Mének vonatkozásában annak az állatnak a spermája használható fel mesterséges termékenyítés során, amelyik szerológiai illetve bakteriológiai vizsgálaton esik át és ezeken negatív eredményeket szerez, tehát fertőző betegségektől, kórokozó baktériumoktól mentes.

Állategészségügyi és balesetvédelmi szempontból is kedvezőbb a mesterséges termékenyítés.

Mesterséges termékenyítés előnyei

Természetes fedeztetésnél átlagosan a 65%-ot, míg a mesterséges eljárást használva akár a 90%-ot is elérheti a vemhesülési arány.

A sérülések kockázata szinte minimálisra csökkenthető. A mesterséges termékenyítés ezáltal gazdaságilag is jobb feltételeket biztosíthat a tenyésztőnek. Ha egy tenyészmén az év elején komolyabban megsérül természetes fedeztetésnél, akkor akár a teljes ivarzási szezonra kieshet a tenyésztésből (pl. láb-, péniszsérülés esetén). A gazdaságosság abban is megnyilvánulhat, hogy amennyiben a kancák sárlását össze tudjuk hangolni, úgy egyszerre elvégezhetők a termékenyítések. Így csökkennek a munkaszervezési feladatok és ezek költségei.

Az állategészségügyi feltételek is kedvezőbbek, mivel az eljárást minden esetben állatorvosi vizsgálat előzi meg. Így könnyebben, hamarabb kiszűrhetünk esetleges betegségeket. Amennyiben a kanca egészségügyi állapota nem megfelelő, vagy a ménen a túlhasználat jeleit veszi észre az állatorvos, a gyógykezelést azonnal el tudják kezdeni. Emellett termékenyítést el tudják halasztani.

Járványügyi szempontból a mesterséges termékenyítés megfelelőbb a természetes fedeztetésnél, mivel az állatok nem találkoznak és fizikailag nem érintkeznek. Ezáltal a fertőzések terjedése lassítható vagy kiküszöbölhető.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés