Állattenyésztés
Gazdálkodás
Fellélegezhetnek a baromfi- és sertéstartók
Rendkívüli támogatást kapnak a hazai baromfi- és sertéskocatartó gazdaságok. Az agrárminiszter rendelete szerint a támogatás célja, hogy a baromfi- és sertéságazatot jelenleg sújtó, drasztikus termelési költségek emelkedését részben ellentételezze, s ezzel hozzájáruljon a folyamatos termelés biztosításához az érintett ágazatokban. A támogatás mértékét állategységalapon, állatfajonként számítják ki.
Az uniós szabályok alapján a támogatás kocáknál az egységes nyilvántartási és azonosítási rendszerbe (ENAR) 2022. április 30-áig bejelentett állategyedek, baromfinál a 2022. február 24-e és április 30-a között vágóhídra vagy exportra szállított állatlétszám után igényelhető.
Fotó: Pixabay
Feldman Zsolt, a tárca mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár közösségi oldalán jelezte: az érintett gazdálkodók július 16-25. között elektronikusan nyújthatják be az új rendkívüli támogatásra kérelmeiket a Magyar Államkincstárhoz, amely a jogos igényeket legkésőbb 2022. szeptember 30-áig fizeti ki.
A támogatást az Európai Unió által létrehozott rendkívüli válságkezelési csomagból fedezik, az 500 millió eurós keretből hazánk 6,33 milliárd forintnyi egyszeri összegben részesül. Ebből a forrásból 4,33 milliárd forintot a baromfitartók, kétmilliárd forintot pedig a sertéstartók között oszt szét a tárca.
Az államtitkár ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy mivel az Európai Unió bizonyos fenntarthatósági kritériumok teljesítéséhez kötötte a rendkívüli támogatást, ezért a hazai állattartóknak is meg kell felelniük bizonyos előírásoknak.
A támogatást tehát csak akkor vehetik igénybe a baromfi- és sertéstartó gazdák, ha például a múlt évben megfeleltek az uniós zöldítési követelményeknek, eleget tettek az ez évre vállalt állatjóléti kötelezettségüknek, illetve rendelkeznek környezeti hatástanulmánnyal vagy egységes környezethasználati engedéllyel. A feltételrendszerről az Agrárminisztérium előzetesen egyeztetett az érintett szakmai szervezetekkel.
agrotrend.hu / Magyar Nemzet, Köpöncei Csilla