Állattenyésztés

Európában terjed a kéknyelv betegség

Újra egyre több kéknyelv fertőzést állapítanak meg Európa szerte. Magyarország jelenleg ugyan még mentes a betegségtől, de az elmúlt hetekben több alkalommal import állatokban kimutatták a vírust. A járvány elkerülése érdekében fontos, hogy az állattartók és a hatóság együtt működjenek. Az aktuális helyzetről és szükséges teendőkről a Nébih állatvédelmi és állategészségügyi igazgatóságát kérdeztük. /Megjelent a Magyar Állattenyésztők Szövetségének weboldalán./

Milyen fejlődési ívet járt be a kéknyelv betegség megítélése az elmúlt két évtizedben az EU-ban és hazánkban?

A kéknyelv-betegséget vírus okozza, első sorban kérődző állatokat, például juhokat és szarvasmarhákat érint. Az elmúlt két évtizedben a betegség megítélése és kezelése sokat változott Európában. Az 1990-es évek végén és a 2000-es évek elején viszonylag ismeretlen volt a kontinensünkön, elsősorban Afrikában és a Közel-Keleten terjedt el. Az első jelentős kitörés 2006-ban, Spanyolországban történt az EU-ban, amit gyors terjedés követett más országokban is, például Franciaországban és Olaszországban.

Forrás: pixabay.com

A 2010-es évek elején az EU szabályozási keretet alakított ki a kezelésre. A tagállamok vállalták, hogy megelőző intézkedéseket tesznek, ide értve a vakcinázási programokat és a betegség monitorozását. Hazánkban is bevezették a szükséges lépéseket a kéknyelv-betegség terjedésének megakadályozásáért. A vakcinák kifejlesztése és alkalmazása nagy szerepet játszik a kór kontrollálásában. Ezt tükrözi az is, hogy az EU alacsonyabb, C betegség kategóriába sorolta, ami azt jelenti, hogy ellene a mentesítés tagállami szinten önkéntes.

Magyarország jelenleg ugyan még mentes a betegségtől, de az elmúlt hetekben több alkalommal import állatokban kimutatták a vírust. Ennek milyen hatása lehet és lesz az ország státuszára?

Valóban több esetben kimutatták a vírus nukleinsavat, de ezen állatoknál klinikai tüneteket nem észleltek, a járványügyi kapcsolat kitörésekkel nem állt fenn. Fontos tudni, hogy a vírus nukleinsav nyomai a vérben elméletileg azután is kimutathatók, ha a vírus már nincs jelen. Lényeges, hogy ezen esetek a mentességünket nem befolyásolták, azonban a kimutatott vírus nukleinsav figyelmeztető jel lehet. A beszállított és karanténozott állatokban még jelen lehet a vírus, és átjuthat a hazai állományokba, különösen, ha közvetlen környezetükben szúnyogok, mint vektorok jelen vannak. Ezenfelül a kéknyelv-betegség megjelenése negatívan érintheti a hazánkból származó élőállatok és állati eredetű termékek exportját. Ezeken túl további állategészségügyi szolgáltatások, vakcinázási programok és egyéb megelőző intézkedések válhatnak szükségessé, hogy a meglévő állományvédelmet biztosítsák, valamint megakadályozzák a betegség terjedését. A védekezésben különösen fontos, hogy az állategészségügyi hatóságok, a gazdák és a szakmai szervezetek együttműködjenek.

Mit javasol a gazdáknak a betegség elleni védekezéshez? Aki fertőzött tagországból, pl. Franciaországból vagy Németországból szeretne szarvasmarhát vagy juhot beszállítani, annak mire kell figyelnie és hogyan járjon el?

A kockázat leginkább három módon csökkenthető. Egyrészt vakcina alkalmazásával: jelenleg a kéknyelv-betegség vírussal fertőzött tagállamból fogékony állatot behozni minimum 60 nappal a szállítás előtt, a helyben előforduló kéknyelv-betegség vírus szerotípus elleni védőoltással lehet. Egyes esetekben az idő lerövidíthető. Az állategészségügyi bizonyítványt vinni kell a szállításhoz, mert ez igazolja a teljesült követelményeket. Más részt védekezni kell a szúnyogok ellen. Harmadrészt tartsák be a karanténozási szabályokat. Csökkentsék a különféle állatpopulációk közötti közvetlen érintkezést, és figyeljenek az újbóli betelepítésekre, a vásárlások időzítésére is.

A teljes interjút a novemberi MÁL-ban olvashatják

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés