Állattenyésztés
Ember a díj mögött
A Konkoly-Thege Sándor-díjat olyan szakembereknek ítélhetik oda, akik kiemelkedő munkát végeznek az állattenyésztésben, a tenyésztésszervezésben, az ágazati szakpolitikában és az állattenyésztés érdekképviseletében. Idén a március 15-ei ünnepség alkalmával hárman is megkapták az elismerést, amelynek kapcsán a Magyartarka Tenyésztők Egyesülete ügyvezető igazgatójával és a Muraközi Ló Tenyésztéséért Egyesület elnökével, Kovács-Mesterházy Zoltánnal, továbbá a Limousin és Blonde d’Aquitaine Tenyésztők Egyesülete ügyvezető igazgatójával, dr. Szücs Mártonnal beszélgettünk.
Mit jelent számodra, hogy megkaptad a szakterület legmagasabb elismerését? Mennyire ért váratlanul a jelölés, számítottál-e rá? Mi jutott először eszedbe, amikor tudatosult benned, hogy valóban megkapod a díjat?
“K.M. Zoltán: Egyáltalán nem számítottam a jelölésre, nekem ez távolinak tűnt. Természetesen óriási megtiszteltetés volt számomra, már maga a jelölés is. Nagyon hálás vagyok, hogy gondoltak rám, és igazán jóleső érzés, hogy érdemesnek találtak erre a díjra.
Mi jutott eszembe? Lehet, hogy színpadiasan hangzik, de az, hogy akkor talán hasznos dolgokkal töltöttem az elmúlt éveket.”
Visszagondolva a szakmai életutadra, mi az, amit kiemelnél belőle, amire a legbüszkébb vagy, és mi volt az a tevékenységed, ami a tenyésztői közösséget a legjobban segítette?
“Sz. Márton: Nehéz lenne egy-egy eseményt kiemelni a munkám sokszínűsége miatt. A tevékenységeim együttesen eredményezik azt a hatást, amelyet végül a gazdák ténylegesen érezhetnek, eredményként könyvelhetnek el. A MÁSZ tagszervezeteinek valamennyi szakemberével együtt dolgozunk folyamatosan, mindenki tudja mi a feladata, és a sikerek csak akkor jelentkezhetnek, ha együtt dolgozunk, mert itt az összehangolt munka, az összetartás a legfontosabb.
Ha mégis egy dolgot kellene kiemelni, akkor emlékszem, a francia mintára történő technikusi rendszer meghonosítása nagyon nehéz feladat volt. Sokan nem tudták elképzelni, hogy Magyarországon ki lehet építeni egy ilyen hálózatot, amely a gazdák együttműködésével, pontos mérésekkel, a mért eredmények kiértékelésével hatékonyabbá tudja tenni a tenyésztésszervezési rendszert és ezzel minőségi előrehaladást lehet elérni. Aztán végül elindult a program, ma már 12 ezer állat adatait tartjuk nyilván egyforma értékelési szempontok szerint, és a gazdák segítségként, konzultációs lehetőségként, mintegy egyesületi szaktanácsadóként tekintenek a technikus kollégákra, akikkel minden szakmai és gyakorlati kérdést meg lehet vitatni. Talán ennek a sikeressége, ami a legnagyobb örömmel tölt el.
Összességében a leginkább arra vagyok büszke, hogy mióta az egyesületnél dolgozom, a tenyésztőkkel és a kollégákkal egy nagy baráti csapatot alkotunk, tényleg szinte mint egy nagy család, akik összerázódtak, a kiállítások alkalmával együtt főztek, együtt táncoltak, és nagyon jó hangulatban töltötték el az eddig eltelt időt.”
Milyen célok, feladatok foglalkoztatnak mostanában?
“K.M. Zoltán: A magyartarka tenyésztésében az utóbbi évek nagy fejlesztése volt, hogy el tudtuk indítani a genomvizsgálatokat a fajtában. Ezeket az adatokat folyamatosan használjuk a munkánk során. Következő lépés, hogy az eredményeket beintegráljuk a napi tenyésztési rutinba. Ezért a kollégákkal több informatikai fejlesztésen is dolgozunk. Az egyik a magyartarka párosítási program, a lehető legideálisabb párosítás elérése érdekében, és ez egyben a tenyészetek által elérhető egyedböngésző is lesz a genom-adatok tekintetében. Ezt már az év második felében használni szeretnénk. Ezzel párhuzamosan a küllemi bírálati rendszerünket is fejlesztjük, harmonizáljuk a nemzetközi partnereinkkel. Komoly feladat, hogy bemutassuk a nyilvánvalót, vagyis, hogy a helyén kezelje mindenki a magyartarka értékeit, erényeit. Dolgozunk egy modern, hiteles megjelenésen, de ez nagyon időigényes. Mi nem marketingesek, hanem állattenyésztők vagyunk, ami szintén nem gyorsítja a folyamatot. Ügyvezetőként persze kihívást jelent, hogy a sokrétű (és igencsak indokolt) fejlesztéseket, ötleteket finanszírozni is tudjuk, hogy hosszú távon is működtethető legyen a rendszerünk.”
agrotrend.hu/www.allattenyesztok.hu