Állattenyésztés

Ember a díj mögött

A Konkoly-Thege Sándor-díjat olyan szakembereknek ítélhetik oda, akik kiemelkedő munkát végeznek az állattenyésztésben, a tenyésztésszervezésben, az ágazati szakpolitikában és az állattenyésztés érdekképviseletében. Idén a március 15-ei ünnepség alkalmával hárman is megkapták az elismerést, amelynek kapcsán a Magyartarka Tenyésztők Egyesülete ügyvezető igazgatójával és a Muraközi Ló Tenyésztéséért Egyesület elnökével, Kovács-Mesterházy Zoltánnal, továbbá a Limousin és Blonde d’Aquitaine Tenyésztők Egyesülete ügyvezető igazgatójával, dr. Szücs Mártonnal beszélgettünk.

 

Mit jelent számodra, hogy megkaptad a szakterület legmagasabb elismerését? Mennyire ért váratlanul a jelölés, számítottál-e rá? Mi jutott először eszedbe, amikor tudatosult benned, hogy valóban megkapod a díjat?

“K.M. Zoltán: Egyáltalán nem számítottam a jelölésre, nekem ez távolinak tűnt. Természetesen óriási megtiszteltetés volt számomra, már maga a jelölés is. Nagyon hálás vagyok, hogy gondoltak rám, és igazán jóleső érzés, hogy érdemesnek találtak erre a díjra.

Mi jutott eszembe? Lehet, hogy színpadiasan hangzik, de az, hogy akkor talán hasznos dolgokkal töltöttem az elmúlt éveket.”

 

Visszagondolva a szakmai életutadra, mi az, amit kiemelnél belőle, amire a legbüszkébb vagy, és mi volt az a tevékenységed, ami a tenyésztői közösséget a legjobban segítette?

“Sz. Márton: Nehéz lenne egy-egy eseményt kiemelni a munkám sokszínűsége miatt. A tevékenységeim együttesen eredményezik azt a hatást, amelyet végül a gazdák ténylegesen érezhetnek, eredményként könyvelhetnek el. A MÁSZ tagszervezeteinek valamennyi szakemberével együtt dolgozunk folyamatosan, mindenki tudja mi a feladata, és a sikerek csak akkor jelentkezhetnek, ha együtt dolgozunk, mert itt az összehangolt munka, az összetartás a legfontosabb.

Ha mégis egy dolgot kellene kiemelni, akkor emlékszem, a francia mintára történő technikusi rendszer meghonosítása nagyon nehéz feladat volt. Sokan nem tudták elképzelni, hogy Magyarországon ki lehet építeni egy ilyen hálózatot, amely a gazdák együttműködésével, pontos mérésekkel, a mért eredmények kiértékelésével hatékonyabbá tudja tenni a tenyésztésszervezési rendszert és ezzel minőségi előrehaladást lehet elérni. Aztán végül elindult a program, ma már 12 ezer állat adatait tartjuk nyilván egyforma értékelési szempontok szerint, és a gazdák segítségként, konzultációs lehetőségként, mintegy egyesületi szaktanácsadóként tekintenek a technikus kollégákra, akikkel minden szakmai és gyakorlati kérdést meg lehet vitatni. Talán ennek a sikeressége, ami a legnagyobb örömmel tölt el.

Összességében a leginkább arra vagyok büszke, hogy mióta az egyesületnél dolgozom, a tenyésztőkkel és a kollégákkal egy nagy baráti csapatot alkotunk, tényleg szinte mint egy nagy család, akik összerázódtak, a kiállítások alkalmával együtt főztek, együtt táncoltak, és nagyon jó hangulatban töltötték el az eddig eltelt időt.”

Forrás:www.allattenyesztok.hu

Milyen célok, feladatok foglalkoztatnak mostanában?

“K.M. Zoltán: A magyartarka tenyésztésében az utóbbi évek nagy fejlesztése volt, hogy el tudtuk indítani a genomvizsgálatokat a fajtában. Ezeket az adatokat folyamatosan használjuk a munkánk során. Következő lépés, hogy az eredményeket beintegráljuk a napi tenyésztési rutinba. Ezért a kollégákkal több informatikai fejlesztésen is dolgozunk. Az egyik a magyartarka párosítási program, a lehető legideálisabb párosítás elérése érdekében, és ez egyben a tenyészetek által elérhető egyedböngésző is lesz a genom-adatok tekintetében. Ezt már az év második felében használni szeretnénk. Ezzel párhuzamosan a küllemi bírálati rendszerünket is fejlesztjük, harmonizáljuk a nemzetközi partnereinkkel. Komoly feladat, hogy bemutassuk a nyilvánvalót, vagyis, hogy a helyén kezelje mindenki a magyartarka értékeit, erényeit. Dolgozunk egy modern, hiteles megjelenésen, de ez nagyon időigényes. Mi nem marketingesek, hanem állattenyésztők vagyunk, ami szintén nem gyorsítja a folyamatot. Ügyvezetőként persze kihívást jelent, hogy a sokrétű (és igencsak indokolt) fejlesztéseket, ötleteket finanszírozni is tudjuk, hogy hosszú távon is működtethető legyen a rendszerünk.”

agrotrend.hu/www.allattenyesztok.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés