Állattenyésztés

Gazdálkodás

Bütykös hattyúkból és rétisasból is madárinfluenzát mutatott ki a Nébih

Magas patogenitású madárinfluenza vírust mutatott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma elhullott vadmadarakból Csongrád-Csanád és Somogy megyében. A vizsgálatok során igazolt két altípus hasonló a 2020 ősze óta Európa-szerte előforduló vírustörzsekhez. A vonuló vadmadarak miatt a betegség továbbra is fokozott veszélyt jelent a baromfiállományokra. A Nébih ezúton is felhívja minden állattartó figyelmét a zártan tartás és a járványvédelmi intézkedések betartásának fontosságára.

Csongrád-Csanád megyében két elhullott bütykös hattyúból, Somogy megyében pedig egy elhullottan talált rétisasból mutatta ki a Nébih laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírust.

A bütykös hattyúkból kimutatott H5N8 altípus már 2020-ban és 2021-ben is megjelent hazánkban. A rétisasnál igazolt H5N5 altípus eddig még nem fordult elő Magyarországon, Európában azonban már több országban is okozott megbetegedést, például Romániában, Szlovákiában és Svédországban.

A hazai baromfiállományban 2021. február 3-a óta nem fordult elő újabb megbetegedés. A madárinfluenza-mentes státuszt az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) vonatkozó előírásai szerint legkorábban 2021. május 23-án nyerheti vissza Magyarország, ennek időpontját a vadmadár esetek nem befolyásolják. Ugyanakkor továbbra is kiemelt kockázatot jelent, hogy a vándorló vadmadarak vonulási útvonalai hazánkat is érintik.

Épp ezért a baromfiállományok védelme érdekében elengedhetetlen a zártan tartás, valamint a járványvédelmi előírások szigorú betartása. Az állatokat többek között a vadon élő madaraktól védett, teljesen fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és az almot szintén zárt, fedett helyen kell tartani és a tárolás során biztosítani kell, hogy ahhoz idegen fajú állat ne férjen hozzá.

A témában további hasznos információk olvashatóak a Nébih tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza 
 

agrotrend.hu / Nébih

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés