Állattenyésztés

Gazdálkodás

Biztos megtérülés a húsgalamb tenyésztése

Egyre nagyobb igény mutatkozik a hazai prémium galambtermékekre, főként a külső piaci értékesítési területeken, ennek kielégítéséhez szükséges a húsgalambágazat fellendítése – jelentette ki Nagy István agrárminiszter Hajdúböszörményben a Galambtenyésztők Szakmai Napján. Ezt támasztja alá az idén áprilisban Szingapúrral, majd májusban Japánnal kötött megállapodás a nagy mennyiségű magyar galambhús exportjáról. Az igények kiszolgálásához kulcsfontosságú a Görbeházán épülő galambvágóhíd és feldolgozóüzem.

Mindennapos látvány volt a falvakban a rendszerváltás előtt, hogy élő galambot vittek dobozokban, ládákban a tenyésztők a felvásárlókhoz. Még a hetvenes nyolcvanas években évente ezer tonna galambot, megközelítőleg kétmillió darabot vágtak le az exportáltak Magyarországon, addig mára szinte teljesen eltűntek a galambok a padlásokról. Ez a kifejezetten exportra dolgozó ágazat a rendszerváltáskor az ÁFÉSZ összeomlásával együtt megszűnt, aztán 2018-ban erős kormányzati támogatást kapott az újrakezdés – így indult el a Szárnyaló gazdaság nemzeti húsgalamb program. A nevelés olcsó és gyors, egy-egy galamb napi ellátásához hat-hét dekagramm eleségre van szükség és négy hét után lehet értékesíteni. Az ország legnagyobb húsgalamb tartója, a hajdúböszörményi Barabás János kellő tapasztalattal rendelkezik ezen a téren. Az építési vállalkozó Franciaországból vett törzsállományt, most 12 ezer galambja van.
 
Ebben a bizonyos 2018-as évben Hajdúböszörményben volt egy húsgalamb tanácskozás, ahol megszületett az elhatározás a húsgalamb program újjáépítésére. Az alapgondolat az volt, hogy vissza kell venni a piacainkat, amelyeken előtte jelen voltunk.

„HÚSNYÚLBÓL ÉS HÚSGALAMBBÓL SZÁRMAZOTT A NYOLCVANAS ÉVEKBEN A DEVIZABEVÉTELÜNK LEGNAGYOBB RÉSZE, MERT EXPORTA MENTEK EZEK A TERMÉKEK. HA VALAKI MOST VÁGNA BELE EBBE A PROGRAMBA, AKKOR NAGY LEHETőSÉGEKKEL NÉZHET SZEMBE”.
 
A következők meglétére van szükség, továbbá ezekkel a segítségekkel számolhat a gazdálkodó:
 
-induló tőke
-támogatás
-galambok beszerzése, a hozzá való infrastruktúrával
 
Arra a kérdésre, hogy van-e piac, vagyis el lehet-e adni a galambokat, a szakember a következőket mondta: Magyarországon jelenleg nincs exportképes vágóhíd, ezért most ezen dolgoznak, hogy rövid időn belül legyen. Hamarosan létrejöhet az első galambvágóhíd és hűtőház, amely exportra is termel.
 
Nagy István agrárminiszter szerint van kereslet a húsgalambra a világban, mert ez egy luxus minőségű termék. Az agrártárca 2019 óta nyújt vissza nem térítendő támogatást, az elmúlt négy évben összesen 55 kérelmet nyújtottak be 38 ezer húsgalamb vásárlásához, ennek támogatási értéke több, mint 190 millió forint. Szeptemberben újra megnyitják a tenyészgalambok vásárlását segítő pályázatot.  
 
A hajdúböszörményi húsgalamb szakmai napon arab vállalkozók is részt vettek, a muszlim közösségekben kedvelt a galambhús. Véleményük szerint elsősorban a Nyugat-Európában élő közösségeket kellene ellátni. 

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés