Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Állattenyésztés

Gazdálkodás

Az energiaválság az állattenyésztésbe is begyűrűzött

kik előrelátók voltak, és megtehették, azok már évekkel ezelőtt belevágtak energetikai fejlesztésekbe, maguknak termelnek áramot, és folyamatosan optimalizálják a működésüket. ők most nulla közeli szerény jövedelmezőséggel tudnak működni. Sajnos, akik eddig ezt nem tették meg, azok most nagyon nehéz helyzetben vannak, és kicsi az esély, hogy a következő időszakban lesz pénzük fejlesztésekre. Mindenkit sújtanak a magas gáz- és energia­árak. Az állattartás energiaigénye nagy, ezért az ágazat termelési költségei újabb szintet ugrottak, amit az értékesítési árakban is érvényesíteni kellene.

A TőZSDEI ÁRAKAT FIGYELIK
Kiss Ferenc, a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesületének elnöke arra számít, hogy a villany és a gáz piaci ára a tőzsdei árszintet fogja követni. Ez eddig is így volt többé-kevésbé, csak az utóbbi idők hektikus változásai sokakat elbizonytalanított. A szakember szerint augusztusban voltak a csúcson az árak, ma már ezen túl vagyunk, és ahhoz képest kevesebb mint felére estek vissza.

EGY BIZONYOS ÁR FELETT A GAZDASÁGI SZEREPLőK BEHÚZZÁK A FÉKET. EZ A SZINT ÚGY TűNIK, A 200 EURO/MWH.

HÚZD MEG, ERESZD MEG JÁTÉK
Amikor a gazdasági szereplők visszafogják a termelést és az aktivitásukat, az energianagykereskedők csökkenő volumennel és kisebb bevétellel számolhatnak, ami az árak csökkenéséhez vezet. Ez egyfajta húzd meg, ereszd meg játék, amit a termelők most a bőrükön éreznek – mutat rá az elnök. A tejtermelő tehenészetek nagy energiafogyasztók. A Dél-borsodi Agrár Kft. az összes lehetséges hővisszanyerési lehetőséget kihasználja. A frissen fejt tej lehűtése során keletkező „hulladékhő" visszanyerésével sok energiát tudnak megtakarítani. Mivel a sajtkészítéshez, tejtermékek gyártásához, pasztőrözéshez szükséges hő túlnyomó részét földgázból nyerik, ezért az árak elszabadulása megemeli az önköltséget. A biogázüzem telepítése ugyanakkor ilyen üzemméret mellett nem gazdaságos.

A MAGYAR EMBEREK SZÍVESEN VESZNEK HAZAI TERMÉKET, DE NAGYON ÁRÉRZÉKENYEK, A FIZETőKÉPES KERESLET A LEGKISEBB EMELÉS HATÁSÁRA IS CSÖKKENHET

A JELENLEGI KÖLTSÉGSZINT MELLETT LEGALÁBB 200 FT/KG FELVÁSÁRLÁSI ÁRRAL LEHET JÖVEDELMEZő A TEJTERMELÉS.

Bakos Gábor, a PMPS Consulting Kft. ügyvezető tulajdonosa elmondta, hogy az előre megkötött szerződés ellenére a villamos áramot egyre drágábban kapják. Jelenleg 110 és 390 Ft/ kWh között mindenféle ajánlatt al lehet találkozni, melyek közül nem tudni, melyik lesz a valós. A legdrágább ajánlat 17 forinttal emelné meg a tej kilónkénti önköltségét.

TÖBB MINT HÉTSZERESÉRE NőTT AZ ENERGIAKÖLTSÉG

Az elmúlt időszakban a Hód-Mezőgazda Zrt. energiaköltsége (villany és gáz) árbevétel-arányosan körülbelül 3 százalék volt, mely várhatóan október 1-től 7,5-szeresére fog emelkedni – avat be minket Antal Gábor, a társaság vezérigazgatója. Ez azt jelenti, hogy 300 millió forintról közel 2 milliárdra nő az éves rezsiköltség, ami változtatás nélkül kigazdálkodhatatlan. A takarékos működtetés, például a LED-izzók használata a továbbiakban nem lesz elég. A sertéstartók télen kénytelenek fűteni, amihez sok gázra van szükség, nyáron pedig villamosenergia biztosítja a hűtést – utóbbiból egy tejelőszarvasmarha-telepen még több fogy. A sokat fogyasztó, elavult rendszereket mindenképpen cserélni érdemes – szerencsére Antal Gáborhoz hasonlóan a legtöbb termelő már korszerű hűtőberendezésekkel dolgozik.

MINDENHOL ELSZÁLLT AZ ÖNKÖLTSÉG

2023-ban jelentős visszarendeződésre nem számít Pecze László, a NAGISZ Zrt. termelési igazgatója. Minden önköltségelem jelentősen megemelkedett, ami összefüggésben van az energiaés üzemanyagárakkal, így a teljes önköltség 50%-ot meghaladó mértékben nőtt. Év végére 650-750 Ft közötti önköltségre
számítanak, amit a felvásárlási árnak túl kell nőni. A vágóhidak, feldolgozók energiaköltség-kitett sége még jelentősebb. A végső vevőkhöz ők vannak közelebb, így félő, hogy a várhatóan jelentős mértékben megemelkedő húsárak a fogyasztás visszaesésén keresztül a feldolgozókat, majd a termelőket fogják súlytani. A naposbaromfi – és tenyésztojás-termelés területén a két energiahordozó részesedése az önköltségből 250%-kal nőtt , a tejelő tehenészetek esetében 150% körül.

VERSENY VAN AZ ORSZÁGOK KÖZÖTT

Az európai piacon a versenyképességet a hatékonyság és a szabályozó intézkedések befolyásolják. Az élelmiszeriparban egyértelműen látszódik egy verseny a kormányok között, hogy ki mennyi versenyelőnyhöz tudja jutt atni a termelőit, feldolgozóit. Bóna Szabolcs szerint a jelenlegi árszinteken az élelmiszertermékpályák nem fognak túlélni. Amennyiben több uniós országgal ellentétben hazánkban nem korlátozzák az árakat, vagy nem segítik a versenyszféra szereplőit valamilyen ártámogatással, az áremelkedésnek csak a fogyasztás csökkenése, vagy a kínálat növekedése vethet véget. Ez csak oly módon következhet be, ha a gazdaságban jelentős lassulás jön (üzembezárásokkal), illetve ha véget ér a háború, és Oroszország ismételten szállít megfelelő mennyiségben gázt Európának.

agrotrend.hu / MÁSZ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés