Állattenyésztés
Gazdálkodás
Áremelkedés várható a francia élősertés piacon
A francia sertéspiacon meghatározó Breton sertéstőzsdén (MPB) a hízóárak éves átlaga 30 százalékkal volt magasabb tavaly mint 2021-ben. Ennek ellenére a francia sertéstartóknak is fekete évük volt, mivel ez a rekord árszint sem fedezte az egekbe szökő költségeket. Év elején keresleti piac alakult ki, ami a felvásárlási árakat felfelé nyomja.
A francia hízóárak 2022 év elején padlón voltak (1,25 euro/kg hasított súly), majd februártól két hullámban lőttek ki. Az első ugrás áprilisig tartott és 1,69 euro/kg szinten állt meg, a második meredek áremelkedési hullám júniustól októberig tartott és 2,03 euro/kg magasságban állt meg. Ezután egy meredek esés következett november végéig 1,85 euro/kg szintig, ahol az elmúlt másfél hónapban megrekedt. A következő hetekre emelkedést jósolnak a szakértők, mivel a hízó kínálat a kereslethez képest kisebb ilyenkor. A termelők az év végi ünnepekre kiürítették ólaikat, így most nehezebb a szokásos mennyiséget és minőséget beszerezniük a feldolgozóknak.
Fotó: Beatrice Hohl / Pixabay
A tavalyi éves átlagár a legmagasabb az MPB történetében – olvasható a La Franca Agricole január eleján megjelent cikkében. Németországban az átlagos alapár 1,81 euró/kg volt 2022-ben, ami 35%-os emelkedés 2021-hez képest. Bár ez az ár az eddigi legmagasabb, ennek ellenére a 2022-es év katasztrofális lesz a francia agrár szaklap szerint. A német sertés szektorban a termelési költségek robbanásszerű megnövekedése halálos csapást hozott sok olyan gazdaságnak, amelyeket már meggyengített az afrikai sertéspestis megjelenése és a 2020-as Covid-járvány.
A legutóbbi (novemberi) német állatszámlálás szerint 10 százalékkal csökkent a sertésállományuk. Ez 2,4 millió sertéssel kevesebbet jelent. 2012 óta ez a szám 25%-kal, 7 millió egyeddel, míg a gazdaságok száma 44%-kal csökkent. Franciaországban is csökkent az állomány, de kisebb mértékben mint Németországban.
agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége