A szarvasmarhák jelentős szerepet játszanak a vadvirágok terjesztésében, és ezzel hozzájárulnak az ökológiai sokféleség fenntartásához. Erről osztották meg tapasztalataikat a Remény Farm tulajdonosai is.
Tavaly óta vadvirágmag-keveréket csempészünk a marhák ásványianyag-kiegészítőjébe.
Amíg az állatok domboldalainkon bóklásznak, szétszórják a magokat, és egyben tökéletes körülményeket teremtenek nekik: becsomagolják őket trágyába.
Ezek az állatok a legjobb kertészek – a nyomukban kivirágzik a domboldal!
Apró ötlet, minimális költség (egy kis marék mag), de nagy hatás a biodiverzitásra, amely 30-70 különböző faj megjelenését eredményezi a legelőkön kis foltokban.
Mostani „nyalósó” receptünk:
– 20 kg bio minősített ásványi anyag premix (általában csirke, néha marha)
– 30 kg parajdi só
– 1 kg fokhagyma granulátum (csak májustól szeptemberig)
– Vadvirágok, lucerna, vöröshere magkeverék
Egy domboldal, tele színes vadvirágokkal, nemcsak az élővilágnak, hanem az emberi léleknek is jót tesz.
A vadvirágokat terjesztésében más módon is segítenek az állatok:
- Tapadás a szőrzetre: Egyes növények, például bogáncsok vagy apró terméseik, a szarvasmarhák bundájához tapadnak, amikor azok legelnek vagy átsétálnak egy mezőn. A marhák mozgásukkal nagy területeken szétteríthetik ezeket a magokat.
- Legeltetés és talaj előkészítése: A legelésző szarvasmarhák szabályozzák a sűrű aljnövényzetet, és ezáltal több fényt és teret biztosítanak a vadvirágok növekedéséhez. Taposásukkal a talajt is előkészítik, lazítják, ami megkönnyíti a magok csírázását.
- Természetes mozgások a mezők között: A szarvasmarhák migrációja vagy mozgása egyes mezők között lehetőséget ad arra, hogy a magokat messzire elszállítsák, így új területeket hódíthatnak meg a vadvirágok.
agrotrend.hu / Sokszínű Vidék