Állattenyésztés

A lovak és a környezet: barát vagy ellenség?

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a közelmúltban lezajlott éves Lójóléti Világkonferenciáról szóló beszámolójának első részét olvashatják oldalunkon.

A lovak – mint mi mindannyian – a természetben fejlődtek ki, majd háziasítottuk és szükségleteink szerint tenyésztettük őket, és felhasználtuk a mai civilizációk, települések kialakításához és kultúrák felépítéséhez. De milyen hatással vannak a lovak a környezetre? Mikor hoznak hasznot a lovak a környezet számára, és mikor tesszük kockára általuk a környezet egyensúlyát? Lehet egy ló a természet barátja és ellensége is? Van-e kapcsolat az optimális jólét és az egészséges környezet között? Mi az ember szerepe abban, hogy a lovakkal való részvételünk a bolygó javát szolgálja?

Ezekkel a kérdésekkel foglalkoztak az előadók.

Ruth Dancer (a White Griffin környezeti fenntarthatósági tanácsadó cég igazgatója, amely lovassportra és lóversenyre specializálódott) arról beszélt, hogyan tudják kezelni a lovassport környezeti hatásait. Először is megjegyezte, hogy a természetben a ló, mint legelő, emlős állat vesz részt, hasznos eleme az ökoszisztémának. Mi, lovasok a környezet barátai vagyunk, nem is lehet kérdés.

Ezt követően válaszokat is adott, bemutatta, hogy miben tér el a mai modern sportló környezethez való viszonya a szabadon vándorló egyedekétől. A lovassportok mellett szól, hogy ez az ágazat a sportok közül az, amely a legtöbb kapcsolódási pontot jelenti a természettel, leginkább képes azt óvni, hiszen a lovak jóléte a természet állapotával is összefügg, többször említi, hogy nincs megfelelő lójólét helyes területhasználat nélkül. A fű minősége fontos, a gyepek szénmegkötő képessége jelentős, a lovak által pedig a következő generációk is rávehetők arra, hogy az állattal való foglalatoskodáson keresztül a környezetüket érő hatásokra is érzékenyek legyenek. Nagyon fontos gondolata volt, hogy nincs lójólét anélkül, hogy törődnénk a környezettel, de ehhez nem aktivistának kell lenni, hanem meglátni, hogy milyen apró lépéseket tehetünk meg a saját rutinunk megváltoztatásával, anyagi helyzettől függetlenül.

A lovassport rengeteg energiát használ a versenylovak szállításakor, az egész működési forma nagyon vízigényes (a lovak itatásától a pályák locsolásáig), sok szálastakarmányt és alomanyagot igényelnek (ami földhasználatot, traktorok használatát jelenti), felhasznál sok területen műanyagot (báláktól kezdve az ápolófelszerelésekig). Érdemes megvizsgálni, hogy tudnak-e használni elektromos járműveket, vagy kötöttpályás szállítást. Tudják-e gyűjteni az esővizet, vagy kutakat fúrni, hogy ne ivóvizet használjanak? Lehet-e lebomló anyagokkal bálázni, ömlesztve szállítani a takarmányt? Tudnak-e újrahasznosított műanyagból készült felszereléseket vagy ruházatot venni, egyáltalán szükség van-e azokra az új eszközökre? Megvizsgálhatják továbbá, mint földtulajdonos, hogy a terület egy részének művelésével fel tudnak-e hagyni a beporzók védelmének érdekében, tudnak-e fákat telepíteni az utak és karámok mellé, vagy csak egyszerűen lekapcsolták-e a villanyt, amikor nincs szükség világításra.

Az előadó szerint az emberek tudják mit kell tenni, és sokat tehetnek a saját szintjükön, ha nem másra mutogatnak, hanem cselekszenek rövid, közép- és hosszútávon is. Ezeket az erőfeszítéseket mérni kell, majd kommunikálni, és láthatóvá tenni a nagyközönség számára.

Gondolatai onnan származnak, hogy 2022-ben részt vett egy jelentés elkészítésében, melyet a Horse Sport Ireland a Brit Lovas Szövetséggel közösen rendelt meg, hogy megvizsgálja a lovassport környezeti lábnyomát, és azonosítsa a meglévő legjobb gyakorlatokat és lehetőségeket.

A jelentés négy olyan vállalkozás esettörténetét tartalmazza, amelyek működésük során bevált gyakorlatokat alkalmaztak:

A Thurles mellett 28 hektáron elhelyezkedő Tipperary Lovasközpont esővizet használ a lovak mosására, és trágyát küld egy helyi gombatermesztőnek. Az alomanyagot ömlesztve szállítják, hogy megelőzzék a műanyaghulladék keletkezését, valamint LED-es világítást és ablakokat szereltek fel a fedett lovardába az energiafogyasztás csökkentése érdekében.

A Festina Lente , egy non-profit lovasközpont, amely 36 lóról gondoskodik Bray-ben, Co Wicklow-ban, és támogatja az embereket abban, hogy a lovak, a kertészet és a közösség természeti világában a legjobbat érjék el. Követi az equiculture elveit, a lovakat az ökoszisztéma részeként kezeli, és lehetővé teszi az emberek számára, hogy értékeljék a természet szépségét. A helyszínen energiát és vizet takarítanak meg. A közösségi juttatások és a terápiás lovaglóleckék fenntartható módon kerülnek lebonyolításra, ami minimálisra csökkenti az erőforrások pazarlását.

 A Connolly’s Red Mills , az állati takarmányok globális szállítója, 12 000 négyzetméteres vizes élőhelyet hozott létre fő gyártóhelye, a Co Kilkenny állambeli Goresbridge mellett. Ez természetes szűrőként működik a folyóba kerülő szennyvíz számára, és változatos élőhelyet teremt a madarak és a gerinctelenek számára. A jelentés szerint ez egy olyan ötödik generációs családi vállalkozás, amely bizonyítja, hogy képes virágzó kereskedelmi egység lenni, miközben erősen elkötelezett a környezet iránt. Négy telephelye közül kettőben kiépítették a napenergia-rendszereket és az elektromos járművek töltőpontjait. A 2022. évi kiterjedt adatgyűjtést követően a vállalat azonosította az üzem és az egyes termékek szénlábnyomát a gyártástól a szállításig. Ezek az adatok lesznek az alapjai a következő évtizedben végrehajtandó ambiciózus kibocsátáscsökkentési terveiknek.

A tanulmány azt is felvázolja, hogy a fethardi Coolmore Stud (Co Tipperary) hogyan kezeli a földjét a legmagasabb talajerőforrás-megőrzési szabványoknak megfelelően. Az olyan egyszerű intézkedések, mint a sövények védelme a fészkelési időszakban, lehetővé teszik a vadvirágok növekedését, így támogatva a beporzókat. Emellett kiterjedt erdőkkel és virágzó vörös mókus-közösséggel rendelkező területet hozott létre. Egy közeli óvodában tanítják a gyerekeket a gazdaságban szükséges fák és növények nevelésére, amit ott helyben termelnek meg, ezen kívül biztosítják a trágya visszaterítését a földekre.

A hosszan tárolt szalmát -amit a telivérek almolására már nem használhatnak fel- a szarvasmarháknál hasznosítják, októberben pedig levegőztetéssel, fűboronálással és szerves trágya kijuttatásával gazdagítják a talajt.

agrotrend.hu / NAK, Pető Krisztina

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés