Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Gazdálkodás

Kiemelt hírek

Aktuális növényvédelmi teendők közterületen

Az Alföldön fagykörüli minimumhőmérsékletről tudósít az OMSZ. Megindult a fák levélhullása és néhol már az árvácskák is kiültetésre kerültek az ágyásokba.

Az idei utolsó nagy munka az őszi lemosó permetezés. Az adott terület fafajai és a nyári fertőzöttség alapján kell kiválasztani a megfelelő növényvédő szert, amit bízzunk szakemberre. A lemosó permetezésre használható olaj, kén és réz hatóanyagú növényvédő szerek közül néhány közterületi engedéllyel is rendelkezik. Tavaly nagy aggodalmat okozott az egyetlen réztartalmú gombaölőnk engedélyének visszavonása. Idén azonban egy tribázikus rézszulfát hatóanyagú készítmény, mely gomba és baktérium ellen is hatékony, közterületen is engedélyezésre került.

Indokolt lehet a platánok, a szivarfák, a juharok, a hársak, a tölgyek, de egyéb fásszárúak őszi lemosása is. Az ágvillákban, kéregrepedésekben megbújó ízeltlábúak (pl.: csipkéspoloskák, levéltetvek, lepkekabócák, atkák) ellen olajos, a felszínen elérhető gombák, baktériumok ellen réztartalmú készítményekkel védekezhetünk. Például a platánok esetében ősszel a gnomónia gomba ellen réztartalmú növényvédőszerrel védekezhetünk, míg a csipkéspoloskák ellen olajos készítménnyel lemosást csak tavasszal végezzünk, mivel a poloskák már a kéregpikkelyek alá húzódtak (1. fotó).

1. fotó: Kéreg alá húzódott platán csipkéspoloska

A platánon, a tölgyön, a juharon, a szivarfán, a vadgesztenyén és még sok más fásszárún megjelent a lisztharmat. A gomba áttelelhet a lehullott fertőzött lombban (pl.: platán, juhar, vadgesztenye, tölgy) vagy a rügypikkelyek alatt (pl.: díszalma). A tölgynél és a vadgesztenyénél mindkét áttelelési módot leírták, míg a platánoknál a fán maradó termésekből is kiindulhat a tavaszi fertőzés. A rügypikkelyek alá már behúzódott a kórokozó, ide már nem juttathatunk be gombaölő szereket. Tavasszal a kinyíló rügypikkelyeket kell megcéloznunk a lemosó kezelés során. Ezt kénes, kénes-olajos készítményekkel indíthatjuk el, de egész nyáron szükség lesz a kórokozó elleni védekezésre. Most tehát egyet tehetnek: a lisztharmatra fogékony növények fertőzött leveleit gyűjtsük össze és távolítsuk el.

Az őszi kiültetéseknél továbbra is az árvácskák a főszereplők. Azonban az enyhe, nedves teleken a szürkepenész (botritisz) folyamatosan fertőz. Nem csak a virágokfejeken okoz tüneteket a kórokozó, hanem a növények fonnyadásáért, hervadásáért is felelős. Főleg a nagy fejű fajtákon figyelhetjük meg a kártételt (2. fotó).

2. fotó: Szürkepenész tünete árvácska virágon

Tavaly a kórokozóra engedélyezett egyetlen közterületi gombaölővel és egy antagonista gombát tartalmazó készítménnyel is megkíséreltük a védekezést. Sajnos most is bebizonyosodott, hogy 15 0C alatt hatástalanok a növényvédő szerek! A tél közepén az egész ágyásban cserélni kellett az árvácskákat (3. fotó). A növényvédő szerek hiányában az egészséges szaporítóanyaggal, a toleránsabb fajtákkal, a megfelelő öntözéssel és tápanyagutánpótlással, a beteg növényi részek gyors és folyamatos eltávolításával védekezhetünk. Fel kell tennünk a kérdést, hogy továbbra is ragaszkodjunk-e az árvácskához a téli ágyásokban? Mivel lehetne pótolni őket?

3. fotó: Szürkepenész miatt elpusztult árvácska ágyás

Idén ősszel újra átnézésre és módosításra kerül a Közterületi Sorfák Jegyzéke. Amint megszületik a legfrissebb javaslat, értesítjük Önöket. A kínai selyemmirtusz-Lagerstroemia indica- biztosan bekerül az ajánlott fajok közé. Jól tűri a szárazságot és egész nyáron virágzik!

 

Agrotrend.hu/ NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés