Gazdálkodás

A hagyományos pásztorkodás és fenntarthatóság globális fókuszban

2019-ben a mongol kormány javaslatot nyújtott be az Egyesült Nemzetek Szövetsége, az ENSZ felé a legelők és pásztorok nemzetközi évének – International Year of Rangelands and Pastoralists, IYRP – megtartására, amelyet végül 2022-ben fogadott el az ENSZ közgyűlése. A nemzetközi év vezetősége 12 globálisan fontos témakört nevezett meg a pásztorok és legelők fontossága, illetve a pásztoroknak a társadalomban betöltött szerepe és jelentősége kapcsán.

Forrás: pixabay.com

A 12 témát havi lebontásban mutatják majd be, illetve vitatják meg a nemzetközi év során. A program lehetővé teszi, hogy a pásztorok hallathassák hangjukat globális és nemzeti színtéren egyaránt, és hogy a helyi és globális társadalom megismerje a pásztoroló élelemtermelési rendszerek sokszínűségét, kihívásaikat és a globális változásokra adott válaszaikat és innovációikat.

Május – Biodiverzitás és ökoszisztéma-szolgáltatások: érdemes megvizsgálnunk, hogy a pásztorkodás és a természetes élővilág között milyen pozitív és negatív kapcsolatok léteznek. Egy természetvédelmi területként nyilvántartott legelőn a természet védelmi célok elérése mennyiben áll összhangban a fenntart ható élelmiszer-előállítással? Elérhető-e a biológiai sokféleség megőrzése és az idegenhonos inváziós fajok visszaszorítása a pásztorság rendelkezésre álló eszközeivel?

Július – Állati termékek fenntartható fogyasztása: az állati eredetű élelem megítélése a közvéleményben drámaian negatív irányba fordult számos fejlett országban. Ugyanakkor ismert, hogy az állati eredetű élelmiszer fontos az emberi szervezet számára. Továbbá sok olyan közösség él a Földön, akik csak legeltetéssel tudnak élelmiszert előállítani. Kiegyensúlyozottabb véleményalkotásra nyílik most lehetőség az állati eredetű fehérjék fogyasztásáról, belevonva az állatjóléti és állategészségügyi kérdéseket is.

November – Fiatal pásztorok: a pásztorkodás jövője a fiatalokon múlik. Hazánkban jelenleg semmiféle szakképzési lehetőség nincs fiatal pásztorok számára, miközben Európa számos országában alakultak már több évtizedes múltra visszatekintő pásztoriskolák. Pozitív folyamat, ahogy a fiatalok több országban visszatérnek a pásztorkodáshoz, ráadásul ennél is többen hajlandóak kívülállóként belekezdeni. A fiatalok természetesen már másként ötvözik a hagyományokat az új technológiákkal.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés