Gazdálkodás
A Bizottság támogatja az EU borágazatát az új kihívásokkal szemben
Az Európai Bizottság intézkedéseket javasol az európai borágazat versenyképességének, ellenálló képességének és gazdasági szerepének megőrzése érdekében.
Az ágazat számos kihívással néz szembe, mint például a változó fogyasztói szokások, az éghajlatváltozás és a piaci bizonytalanságok.

Forrás: pixabay.com
A Bizottság javaslata célzott intézkedéseket vezet be annak érdekében, hogy segítse az ágazatot a termelési kapacitás kezelésében, az alakuló fogyasztói igényekhez való alkalmazkodásban és az új piaci lehetőségek kiaknázásában. Ezek az intézkedések hozzájárulnak ahhoz is, hogy a bortermeléshez kötődő vidéki térségek megőrizzék gazdasági életerejüket és az EU borágazatának társadalmi jelentőségét.
A borágazati politika kulcsfontosságú változásai
-
Túltermelés megelőzése: A tagállamok jogosultak lesznek intézkedések megtételére – például a szőlőtőkék kivágására vagy a zöldszüret alkalmazására –, hogy megelőzzék a túltermelést, stabilizálják a piacot és védjék a termelőket a pénzügyi nehézségektől.
-
Rugalmasabb telepítési szabályok: A termelők nagyobb rugalmasságot kapnak az újratelepítési engedélyek kezelésében, segítve őket a változó körülményekhez igazodó beruházási döntések meghozatalában. A tagállamoknak szintén lehetőségük lesz a telepítési engedélyek nemzeti és regionális szükségletekhez való igazítására.
-
Támogatás az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodáshoz: Az ágazat megerősített támogatást kap az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség növelésére. A tagállamok a jogosult beruházási költségek uniós társfinanszírozását akár 80%-ra is növelhetik az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra irányuló projektek esetében.
-
Egyértelműbb piaci szabályok: Az innovatív termékek értékesítésének szabályai egyszerűsödnek, és a csökkentett alkoholtartalmú borokra vonatkozó egységes elnevezési rendszert vezetnek be az egységes piacon belül.
-
Egységesített címkézés: A borászatok harmonizált címkézési szabályokból profitálhatnak, amelyek csökkentik a költségeket, egyszerűsítik a kereskedelmet és könnyebb hozzáférést biztosítanak a fogyasztói információkhoz.
-
Borturizmus fellendítése: A földrajzi árujelzővel védett borokat kezelő termelői csoportok támogatást kapnak a borturizmus fejlesztésére, hozzájárulva a vidéki térségek gazdasági növekedéséhez.
-
Kibővített promóciós időszak: Az uniós finanszírozású promóciós kampányok időtartama a harmadik országok piacain történő jelenlét megerősítése érdekében háromról öt évre növekszik.
Háttér
Az EU borágazata Európa kulturális és gazdasági örökségének sarokköve. A világ borkészítésének 60%-át és az exportált borok értékének szintén 60%-át adja, így meghatározó szerepet játszik a vidéki gazdaságokban, valamint szorosan kötődik az európai hagyományokhoz, gasztronómiához és turizmushoz.
Bár az uniós borpolitika sikeresen védelmezte és népszerűsítette az európai borokat, a demográfiai változások, a fogyasztási szokások módosulása, az éghajlati kihívások és a piaci bizonytalanságok próbára teszik az ágazatot.
E kihívások kezelése érdekében hozták létre a Borpolitikai Magas Szintű Csoportot (HLG), amely az ágazat és a tagállamok bevonásával megvitatta az ágazat szükségleteit és javaslatokat dolgozott ki. Az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottságának 2025. február 11-i ülésén Christophe Hansen biztos bejelentette az új borágazati javaslatot, amely a HLG ajánlásait konkrét jogalkotási intézkedésekké alakítja.
A javaslat e vállalás teljesítését jelenti, és amint elfogadásra kerül, lehetőséget teremt a gyors fellépésre, biztosítva a borágazat versenyképességének jövőbeni fenntartását az egész Unióban.
agrotrend.hu / Európai Bizottság