Fókuszban
A jelenlegi időjárás a monília és a trafrina terjedésével nagy veszélyt jelent
Már 4 0C környékén szórhatja a spóráit (konídiumait) és ha ezek nedves növényi felületre jutnak, akkor kicsíráznak, megfertőzik a növényt. Koratavasszal a legtöbb őszibarack és nektarin fajtánál gondolnunk kell a kórokozóra, mely akár teljes lombhullást is okozhat. – figyelmeztet Zsigó György növényorvos.
A jelenlegi borult, nedves, változékony időjárás pedig kedvez a tafrina fertőzésének
Fotó: Zsigó György növényorvos
A meteorológusok szerint erre számíthatunk a jövő héten is. Tehát amint megengedi az időjárás, permetezést javaslok!
A fertőzés után csak 1-2 héttel jelentkeznek a deformálódott, elszíneződött levelek. Tehát a permetezéssel nem várhatunk a tünetek megjelenéséig, csak megelőzéssel (preventíven) lehet védekezni ellene!
A rezes lemosással alapoztuk meg a védelmet. Most akár ismételni is lehet a réztartalmú gombaölőkkel, de már az alsóbb dózisokkal dolgozzanak. Sokan még mindig félnek a réztől, a perzselő hatásától az őszibarackban. Egyre több olyan visszajelzést kapok a permetező kertészektől, melyek alapján úgy tűnik, hogy még a virágzásban is használható néhány készítmény csökkentett dózissal. Nem perzselik meg a virágokat. Sajnos a fajtákra és egyben a készítményekre is kiterjedő összehasonlító kísérletek nélkül nem tudok biztosan ajánlani olyan rezes gombaölőket melyek biztosan nem okoznak kárt. Az egyik legkevésbé perzselő „réz”, a Cuproxat FW. Ezt a pirosbimbós állapotig, majd később, a virágzás után a termés színeződéséig használhatjuk az engedélye alapján.
Még mindig csak egyetlen III. kategóriás rézmentes gombaölőnk van, a felszívódó (szisztemikus) difenokonazol hatóanyagból gyártott 18 termék (lásd a mellékletet) ezek közül III. kategóriás például a Score 250 EC és az Alfa Solo.
Az apró leveleket kell befednünk a permetlével, ezért apró cseppekkel permetezzenek, tapadást elősegítő segédanyagokkal. Esős, hűvös nyarakon ismételni kell a kezelést 5–7 naponta, amíg a levegő hőmérséklete nem éri el a 15–20 °C-t, ekkor már nem fertőz a gomba.
Ahol kevésbé fogékony fajtákat telepítettek vagy olyan szárazabb, melegebb mikroklímájú kertbe ültették a csemetéket ahol nem érzi jól magát a gomba, ott a sárgás-pirosas torz levelek gyors leszedésével is megelőzhetik a tovább terjedését. A fertőzésére fogékony, de jó táperőben lévő fák kibírják a kisebb „fertőzési nyomást”.
Az egyszerű anyagok közül a fűzfakéreg, a lecitin, a mezei zsurló engedélyezett a tafrina ellen. Rasztik Viktória Az ökokertek növényvédelmében a réz mellett a csalánlét, a zsurlólét és a mészkénlevet ajánlja a gomba ellen.
Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu