Agrárinnováció
Az Év Agrárembere
Kategóriagyőztes_2024
Szőllősi Gábor Az Év Agrárinnovátora
Túrkevén nőtt fel, ahol a családi gazdaság állattartásából és növénytermesztési tevékenységéből korán kivette a részét. Szakmai életútját az üzleti menedzsment területén kezdte: a Külkereskedelmi Főiskola és az angliai University of Lincoln megalapozta a nemzetközi kitekintésre, együttműködésre és innovációkra való nyitottságát. A gazdálkodást 2015-ben folytatta, amikor édesapjától átvette a gazdaságot és belekezdett a bio-regeneratív szemléletű ökológiai növénytermesztésbe.
2013-ban projekt menedzsere lett egy PIAC 13 K+F pályázatnak, ahol feladata volt a talajmikrobiológia,
biológiai alapú talajjavítás, biostimulátorok és a komposztálás nemzetközi innovációs környezetének felmérése, technológia szelekció, tesztelés és magyarországi adaptáció. A projekt eredményeképp létrejött Humuszmenedzsment gazdálkodási technológia, kontrollált aerob humuszkomposztálás módszertana, aktívan levegőztetett komposzttea technológia piacra vitele a pályázó vezetésével Agrofutura néven indult meg 2017-ben. Az Agrofutura 2019-ben elnyerte az OMÉK Mezőgazdasági Növénytermesztési Innovációs Nagydíját.
A Szőllősi Gábor által vezetett Agrofutura Kft. az évek alatt a regeneratív gazdálkodás egyik meghatározó tanácsadója lett, amely hazánk mellett még 4 országban folytat tanácsadást és szolgáltatást. A módszert részben vagy egészben mintegy 150 gazdaság vezette be az elmúlt években és alkalmazza sikeresen.
Az innovációs tevékenység Szőllősi Gábor munkájának origója: felismerések gyakorlatorientált kutatásokkal, vizsgálatokkal történő elmélyítése úgy, hogy mind a problémát, mind a megoldást a gazdák szemével vizsgálja. Ezen gondolat mentén három EIP AGRI projektet indított el 2018-2019-ben. Mindhárom K+F projekt sikeresen lezárult és közös céljuk volt a leghatékonyabb biomassza feldolgozási technológiák fejlesztése és hasznosságuk maximalizálása szántóföldi-, kertészeti növénytermesztésben és állattartásban egyaránt.
A pályázó 2021-ben elindította Magyarország első bioszén gyártó üzemét és megnyitotta kapuit az Agrofutura Humuszfarm (komposzttelep) Túrkevén. A pályázó kifejlesztette és piacra vitte a Humusline humuszkomposzt prémium minőségű komposzt-, bioszén és ültetőközeg termékcsaládot. Saját fejlesztésű innováció a Humusline aktívan levegőztetett komposzttea gépcsalád és technológia. A gazdák így képesek maguknak magas minőségű mikrobiológia oltóanyagot előállítani csökkentve a szintetikus növényvédőszerek használatát. Az irányított aerob humuszkomposztálás módszerével történő mezőgazdasági komposztálást már több, mint 30 magyar és külföldi gazdaság használja évente mintegy 150 000 tonna szerves anyagból készítve humuszkomposztot, jelentősen hozzájárulva a talajvédelemhez és a talajegészség helyreállításához.
2020-ban indította el a Gardenfuturát, amely a városi zöld-kék-szürke infrastrukturális rendszerek, azaz a Szivacsváros módszertan létrehozója. A Gardenfutura célja a város visszakapcsolása a kistáji vízkörforgásba és a városlakók részére egészséges, élhető zöld környezet létrehozása. Tevékenysége eredményeképp számos önkormányzat használ természetalapú megoldásokat a városi zöldfelület fejlesztésben, a városi talajok megújításában.
Szőllősi Gábor az évek során megtapasztalta, hogy a sikeres és jövedelmező gazdálkodáshoz elengedhetetlen a folyamatos fejlődés, tudásunk bővítése és az együttműködés. Alapvető célja olyan átfogó és gyakorlati tudás átadása a gazdálkodók részére, amellyel visszatérhetnek az önellátás, öngondoskodás útjára, csökkentve gazdasági és környezeti kitettségüket, végső soron növelve gazdasági stabilitásukat. Mindig is fontosnak tartotta, hogy az új tudás minél hatékonyabban jusson el a gazdákhoz, ezért számos képzése ingyenes. Magánszemélyek részére rendszeresen tart ingyenes nyílt hétvégéket és komposztálás oktatásokat túrkevei gazdaságában és otthonában. Rendszeres előadó a MATE és a BME tanszékein mezőgazdasági és városzöldítési témákban, szorosan együttműködik az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézettel, Agrárkamarával, szakmai szervezetekkel, komposzttelepekkel és gazdákkal.
Túrkevén elindította az ország első nagyüzemi közösségi komposzttelepét, ahol a lakosok ingyenesen tehetik le a zöldhulladékot, amelyért még komposztot is kapnak. Végső célként tekint a lakosság tiszta és egészséges élelemmel történő ellátására.
Jövőbeni tervei között szerepel részt venni és szakmailag támogatni hazánk körforgásos biomassza-alapú gazdasági stratégiájának és cselekvési terveinek előkészítését ideértve a biomassza alapú értékláncok, termékek kidolgozását, új üzleti modellek azonosítását/fejlesztését egy mindannyiunk számára fenntarthatóbb és gazdaságilag is versenyképesebb, élhetőbb jövő érdekében. Szőllősi Gábor hiszi, hogy a tudás szabaddá tesz és egymás erősítése, felemelése mindannyiunk közös érdeke és útja.