Állattenyésztés

Vidékfejlesztési stratégiák az állattenyésztési szakpolitikák tükrében

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában a helyi társadalmi-gazdasági, környezeti és kulturális feltételekhez igazodó állattenyésztési szakpolitikák kialakításának jelentőségére hívja fel a figyelmet. Kihangsúlyozzák, hogy csak és kizárólag a hatékony állattenyésztési szakpolitikák révén biztosítható az ágazat fenntartható erőforrás-felhasználása és a társadalmi-gazdasági fejlődés.

A vidékfejlesztés egy összetett folyamat, amelynek középpontjában a vidéki régiókban élők életminőségének és gazdasági lehetőségeinek javítása áll. Ez magában foglalja az infrastruktúra fejlesztését, a mezőgazdaság termelékenységének fokozását, az oktatás, valamint az egészségügy színvonalának javítását és a szegénység mértékének csökkentésére irányuló intézkedéseket. Világszerte számos kezdeményezés támogatja a vidékfejlesztést, különösen a fejlődő országokban, ahol a szegénység enyhítésén és a közösségek sokszínűségének és bárminemű különbözőségének elfogadását és megbecsülését szem előtt tartó növekedés előmozdításán dolgozó kormányok és nemzetközi szervezetek számára ez prioritás. Az állattenyésztési szakpolitikák központi szerepet játszanak a vidéki gazdálkodási rendszerek alakításában, mivel az állattenyésztés gyakran a mezőgazdasági tevékenységek sarokköve. Ezek a szakpolitikák az állatjólétet, az élelmezés-biztonságot, a környezeti fenntarthatóságot, a kereskedelem és a fejlesztés kérdéseit egyaránt érintik. A hatékony állattenyésztési szakpolitika biztosítja a fenntartható erőforrás-felhasználást és elősegíti a társadalmi-gazdasági fejlődést azáltal, hogy munkahelyeket teremt, jövedelmet termel és biztosítja élelmezés-biztonságot.

Fotó: ELV – Rural development strategies through livestock policy

Az állattenyésztési szakpolitika kialakítása során kritikus szempont a környezeti fenntarthatóság előmozdítása. A szakpolitikák magukban foglalhatják a földhasználat tervezését, a hulladékgazdálkodási szabályozásokat és a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok ösztönzését. Ezek az intézkedések hozzájárulnak a természeti erőforrások védelméhez, az éghajlatváltozás mérsékléséhez és a biológiai sokféleség megőrzéséhez. Számos fejlődő országban a mezőgazdasági kistermelők kulcsfontosságú szerepet töltenek be az állattenyésztésben, ezen gazdálkodói réteg ugyanis jelentősen hozzájárul az élelmezés-biztonság fenntartásához, a szegénység csökkentéséhez és a vidéki lakosság megélhetésének biztosításához. A szakpolitikáknak foglalkozniuk kell ezen gazdálkodói rétegnek az erőforrásokhoz, a technológiához, a piacokhoz és a támogató szolgáltatásokhoz való hozzáférésével kapcsolatos kihívásokkal. Az állattenyésztési szakpolitika ezen túlmenően elengedhetetlen az ágazat technológiai innovációjának előmozdításához, ideértve a precíziós gazdálkodást, a digitális irányítási rendszereket és a genetikai nemesítési technikákat. A politikai döntéshozók támogathatják ezeket a fejlesztéseket a kutatási tevékenységek finanszírozásával, az egyes technológiák átadását, integrálását elősegítő programokkal vagy az új technológiákat ösztönző szabályozások révén.

Korlátozott empirikus bizonyítékok az állattenyésztési szakpolitika által kifejtett hatásokról

Míg a korábbi kutatások a mezőgazdaság vidékfejlesztésben betöltött szerepét vizsgálták, az állattenyésztési szakpolitika konkrét hatásáról csak korlátozott empirikus bizonyíték áll rendelkezésre. Egy új tanulmány ezt a hiányosságot kívánja pótolni azáltal, hogy ezeket a szakpolitikákat különböző földrajzi és társadalmi-gazdasági összefüggésekben elemzi. Az eredmények értékes információkkal szolgálnak a politikai döntéshozók, a fejlesztési szakemberek és a vidéki közösségek számára, segítve őket a megélhetés javítására és a szegénység elleni küzdelemre irányuló hatékony stratégiák kialakításában. A sikeres beavatkozások azonosításával a politikai döntéshozók olyan stratégiákat célozhatnak meg, amelyek elősegítik az egyes közösségek sokszínűségének és különbözőségének elfogadását és megbecsülését szem előtt tartó vidékfejlesztési intézkedéseket, míg ezzel egyidejűleg a fejlesztési szakemberek az állattenyésztési projekteket a közösségek sajátos igényeihez igazíthatják.

A tanulmány kimutatta, hogy a gazdálkodók számos stratégiát − mint például az állattenyésztés diverzifikálása, a takarmánygazdálkodás javítása és az esővíz begyűjtése – alkalmaznak annak érdekében, hogy megbirkózzanak az éghajlatváltozással. A tanulmány hangsúlyozta, hogy a szakpolitikai kereteken belül az éghajlatváltozáshoz igazodó, úgynevezett éghajlattudatos állattenyésztési gyakorlatokra van szükség az ellenálló képesség kiépítése és az alkalmazkodóképesség fokozása érdekében. Mivel az állattenyésztés világszerte a vidékfejlesztés kulcsfontosságú eleme, az ágazatot célzó szakpolitikák − például a piaci támogatások és az állategészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés − maximalizálhatják annak társadalmi-gazdasági előnyeit.

Az állattenyésztési szakpolitikáknak bizonyítékokon kell alapulniuk és a politikai döntéshozóknak a helyi körülményekhez kell igazítaniuk azokat

A hatékony állattenyésztési szakpolitikáknak bizonyítékokon kell alapulniuk és a helyi társadalmi-gazdasági, környezeti és kulturális feltételekhez kell igazodniuk. Ezeknek a politikáknak elő kell mozdítaniuk a fenntartható erőforrás-gazdálkodást és foglalkozniuk kell a vidéki szegénység és az egyenlőtlenségek kiváltó okaival. A részvételen alapuló, interdiszciplináris, azaz több tudományterületet átölelő megközelítés lehetővé teszi a politikai döntéshozók számára, hogy olyan szakpolitikákat hozzanak létre, amelyek alkalmazkodnak az olyan változó kérdésekhez, mint a szegénység, az élelmezés-biztonság és a környezeti fenntarthatóság. A kormányok, a civil társadalom és a magánszektor közötti együttműködés elengedhetetlen annak biztosításához, hogy a szakpolitikák továbbra is reagáljanak a vidéki területek változó dinamikájára.

Az állattenyésztés fejlesztésére irányuló programoknak tükrözniük kell a regionális feltételeket, figyelembe véve az agroökológiai jellemzőket, a társadalmi-gazdasági tényezőket és a kulturális hagyományokat egyaránt. A szakpolitikáknak olyan pénzügyi szolgáltatásokat is biztosítaniuk kell, mint például a mikrohitel-finanszírozás, forgóeszközhitel-alapok és biztosítási rendszereket, amelyek lehetővé teszik a mezőgazdasági termelők számára, hogy alapanyagokba, technológiákba és hozzáadott értéket nyújtó tevékenységekbe fektethessenek be, javítva ezáltal a termelékenységet és az ellenálló képességet. A politikai döntéshozóknak be kell vonniuk a különböző ágazatok érdekelt feleit az egyeztetésekbe, párbeszédet kell folytatniuk ezekkel az ágazati szereplőkkel annak érdekében, hogy az egyes szakpolitikák összhangban legyenek a helyi igényekkel és tükrözzék az érintettek törekvéseit. Az irányítás megerősítése, az átláthatóság javítása és az elszámoltathatósági mechanizmusok létrehozása növelni fogják az állattenyésztési szakpolitikák hitelességét és hatékonyságát. E stratégiák elfogadásával a politikai döntéshozók maximalizálhatják az állattenyésztési szakpolitikák pozitív hatásait, javíthatják a megélhetést és támogathatják a vidék fenntartható átalakulást.

Forrás: https://meatthefacts.eu/

Rural development strategies through livestock policy

agrotrend.hu /NAK/Borovka Zsuzsa

Tovább olvasom

Támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés