Agrármanager

Drónpilóta képzésben az elsők

A Légtér.hu Kft. egyik alapító tulajdonosával, Csipak-Török Ágnessel beszélgettünk, akik vállalkozásukkal teljes körű megoldást nyújtanak hobbi felhasználók és a professzionális ipari szerepelők részére a drónszabályozásnak való megfeleléshez. Partnereik számára az engedélyeztetési eljárások teljes körű lefolytatását biztosítják, illetve térképes felülettel segítik a legális drónhasználatot. Mindemellett a képzési rendszerükről is ejtettük néhány szót, amely minden kétséget kizáróan egyedülálló a piacon.

Tanulmányait követően merre indult el az életben?

A Műszaki Egyetemen végeztem, ott szereztem az első diplomámat közlekedésmérnök szakirányon és az első munkahelyem a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium volt. A Légi- és Vízi Közlekedési Főosztályon voltam légügyi referens, ahol főleg a témakör jogszabályainak előkészítésén dolgoztam, mind a magyar, mind pedig az Európai Uniós jogszabályok alkotásában vettem részt. Ennek egyik eleme volt a drónos szabályozás, ami 2018 környékén alakult ki. A munkám nagy része a jogalkotás volt, azonban éreztem, hogy ez a tevékenység nem az én utam. Ekkor ismertem meg jelenlegi cégtársamat Tuzson Gergőt, és a két év minisztériumi munka után megalapítottuk a Légtér.hu Kft.-t, akkor még három tulajdonossal.

Fotó: Légtér.hu Kft.

Milyen szempontok alapján alapították meg a céget?

Fontos volt, hogy az emberek megismerjék az engedélyezésekhez kapcsolódó jogszabályokat. A terkep.legter.hu volt az első térinformatikai rendszer, amit létrehoztunk. Onnantól kezdve, hogy valaki vesz egy drónt, mert mondjuk permetező drónpilóta szeretne lenni vagy teszem azt esküvői videós, mi mindenben tudjuk őt segíteni a képzéstől kezdve a műveleti engedélyeken át egészen a szakmai támogatásokig. Számunkra fontos volt, hogy mindent átfogó és egyedülálló dolgot adhassunk olyan csomag részeként, ami csak nálunk érhető el ilyen szinten. Kijelenthetem, hogy magas színvonalú képzést adunk és a hallgatók vizsgasikerének nagy százaléka mutatja, hogy élen járunk a tevékenységünkkel. Ezt ráadásul a hallgatóink is megerősítik, hiszen sok esetben volt már példa arra, hogy más dróntanfolyamról jöttek át hozzánk és itt meg is kapták azt, amiért belekezdtek ebbe a tevékenységbe. Ezen felül nagyon jó növényvédelmi szaktanácsadó partnerrel is rendelkezünk, így ezen a területen is magas színvonalat tudunk biztosítani.

Miért pont ebben a tevékenységben találta meg a helyét?

Már a diplomamunkám írásakor foglalkoztattak a drónok. Akkoriban még egyáltalán nem volt elterjedt, egy-két nagyobb filmes cég használt őket. Itthon rajtuk kívül senki nem ismerte a drónokat, a bennük rejlő lehetőségeket meg pláne. Talán pont ezért éreztem benne potenciált, hiszen szeretem az technológiai újításokat. Így adta magát a dolog, hogy ezzel foglalkozzak.

Milyen visszajelzések érkeznek a drónokat használó gazdászok részéről?

Szeretik az óráinkat és pozitív visszajelzések érkeznek tőlük. Sok olyan hallgatónk van, akik nem a klasszikus mezőgazdaságból érkeztek, de valami oknál fogva mégis a permetező drónpilóta képzés iránt érdeklődnek. De sokan monitorozás vagy éppen a precíziós gazdálkodás kapcsán keresnek fel minket, mert egy kézenfekvő és komplex megoldást tudunk adni nekik. Éppen miattuk hozzuk létre a közeljövőben a Magyarországi Növényvédelmi Drónpilóták Érdekvédelmi Egyesületét.

A jövőben tervezik bővíteni nemzetközi szinten is a szolgáltatásaikat?

A növényvédelmi drónpilótaképzés csak magyar jogszabályokra épül. Hiába vinnénk ki külföldre, ott teljesen más szabályozások vannak. Amit lehetne oktatni, az az EU jogszabályok adta lehetőségek, az A1, A2, A3 képzések, de ezek egyáltalán nem permetező drónpilóta képzéshez lettek létrehozva. Ezek olyan kategóriák, amelyet tulajdonképpen annak is meg kell csinálni, aki a legkisebb drónt megvásárolja, viszont az EU tagállamok bármelyikében elfogadottak. Megfordult már a fejükben, hogy más országokban is képezünk drónpilótákat, de éppen az említett okok miatt ezt egyelőre nem erőltetjük.

Büszkeséggel tölti el az a tevékenység, amit a Légtér.hu-val létrehoztak?

Gyakorlatilag a nulláról indítottuk el külső támogatás nélkül. Szakmailag elismertek lettünk, ami annak is köszönhető, hogy az emberek szívesen hívnak fel, ha bármi kérdésük van, mi pedig szívesen is segítünk nekik. De mi is kaptunk szakmai támogatást Péterfalvi Attilától, a NAIH elnökétől, aki talán a legprominensebb személy ebben a témában. És mivel egy vállalkozást a semmiből felépíteni óriási és kőkemény munka, így nyugodt szívvel jelenthetem ki az említett dolgok után, hogy igen, büszke vagyok az elért eredményeinkre.

Mit tanácsol azoknak, akik most szeretnék elindítani drónpilóta karrierjüket?

Próbálják meg az egész drónos permetezést egy rendszerbe képzelni! Bárki mielőtt drónt vásárol tájékozódjon, hogy egyáltalán mire használható és hogyan! Aztán ne habozzon belekezdeni, hiszen óriási lehetőségeket rejt magában akár a precíziós gazdálkodás területén is, de mindenképpen konzultáljon előtte szakemberrel! Mi itt leszünk, hogy minden segítséget és a legmegfelelőbb naprakész tudást átadhassuk nekik.

Hajósi Péter

A cikk az Agrármanager Magazin 2024. májusi, lapozható számában olvasható.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés