Agrárpiac

Rendkívül jó az idei meggy minősége

Idén egész Európában kevesebb meggy termett, ami miatta kínálat is kisebb, mint általában, de a piacot és a felvásárlási árakat az is befolyásolja, hogy a feldolgozóknál a szokásosnál tíz-húsz százalékkal több tavalyi áru van még készleten.

Kelemen Péter, a Fruitveb ügyvezetője az eddigi időszakot úgy jellemezte, hogy a termelőknek sok helyen komoly növényvédelmi gondokat okozott a sok esőzés: húsz éve nem látott monília fertőzés volt az országban, de a május vége és a június eleje folyamatosan csapadékos volt, ez pedig előre vetítette más betegségek kialakulását is – olvasható a novenyvedoszer.hu cikkében.

Fotó: novenyvedoszer.hu

„A jó hír viszont az, hogy rendkívül jó a minőség és a gyümölcs mérete a tavalyi aszályos évet követően – ez pedig az előbb említett májusi csapadéknak köszönhető. A monília egyébként akkor támad, ha a cseresznyelégy is megjelenik”.

Minden évben vannak kihívások amellett, hogy a növényvédelemre jobban oda kell figyelni, de az imputanyagok emelkedése miatt a meggyért kevesebbet kapnak a termesztők, mint tavaly.

A magyar meggyet az egyedülálló ízvilág és a kiváló beltartalmi értékek jellemzik, a termesztés mellett a nemesítésnek is komoly hagyományai vannak: a magyar fajták a világ minden táján megtalálhatók.

A termőterület és a termés mennyisége alapján a meggy az alma után a második legfontosabb gyümölcsünk: 13 ezer hektáron termesztik, a legnagyobb termelő körzetek Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves, Pest, Győr-Moson-Sopron és Bács-Kiskun vármegyében vannak. Országosan az idei termés mennyisége 15-20 százalékkal elmarad a tavalyitól.

Fotó: canva.com

Magyarország Európa három legnagyobb meggytermelője között van, világszinten pedig az első tízben szerepel.

A gazdák elsősorban élelmiszeripari célra termelik és a gyümölcs 60-80 százaléka általában exportra, főleg Németországba kerül.

A termesztés egyre intenzívebbé válik, ugyanis tőszámtól függetlenül lehet így művelni a meggyet, ez hektáronként 400 fás ültetvény esetében is megvalósítható, ehhez öntözésre, tápanyag utánpótlásra, lombtrágyázásra és növényvédelemre van szükség.

Fotó: canva.com

Az elmúlt években nagy jelentősége van az antraknózis elleni védekezésnek, ezért egy kisebb koronával ez könnyebben megvalósítható, ezért a növényvédelmi kihívások miatt el kell mozdulni abba az irányba, hogy akár 800-1000 fa / hektár közötti ültetvényeken dolgozzunk.

Kelemen Péter szerint a költségek csökkentése érdekében az ültetvények nagy részében minden munkafolyamatot – amit lehet – gépesítenek.

Fotó: canva.com

Elsősorban az ipari meggy termesztésénél kivitelezhető ez, de a kézi munkaerőre így is szükség van. A termesztése elég jól gépesíthető, leszámítva a metszést, de a termés mozgatása és a logisztika is bevonható ebbe.

Terjednek azok a meggybetakarító gépek, amelyek automata ponyvakitolással és behúzással dolgoznak, tehát a ponyvát sem kell kézi erővel húzni, de így is szükség van két gépkezelőre és három rakodómunkásra.

agrotrend.hu/ Növényvédőszer.hu 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés