Gazdálkodás

Befejeződött az aratás Békés vármegyében

Befejeződött az aratás Békés vármegyében, a termés a tavalyi aszályos évhez képest jobb, de elmarad a várakozásoktól – tájékoztatta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Vármegyei Igazgatósága az MTI-t.

Őszi búzából 554 804 tonnát takarítottak be 106 693 hektárról, a termésátlag 5,2 tonna. Őszi árpából 237 520 tonna került a raktárakba 45 677 hektárról, a termésátlag megegyezik a búzáéval, amely a tavalyinál jobb, de a várakozástól elmarad, a hektolitersúly nagyon rossz – hangzott el az aratási koordinációs bizottság ülésén.

Fotó: canva.com

Őszi káposztarepcét 10 429 hektárról takarítottak be idén; a vármegyei termésátlag hektáronként 3,1 tonna, az össztermés 33 373 tonna lett.

A Békés Megyei Mezőgazdasági Szövetség észak-békési tagszövetkezeteitől őszi búza esetében a betakarítás vége felé jobb termésátlagokról érkezett jelentés, és jobban alakult a minőség is: 60-40 százalék az étkezési búza javára – közölték.

A rozst 704 hektáron termesztettek, de azt Békésben leginkább szenázsnak vetik, zölden betakarítják.

Békés vármegyében emellett termett tritikálé 3661 hektáron, az össztermés 16 475 tonna lett; 896 hektáron tavaszi árpa, amelyet hektáronként 2,5 tonnás termésátlaggal takarítottak be; az 1734 hektáron vetett zabból 6069 tonna termés lett; és betakarítottak 3584 tonnányi magborsót is 1629 hektárról.

Fotó: canva.com

A felvásárlási árak a szakemberek szerint alacsonyak: őszi árpánál 40-45 ezer forint tonnánként, búzánál 55-62 ezer forint, minőségtől függően. A repce tonnáját jellemzően 140-160 ezer forintért veszik át – közölték a bizottsági ülésen.

Szakemberek szerint a gabonák jó részét értékesíteni kell ahhoz, hogy ne legyenek a napraforgó és kukorica betakarításakor raktározási problémák.

A napraforgó és a kukorica egyelőre szép képet mutat, ám a vármegyében egyre több kárt okoznak a mezei pockok.

Buka Szabolcs fő falugazdász beszámolója szerint Mezőhegyes- Medgyesegyháza-Nagykamarás-Nagyszénás környékén nagyobb a pusztítás, “volt olyan gazdálkodó, akinek a 10 hektáros búzatáblája 80 százalékát megette a mezei pocok” – közölte.

Fotó: canva.com

Fári Zoltán, a Békés Megyei Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke elmondta, a mezei pocok jellemzően négyéves ciklusokban szaporodik fel, már ősszel látszott, hogy főként Békés középső és déli részeit érinti fokozottan a probléma.

Egyre többen vesznek részt az Agrár-környezetgazdálkodási Programban (AKG), amelynek kritériuma, hogy nem igazán lehet a ragadozó madarak táplálékául szolgáló rágcsálókat irtani.

Fotó: canva.com

Mivel a mezei pocok emiatt annyira elszaporodott, hogy lemorzsolja a kukoricaszemeket, a napraforgónak pedig elrágja a szárát, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) – szigorú feltételek mellett – szükséghelyzeti engedélyt adott egy rágcsálóirtó szer használatára.

agrotrend.hu/MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés