Gazdálkodás

NAK: alternatíva – imitátum helyett

A Nébih és az Agrárminisztérium elkészítette a tejtermék és húskészítmény alternatívák jelölését és a helyes forgalmazói gyakorlatot segítő útmutató tervezetét – számolt be az allattenyesztok.hu

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) és az AM felelős szakterülete elkészítette a tejtermék és húskészítmény alternatívák jelölését és a helyes forgalmazói gyakorlatot segítő útmutató tervezetét, amelynek célja a tej és hústermékek mellett megjelenő alternatív termékek jelöléseire, azok üzletekben való elhelyezéseire szolgáló jó gyakorlatok bemutatása, illetve a jelölési jogszabályi környezet összefoglalása, amely iránymutatást ad az előállítóknak a helyes jelölések alkalmazására – írta az allattenyesztok.hu.

A NÉBIH és az AM célja az útmutató megjelentetésével a fogyasztó megtévesztésének megakadályozása a forgalmazói és gyártói oldal tájékoztatásán keresztül, valamint a különböző termékcsoportok egyértelműbb és átláthatóbb elkülönítése, amely a fogyasztói vásárlás elősegítését, a véletlenszerű „kereszt” vásárlások elkerülési lehetőségének csökkentését szolgálja.

Az útmutató a növényi alapú termékek megnevezésére az alternatív szó használatát vezeti be, mivel az imitátum negatív felhanggal bír, míg a helyettesítő termék azonos összetételt feltételez, így megtévesztő a fogyasztó számára.

Fotó: allattenyesztok.hu

A tej, tejtermékekre és húskészítményekre felsorolja a védett kifejezéseket, amelyek nem használhatóak alternatívák, alternatív (növényi) összetevők esetén (pl. vaj, joghurt, téliszalámi stb.).

Az Európai Unió eddig nem fogadott el előírásokat a húskészítmények megnevezésének szabályozására vonatkozóan, viszont Magyarországon jogszabály határozza meg bizonyos húskészítmények megnevezését.

A húskészítmények növényi alternatívájú változatainál a védett húskészítmény megnevezésekre csak az „alternatíva” szóval együtt lehet utalni a termék megnevezése kiegészítéseként, attól megfelelően elkülönítve. A nem védett kifejezések esetén – mint például a tepertő, pörc – akkor kifogásolható a növényi termék, ha a képi ábrázolás vagy a leírás megtévesztő a fogyasztó számára.

Az útmutató kiterjed a bolti és az internetes kiskereskedelmi forgalmazásra is, amely területen javaslatokat tesz az alternatívák webshopokban és tájékoztatókban való szerepeltetésére a tej- és hústermékek kategóriáktól elkülönítve.

Mivel a csomagolás és az elhelyezés együttesen teheti megtévesztővé a termékeket a fogyasztók számára, ezért a megfelelő a tájékoztatás érdekében a gyártóknak és forgalmazóknak együttesen szükséges helyes gyakorlatokat alkalmazhatnia.

Az útmutató véglegesítéséhez észrevételeket és javaslatokat lehet előterjeszteni az AM felé, ezért a NAK munkatársai kérik Tisztelt Tagjaikat, hogy 2023. augusztus 13-ig az elelmiszeripar2@nak.hu címre legyenek szívesek megküldeni szakmai véleményüket.

Az útmutató tervezete ITT tekinthető meg.

agrotrend.hu/allattenyesztok.hu.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés