Gazdálkodás

NAK: alternatíva – imitátum helyett

A Nébih és az Agrárminisztérium elkészítette a tejtermék és húskészítmény alternatívák jelölését és a helyes forgalmazói gyakorlatot segítő útmutató tervezetét – számolt be az allattenyesztok.hu

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) és az AM felelős szakterülete elkészítette a tejtermék és húskészítmény alternatívák jelölését és a helyes forgalmazói gyakorlatot segítő útmutató tervezetét, amelynek célja a tej és hústermékek mellett megjelenő alternatív termékek jelöléseire, azok üzletekben való elhelyezéseire szolgáló jó gyakorlatok bemutatása, illetve a jelölési jogszabályi környezet összefoglalása, amely iránymutatást ad az előállítóknak a helyes jelölések alkalmazására – írta az allattenyesztok.hu.

A NÉBIH és az AM célja az útmutató megjelentetésével a fogyasztó megtévesztésének megakadályozása a forgalmazói és gyártói oldal tájékoztatásán keresztül, valamint a különböző termékcsoportok egyértelműbb és átláthatóbb elkülönítése, amely a fogyasztói vásárlás elősegítését, a véletlenszerű „kereszt” vásárlások elkerülési lehetőségének csökkentését szolgálja.

Az útmutató a növényi alapú termékek megnevezésére az alternatív szó használatát vezeti be, mivel az imitátum negatív felhanggal bír, míg a helyettesítő termék azonos összetételt feltételez, így megtévesztő a fogyasztó számára.

Fotó: allattenyesztok.hu

A tej, tejtermékekre és húskészítményekre felsorolja a védett kifejezéseket, amelyek nem használhatóak alternatívák, alternatív (növényi) összetevők esetén (pl. vaj, joghurt, téliszalámi stb.).

Az Európai Unió eddig nem fogadott el előírásokat a húskészítmények megnevezésének szabályozására vonatkozóan, viszont Magyarországon jogszabály határozza meg bizonyos húskészítmények megnevezését.

A húskészítmények növényi alternatívájú változatainál a védett húskészítmény megnevezésekre csak az „alternatíva” szóval együtt lehet utalni a termék megnevezése kiegészítéseként, attól megfelelően elkülönítve. A nem védett kifejezések esetén – mint például a tepertő, pörc – akkor kifogásolható a növényi termék, ha a képi ábrázolás vagy a leírás megtévesztő a fogyasztó számára.

Az útmutató kiterjed a bolti és az internetes kiskereskedelmi forgalmazásra is, amely területen javaslatokat tesz az alternatívák webshopokban és tájékoztatókban való szerepeltetésére a tej- és hústermékek kategóriáktól elkülönítve.

Mivel a csomagolás és az elhelyezés együttesen teheti megtévesztővé a termékeket a fogyasztók számára, ezért a megfelelő a tájékoztatás érdekében a gyártóknak és forgalmazóknak együttesen szükséges helyes gyakorlatokat alkalmazhatnia.

Az útmutató véglegesítéséhez észrevételeket és javaslatokat lehet előterjeszteni az AM felé, ezért a NAK munkatársai kérik Tisztelt Tagjaikat, hogy 2023. augusztus 13-ig az elelmiszeripar2@nak.hu címre legyenek szívesek megküldeni szakmai véleményüket.

Az útmutató tervezete ITT tekinthető meg.

agrotrend.hu/allattenyesztok.hu.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés