Elszomorító adatokat közölt 2025-ös cseresznye termékprognózisában a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb). Elemzésükben azt írták, rég nem látott, gyenge hazai termés várható az idei évben.

Forrás: pixabay
A hazai csonthéjas gyümölcsfajok közül az egyik kedvelt gyümölcs a cseresznye, melynek szüreti időszaka jellemzően május végén kezdődik és július első felében végződik. Az országban nincs kifejezetten kialakult és meghatározó termesztőkörzet, a legjelentősebb termőterületek Pest, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében találhatók.
Az elmúlt három évben (2022-2024) stagnált a betakarított termésmennyiség 12 000 tonna körül. Az ezt megelőző két évben (2020-2021) a drasztikus fagykárok miatt nagyon alacsony hozamok voltak jellemzőek, ezekben az években alig haladta meg az 5 000 tonnát az országos produktum
– közölte a FruitVeb.
Idén normál termésmennyiségekkel számoltak a szakemberek, ám az április eleji fagyok teljesen átírták a szezon forgatókönyvét, hiszen az erőteljes lehűlések a cseresznye ágazatot sem kímélték, országosan jelentős károkat okoztak.
Az április közepén végzett felmérés alapján a virágkár mértéke a cseresznye ágazatban is nagyon jelentős volt: a legtöbb esetben 80% körüli virágkárról beszélhettünk. Május elején kiábrándítóan gyenge termést lehetett látni, a kegyelemdöfést a május 10-i hajnali fagyok jelentették, melyek drasztikus károkat okoztak.
A rendkívül kedvezőtlen időjárás hatások következményeként példátlanul magas, 80-90% körüli terméskiesésről beszélhetünk, amivel a cseresznye – a kajszihoz és őszibarackhoz hasonlóan – „beállt” a legrosszabbul teljesítő gyümölcsfajok sorába
– olvasható az összegzésben.
A várható idei, hazai cseresznyetermést – a normálisnak tekinthető 10-12 ezer tonnával szemben – mindössze 2-3 ezer tonnára prognosztizálják azzal, hogy a piacra kerülő mennyiségek – vagyis a valós kínálat – akár ezt is alulmúlhatja, mert az ültetvények egy részében olyan gyenge termés látható, ami nem fogja elérni a betakaríthatóság alsó gazdaságossági határát.
Nem is véletlen, hogy a legfrissebb nagybani piaci árakban a minőségi cseresznye kilónként ára 4-5 ezer forint, nyilván a kereskedők a saját standjaikon, boltjaikban ettől biztosan többet kérnek – fotónk legalábbis ezt erősíti.
A közösségi portálon talált címlapképünk 2025. május 25-én az újpesti piacon készült.
Néhány évvel ezelőtt védett lett az ország legfeketébb cseresznyéje, egy olasz farmon pedig leszüretelték a világ legnagyobb cseresznyéjét.