Agrárpiac

Új kihívások az üvegházi szamóca termesztésében

A klíma megváltozása új növényegészségügyi és termesztéstechnológiai megközelítéseket tesz szükségessé.

Tavaly nyáron az éghajlatváltozás következményei Szerbia szinte minden területén láthatóak voltak. Bár nem ennyire nyilvánvaló, de a rendkívül magas hőmérséklet a fedett termesztésben is jelentős problémákat okoz. A rendkívül magas külső hőmérséklet miatt a növényeket rendszeresen hűteni kell. A betegségek és kártevők, amelyek egy évtizeddel ezelőtt még nem voltak jelen Szerbiában, egyre gyakrabban jelennek meg.

Forrás: pixabay.com

“Az éghajlatváltozás miatt meg kell változtatnunk az üvegházak típusát, mert a meglévő üvegházakban nagyon nehéz lesz fenntartani a termelést. Az üvegházakban 15-20 fokkal magasabb a hőmérséklet, mint kint, ezért az árnyékolás kötelező. Ez magas költségekkel jár. Ezenkívül automatikus öntözőrendszereket kell majd bevezetnünk, hogy gyakrabban öntözzük és hűtsük a növényeket” – mondja Csíkos Szabolcs (Sabolč Čikoš) gazdálkodó.

Hozzáteszi, hogy az átlaghőmérséklet emelkedésével a kártevők korábban támadják meg a növényeket, és olyan új fajok jelentek meg, amelyek tizenöt évvel ezelőtt még nem léteztek ebben a régióban. A gazdák szerint tíz évvel ezelőtt a tripszek és az atkák jelen voltak, de sokkal kisebb számban, mint manapság.

“A telek enyhék, és ezek a kártevők a talajba húzódva képesek átteleni. A hőmérséklet emelkedésével gyorsan szaporodni kezdenek, és igen nehéz őket megfékezni. Az általunk használt növényvédő szerek hatékonynak számítottak, de a probléma az, hogy a rovarok most sokkal gyorsabban szaporodnak. Tíz évvel ezelőtt például bizonyos rovarok öt generációja volt egy szezonban, most pedig akár tíz generációt is láthatunk egyetlen nyár alatt.”

A szakértők megerősítik, hogy az üvegházi termesztés az utóbbi években egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe. Ha ez a tendencia folytatódik, a termelőknek intézkedéseket kell bevezetniük az üvegházak túlmelegedésének megakadályozására és az öntözési ciklusok közötti idő csökkentésére. Emellett a tápanyagok kijuttatásának másfajta megközelítésére is szükség lesz a növények felgyorsult növekedési fázisai miatt, valamint a betegségek és kártevők elleni védekezésben is új módszereket kell alkalmazniuk.

“A növényvédő szerek kiválasztásakor például a gazdáknak figyelembe kell venniük a növények rövidebb érési idejét. Ezért javasoljuk az integrált védekezést rövid várakozási idejű növényvédő szerekkel vagy biológiai termékekkel, valamint csapdák használatával” – nyilatkozta Sznyezsana Paradjenovics a zrenjanini növényegészségügyi és előrejelző szolgálat (PIS) munkatársa.

agrotrend.hu / FruitVeb

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés