Természet
A Mecsekben mutatta meg magát az óriásbagoly
Egy ritka madárfaj, az Eurázsiában honos uráli bagoly egy példányát rögzítette egy vadkamera a Mecsekben – adta hírül a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (DDNPI).
Mint közölték, a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzetben monitoring céllal üzemeltetett madáritatón ritka faj jelent meg. A kameracsapda uráli baglyot fényképezett. Ez a nagytermetű bagoly hazánkban csak az Északi-Középhegységben költ bizonyítottan, ott is meglehetősen kis számban.

Forrás: Duna-Dráva Nemzeti Park/Völgyi Sándor
A Dél-Dunántúlon ritkán bukkannak fel kóborló egyedei, főként a téli időszakban. A Mecsek belső területeiről ez idáig nem volt előfordulási adata. Az uráli bagoly (Strix uralensis) Magyarországon fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 100.000 forint – ismertette a DDNPI.
A uráli bagoly a hideg- és mérsékelt égövi Eurázsiában él Szahalintól és Japántól Skandináviáig és a Kárpát-medencéig. Elterjedésének határa északon nagyjából a 65. szélességi fok, délen nagyjából a tajga déli határát követi. Közép-Európa hegységeiben a Strix uralensis macroura alfaj a fő elterjedési területtől izoláltan él.
A zárt, öreg erdőket kedveli, messze az emberi lakhatástól. Általában jobban szeret tisztásokhoz közel fészkelni, a sűrűben. Kerülik az erdő meredek lejtős, vagy sűrű aljnövényzetű részeit – ismertette róla az online enciklopédia.
Mint hozzátették, az uráli bagoly elterjedt faj a Kárpátok bükköseiben és fenyveseiben. Magyarországon főként a Zempléni-hegység bükköseiben fészkel rendszeresen, de olykor az Északi-középhegység más erdeiben is költ. A hazai fészkelőállománya körülbelül 160-260 párra tehető (2008-2012).
Megjelenése a macskabagolyéra emlékeztet, de annál nagyobb, bár az uhunál kisebb. Tollazata sápadt szürkésbarna, a hátán feltűnő sötét mintával. Feje kerek, arca szürkésbarna, csőre sárga vagy narancsszínű, szeme fekete. Tollfülei nincsenek. Keresztcsíkozott farka hosszú ékben végződik. Szárnyvégei kerekítettek. Röpte erőteljes, kissé az egerészölyvére emlékeztet. Ivari dimorfizmusa nem feltűnő. Hossza: 50–59 cm, szárnyfesztávolsága: hím 115 centiméter, tojó 125 centiméter. Testtömeg: hím 540–730 g, tojó 720–1200 gramm.
agrotrend.hu / bama.hu
Fókuszban


Kárbejelentésekkel kapcsolatos aktualitások
A gazdálkodó a mezőgazdasági káreseményt, valamint a mezőgazdasági káresemény által okozott várható hozamcsökkenés mértékét a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított 15...


Tájékoztatás a 2025. évi tavaszi veszettség elleni országos immunizálási kampányról
A NÉBIH-től kapott tájékoztatás alapján felhívjuk minden érintett figyelmét, hogy a veszettség elleni védekezés részletes szabályairól szóló 164/2008. (XII. 20.) FVM...


Agrárkihívások és lehetőségek a magyar gazdák számára
Az ukrán mezőgazdaság tízszer nagyobb a magyarnál, és ha az ukrán agrártermékek minden mennyiségi és minőségi kontroll nélkül beérkeznek az...


Ezeket a fákat hiba tavasszal metszeni
A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni. Egyes fajok esetén a tavaszi...
Az Év Agrárembere támogatók

Fülep Zsolt lett az Év Agrárembere 2024-ben

Vancsura József, a Nemzet Gazdásza

Bata Erzsébet, a Nemzet Gazdásza

Interjú Jakab Istvánnal, a MAGOSZ elnökével

Mocz András, a Nemzet Gazdásza

Tudnivalók a lemosó permetezésről

Heti időjárás előrejelzés 2025.02.24 – 2025.03.01.

Fagyriadó: tippek a rügyező növények hatékony védelmére

Virágfertőző monília elleni védekezés kajsziban és meggyben

Hatékony trükkök a dióburok-fúrólégy ellen

Megjelent a kaliforniai lopódarázs Magyarországon

Négy új hajó felavatásával indult el a 178. balatoni hajózási szezon

Középpontban a Väderstad többszörösen díjazott munkagépe

Szupermenta fehérjepor termékteszt újratöltve: az eredmények most sem felhőtlenek
