Időjárás
Szlovákiában is érezhető a klímaváltozás hatása – délen fokozott a nyomás
Míg a legtöbb forrásra, amivel enyhíteni lehetne a klímaváltozás hatásait, Dél-Szlovákiában lenne szükség, a pénz nagy része északra vándorol. Rendszeresek a hőhullámok a Csallóközben és a Garam mentén.
Szlovákia sem kivétel, északi szomszédunkat is jelentős sújtja az éghajlatváltozás. Míg északabbra, a Tátra területén a hóhiány, délen a hőhullámok okozzák a fő problémát.
Egy tavalyi, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatain alapuló felmérés rámutatott, hogy Szlovákiában az október és március közötti időszakban legalább 3,12 fokkal nőtt az átlaghőmérséklet az elmúlt évtizedekben, ennek megfelelően pedig országosan 16 százalékkal csökkent a fűtési igény – írja az Ujszo.com.
A hűtési igény ezzel szemben a májustól szeptemberig jelentkező hőhullámok idején egyre nő.
Elsősorban a déli járásokban a hűtési igény akár tízszer nagyobb lehet, mint az északiakban.
Délen a helyzetet még az is nehezíti, hogy alapvetően hiába jelentkezik erőteljesebben az éghajlatváltozás, mint északon, a hatályos jogszabályok miatt az ország északi részén lévő települések több pénzt kapnak a költségvetésből. A települések finanszírozási rendszeréről szóló törvényt még abban az időben fogadták el, amikor a klímaváltozás nem éreztette ennyire a hatását, és reálisan – a zordabb tél miatt – az északibb településeknek kellett több forrás.
A jogszabály szerint minél magasabban fekszik egy település, annál nagyobb arányban részesül a jövedelemadókból.
Komárom az igazi vesztes a hőhullámok miatt
Komárom mintegy egymillió eurótól esik el a finanszírozási rendszer miatt, pedig Szlovákia egyik legdélebbi városáról van szó, amelyet fokozottan sújt a klímaváltozás. Elsősorban a középületek, iskolák légkondicionáló berendezésekkel való felszerelése, az öntözőrendszerek telepítése és működtetése, illetve a villámárvizek utáni lefolyócsatorna-tisztítás jelent nagy pluszkiadást a déli önkormányzatoknak. Emellett például a szúnyoginvázió is olyan probléma, amely a hegyvidéki településeket nem vagy sokkal kisebb mértékben érinti, és összefügg a klímaváltozással is.
Azért a hegyvidék sem kivétel
Persze a hegyvidékek is érintettek. A Magas-Tátra kapujának hívott Poprád gyakorlatilag hómentes volt egész télen, de a feljebb lévő Tátralomnicon sem akadt sok lapátolnivaló. Nyugatabbra, az Alacsony-Tátra alatt fekvő Liptószentmiklóson is hasonló a helyzet. A klímaváltozásnak kézzelfogható jelei is vannak: Erdélyhez hasonlóan Szlovákiában is megszaporodott a medvetámadások száma. Ezt pedig sokan annak tudják be, hogy a medvék, az enyhe tél miatt már nem igazán alszanak téli álmot. Ezt az állítást tudományosan nem támasztották alá, de az tény, hogy a szlovák hegyoldalak sokszor még január–februárban is barnák, azaz hómentesek voltak. Ugyan a síközpontok üzemeltetői a hóhiányos tél ellenére elégedettek az idei szezonnal, de ez a helyzet könnyen megváltozhat, ami viszont igencsak érzékenyen érintené az északi települések pénztárcáját.
Felcsillant a fény
Ugyan előremutató, de legfeljebb csak hosszabb távon hozhat némi megoldást, hogy a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) csatlakozott egy olyan európai szinten is egyedülálló kutatáshoz, amely segít az egyes települések saját klímaadaptációs stratégiájának kidolgozásában. Az átfogó, részletes kutatási eredmények pedig a döntéshozóknak is új alapot adhatnak a forráselosztáshoz – mondta Jozef Bozik, a ZMOS elnöke. Emellett olyan konkrét megoldásokat is tesztelnek, mint a csapadékvíz-gazdálkodás, a zöldfelületek növelése elsősorban zöld tetők és homlokzatok kialakítása által, az albedó, vagyis a különféle felületek fényvisszaverő képességének optimalizálása, a levegőminőség javítása, valamint az emissziócsökkentés.
agrotrend.hu / Világgazdaság
Fókuszban


Újabb forrásokat biztosítanak a mezőgazdaság fenntarthatóságának növelésére
A szakmai szervezetek és kutatási hálózatok munkája elengedhetetlenül fontos a versenyképes és fenntartható agrárium megteremtéséhez, ezért az agrártárca további két...


A minisztérium rendkívüli támogatást nyújt az aszály sújtotta kukoricatermesztőknek
A tavalyi súlyos aszályhelyzet miatt az Agrárminisztérium új támogatással segíti a kisebb, gazdasági szempontból kiszolgáltatottabb kukoricatermelőket. A támogatási kérelmet 2025....


Véget ért a foglalkoztatás felügyeleti hatóság célvizsgálata, ezek az eredmények
A foglalkoztatásért felelős ellenőrző hatóság lefolytatta az előre eltervezett célvizsgálatát, ezúttal az alábbi témakörökre fókuszálva: a foglalkoztatási jogviszonyok rendezettsége, különös...


Csemőn intézkedett a Nébih, felfüggesztették egy kistermelő tevékenységét
Súlyos élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő higiéniai és dokumentációs hiányosságokat tapasztaltak egy csemői kistermelőnél tartott ellenőrzésen a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei....

Az Év Agrárembere 2024 – Hegedűs László Az Év Fiatal Gazdája

Szója, ha mondom, segít a gondon

Az Év Agrárembere 2024- Lovász Gábor a Master Good Kft. gazdasági igazgatója

Lipták János – Az Év Szántóföldi gazdálkodója 2024-ben

Az Év Agrárembere 2024 – Fülep Zsolt, Az Év Élelmiszeriparosa

Bemutatkozik az új KGM Actyon

Szója, ha mondom, segít a gondon

Szárnyal a Soproni Egyetem az újabb felsőoktatási világranglistán

A digitális megoldásokat és precíziós szolgáltatésokat összefoglaló platform indul a NAK oldalán

Heti időjárás előrejelzés 2025.05.19 – 2025.05.24.

Megjelent a kaliforniai lopódarázs Magyarországon

Négy új hajó felavatásával indult el a 178. balatoni hajózási szezon

Középpontban a Väderstad többszörösen díjazott munkagépe

Szupermenta fehérjepor termékteszt újratöltve: az eredmények most sem felhőtlenek
