Hírek

Veszélyben a vadállomány

Az aszály nem csak a növényekre van hatással. A vadászkamara az elmúlt években súlyos problémákkal szembesült, különösen egy veszélyes toxin terjedése miatt, amelynek a száraz és forró idő kedvez. A vadállományról, és a 2025-ös vadászidényről Miklós Károllyal, az Országos Magyar Vadászkamara Bács-Kiskun Megyei Területi Szervezetének titkárával beszélgettünk.

A vadgazdálkodás bevételei folyamatosan növekedtek az elmúlt években, óriási értéket képviselve. Bács-Kiskunban 111 vadászterületet tartanak számon több mint 8 ezer négyzetkilométeren. Vajon hogy érinti a mostoha időjárás a vadállományt? Milyen idényre számítanak a vadászok 2025-ben? A kérdéseinkre Miklós Károly, az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Bács-Kiskun Megyei Területi Szervezetének titkára adta meg a válaszokat.

Forrás: pixabay.com

Az aflatoxin terjedése hatással van a szaporodásra

– 2025-ben jobb vadászati idényben reménykedem. Az apróvad számára a tavasz jól indult, az őzagancs fajsúlyok jobbak, mint előző évben. A nyári és kora őszi időjárástól nagyon sok fog függ majd – mondta bizakodva Miklós Károly, a vármegyei vadászkamara titkára a vadállományról.

A szakember azonban nem rejtette véka alá azokat a problémákat, amelyeket ő, illetve a kollégái és a vadásztársai látnak a vadállományunknál. Mint mondta, a 2022-es aszályos év után 2024-ben még nagyobb aszály köszöntött be. Az aszályos forró időszak sajnos kedvez az aflatoxinnak. Szaporodással kapcsolatban a dám szarvasoknál történtek már vizsgálatok, az őzeknél pedig mintavétel folyik. A szakember szerint a nőivarú egyedeknél a toxin vetélést és meddőséget okoz. A hímivarú állatoknál pedig a spermiumok és a tesztoszteron elpusztulását. Ehhez járul a szarvasféléknél az agancstő rothadás, amely abnormális agancsokat eredményez, többnyire sérült, kifordult agancstövekkel – vázolta a a koránt sem rózsás helyzetet hírportálunknak a vármegyei titkár.

Érintette a száj- és körömfájás az állatokat?

A vadon élő állatokat nem érintette a járvány, válaszolta a szakember. Ugyanakkor az afrikai sertéspestis miatt állományapasztást kellett végezni a vaddisznóknál az állategészségügy előírása szerint.

A vadállomány szenved az aszálytól

A tavalyi aszály miatt legyengült az állatok immunrendszere. Ahogy Miklós Károly fogalmazott, komplex problémával nézünk szembe az aszály, a növényvédő szerek és a toxinok együttes hatása miatt. Természetesen legyengül az állatok immunrendszere, főleg az őzek esetében.

Az őz olyan érzékeny kérődző állat, amely csak fehérjében gazdag, rostban szegény zöld növényi részeket tud megemészteni, szénhidráttal kiegészítve. Az aszály miatt ezekből tavaly kevesebb volt. A rostok emésztésére emésztőrendszere nem képes, a viszonylag kicsi mérete és aránylag rövid vékonybélrendszere miatt sietnie kell a tápanyagok felszívásával. Az egyetlen olyan kérődző európai állat, amelynek bendőjében már megkezdődik a fehérjék felszívódása.

Az aszály lehetséges kivédésére a vadászatra jogosultak elsősorban itatással – itatók létesítésével, vízhordással – védekeznek. Zöld növények biztosítása az aszályos nyári időszakban szinte lehetetlen. A legyengült immunrendszerű állatokat minden „arra kószáló” vírus vagy baktérium megbetegíti. Folyik a növényféleségek vizsgálata az aflatoxin szempontjából, a terményeket tekintve az etetés esetében a kukoricáról át kell szokni az árpára, rozsra, amelyek jobban ellenállnak a toxinnak.

A mezei nyulaknak is ivóvízre van szüksége

Rákérdeztünk a mezei nyúlállományra is, amelyet mindig szívesen gyérítenek a vadászok. A mezei nyulak mindent megrágnak, rostot is tudnak emészteni, így valamivel könnyebben vészeli át ezt az időszakot, de ivóvízre neki is szüksége van.

Majd rátért a ragadozókra, amelyek egyaránt veszélyt jelentenek a vadállományra, illetve a háziállatokra is. Miklós Károly megjegyezte, hogy az aranysakál és a róka okoz jelentős károkat a vadgazdálkodásban, elsősorban az apróvadban és az őzgidákban. A vadászatra jogosultak minden lehetséges engedélyezett eszközzel igyekeznek elfogadható szinten tartani létszámukat. (Persze egy bizonyos létszámig hasznot is hajtanak a rágcsálók gyérítésével és a dögök eltakarításával.)

Ekkora lehet a vármegyei vadállomány száma

Hírportálunk arra is kíváncsi volt, hogy az ország legnagyobb területű vármegyéjében, Bács-Kiskunban mekkora is lehet a vadállomány? A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal az alábbi választ küldte:.

2021-ben a vármegyei vadállomány a becsült adatok szerint nagyvad tekintetében 6428 gímszarvas, 3384 dámszarvas, 33 244 őz, valamint 3159 vaddisznó; hasznos apróvad állomány vonatkozásában 44 829 mezei nyúl, 67 664 fácán, 1203 szürke fogoly volt.

2023-ban a becsült vármegyei vadállomány 6622 gímszarvas, 3437 dámszarvas, 32 974 őz, valamint 2849 vaddisznó volt, illetve 43 803 mezei nyúl, 54 027 fácán, 901 szürke fogoly. Az idei vadászati évben a vadállományra vonatkozó adatok összesítése az Országos Vadgazdálkodási Adattárnál még folyamatban van.

Állományszabályozás vármegyénkben gímszarvas, dámszarvas, illetve őz esetében vadgazdálkodási szempontból történt, járványvédelmi szempontból nem volt szükség állománygyérítésre. Az afrikai sertéspestis terjedésének megakadályozása céljából 2021. március 1. és 2025. február 28. között a vadgazdálkodóknak a vaddisznóállomány nagyságát 0,5 egyed/négyzetkilométer állománysűrűségre kellett csökkentenie a járványvédelmi szempontokra és előírásokra figyelemmel.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés