Hírek

Változnak a TEÁOR számok, ilyen hatással van ez a mindennapokra

A TEÁOR’25 nómenklatúra 2025. január 1-jei életbe lépésével részben módosult az agroturisztikai étkeztetést magában foglaló kistermelői falusi vendégasztal, falusi szállásadás, valamint lakáséttermi szolgáltatás statisztikai besorolása.

Szekér, Kerék, Mezőgazdaság, Farm

Forrás: pixabay

A fent említett agroturisztikai étkeztetéshez kapcsolódó tevékenységek a 2024. december 31-ig érvényes TEÁOR’08 nómenklatúra alapján:

  • falusi vendégasztal szolgáltatás esetén a TEÁOR’08 56.21 Rendezvényi étkeztetés tételébe (ÖVTJ’24 562103 Falusi vendégasztal szolgáltatás);
  • lakáséttermi szolgáltatás esetén (étel készítése és felszolgálása azonnali, közvetlen fogyasztásra étteremként funkcionáló lakásban) a TEÁOR’08 56.10 Éttermi-, mozgó vendéglátás tételébe;
  • falusi szálláshely-szolgáltatás keretében megvalósuló étkeztetés esetén, tekintettel arra, hogy az ételszolgáltatás kapcsolódó szolgáltatások körébe tartozik, így a TEÁOR’08 55.20 Üdülési célú és egyéb rövid távú szálláshely-szolgáltatás tételébe tartozott (külön tevékenységi kód felvétele nem volt indokolt).

Az említett agroturisztikai étkeztetéshez kapcsolódó tevékenységek TEÁOR’25 nómenklatúra szerinti besorolása az alábbiak szerint alakul:

  • falusi vendégasztal szolgáltatás a TEÁOR’25 56.21 Rendezvényi étkeztetés tételében (ÖVTJ’25 562103 Falusi vendégasztal szolgáltatás);
  • lakáséttermi szolgáltatás a TEÁOR’25 56.11 Éttermi vendéglátás tételében;
  • falusi szálláshely-szolgáltatás keretében megvalósuló étkeztetés a TEÁOR’25 55.20 Üdülési célú és egyéb rövid távú szálláshely-szolgáltatás tételében értelmezhető.

A KSH a szervezetek/önálló vállalkozók adminisztratív terheinek a csökkentése érdekében minden egyes adószámmal rendelkező szervezetre/önálló vállalkozóra beállít egy főtevékenységkódot a TEÁOR’25/ÖVTJ’25 szerint, amit továbbadnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, illetve a Magyar Államkincstárnak. 2025. január 31-ig az említett nyilvántartások már az új TEÁOR’25/ÖVTJ’25 szerinti főtevékenységkódokat tartalmazzák. Az egyéb tevékenységkódokat a KSH nem tartja nyilván.

Az adószámos magánszemélyek, az egyéni vállalkozók, a cégbejegyzésre kötelezett, illetve cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek, valamint a civil szervezetek egyéb tevékenységei közül az adóhatóság fordította át az egyértelműen átsorolható tevékenységeket a fordítókulcs alapján 2025. január 31-ig. Amennyiben az egyéb tevékenységek az új osztályozás szerint több kódra válnak, akkor nem történik automatikus átfordítás. Ebben az esetben a szervezeteknek/önálló vállalkozóknak van bejelentési kötelezettségük 2025. július 1-jéig.

A KSH honlapján elérhető fordítókulcs segítséget nyújt a tevékenység TEÁOR’25-ös besorolásában.

Tekintettel, hogy az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény hatályos 3. számú melléklet II. rész 3. pontja, a kedvezményes 5 százalékos adómérték alkalmazhatósága szempontjából még mindig TESZOR’15 56.10-re hivatkozik, ezért az említett étkeztetési szolgáltatások áfa-jogi megítélésében változás az idei évben nem történt (korábbi kapcsolódó cikkünk elérhető ITT)

Fontos, hogy az ellenérték fejében és nem közvetített szolgáltatásként nyújtott kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás, valamint az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom (TESZOR’15.56.10-ből) után továbbra is meg kell állapítani, és be kell vallani a turizmusfejlesztési hozzájárulást. A hozzájárulás alapja a hozzájárulás-köteles szolgáltatás általános forgalmi adó nélküli ellenértéke, a hozzájárulás mértéke pedig 4 százalék.

Hatályba lépett továbbá az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának követelményeiről szóló rendelet.

A NAV a kisvállalkozókat segítve fejleszt egy ingyenesen, bárki által könnyen és egyszerűen használható e-pénztárgépet, így már nem feltétlenül éri meg nyugtatömböt használni. Ehhez a gyakorlatban mindössze egy okostelefonra van szükség, amelyre a vállalkozó letölti az ingyenes e-pénztárgép alkalmazást, és egy egyszerű nyugtanyomtatóra, arra az esetre, ha valaki mégis papíron kérné a nyugtát.

Megjegyzendő azonban, hogy a papíralapú nyugta kibocsátásának továbbra sincs jogszabályi akadálya.

Idén júliustól kétféle típusú e-pénztárgép használható: a felhő-, illetve a hardveralapú. Az egyetlen megkötés az, hogy azok a vállalkozások, akik jelenleg online pénztárgép használatára kötelezettek, azok júliustól vagy továbbra is online pénztárgépet használnak, vagy választhatják a hardveralapú e-pénztárgépet. A hardveralapú e-pénztárgépekben egy adóügyi egység biztosítja a folyamatos adatkapcsolatot a NAV-val. A felhőalapú pedig gyakorlatilag egy okostelefonra letölthető alkalmazás. 

Fontos, hogy a pénztárgéphasználatára kötelezettek, az online pénztárgépekről az e-pénztárgépekre történő átállás zökkenőmentességének biztosítása érdekében 2028. július 1-ig még használhatnak online pénztárgépet.

 

Agrotrend.hu/ NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés