Hírek
Idén jelentősek voltak a viharkárok
A szélsőségessé váló időjárás miatt a hagyományos viharszezonon kívül is lehetnek komolyabb károk.
A tavalyi év után az elmúlt évtizedben az idén másodszor lépte át a tízmilliárd forintot biztosítók kárrendezése a viharszezonban; az elmúlt két év nyári időjárása majdnem annyiba került a társaságoknak, mint a 2016-2020 közötti öt év, összegezte az MTI-hez elkutatott elemzésében a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).

Forrás: pixabay.com
A májustól augusztus végéig tartó viharszezonban az idén a biztosítók lakásbiztosítási szerződések alapján több mint 86 ezer bejelentésre 10,3 milliárd forintot meghaladó összeget fizettek már ki, vagy tartalékolnak kárkifizetésekre.
“Ez 3 milliárd forinttal és húszezer bejelentéssel kevesebb, mint 2023 azonos időszakában. Ugyanakkor 2010 óta, amióta a Mabisz összesíti az erre az időszakra eső káradatokat, a tavalyin kívül csak a kiinduló, súlyos árvizekkel társított évben kellett mélyebben a zsebükbe nyúlniuk a társaságoknak.”
– fogalmazott a Mabisz, és kiemelték, hogy a vizsgált tizenöt év alatt a lakásbiztosítási területen a káresetek összesített száma meghaladta az 1,68 milliót, a teljes kárösszeg pedig a 133 milliárd forintot. Ebben az összesítésben nincsenek benne a mezőgazdasági károk és az időjárás miatt az ipari létesítményekben, közintézményekben keletkezett rongálódások.
Az idén a legtöbb bejelentés június első napjaiban futott be, valamint a július 17-i viharokhoz köthető.
A Mabisz arra számít, hogy a szélsőségessé váló időjárás miatt – csakúgy, mint tavaly – a hagyományos viharszezonon kívül is lehetnek komolyabb károk, például a dunai árvízhelyzet függvényében.
A bejelentések zöme Budapest mellett Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyéhez, valamint Debrecen, Hajdúszoboszló, Nyíregyháza, Dunakeszi és környékéhez köthető. – részletezték, és kiemelték, hogy a jégverés okozta károk sokkal jelentősebbek voltak, mint az elmúlt években.
A Mabisz összefoglalójából kiderült, hogy a viharokat illetően a százhúszezer forint körüli átlagkár nagyjából megfelel a tavalyinak, ugyanakkor húsz-negyven százalékkal haladja meg a három-négy évvel korábbiakat.
agrotrend.hu / Sokszínű Vidék
Fókuszban


Kárbejelentésekkel kapcsolatos aktualitások
A gazdálkodó a mezőgazdasági káreseményt, valamint a mezőgazdasági káresemény által okozott várható hozamcsökkenés mértékét a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított 15...


Tájékoztatás a 2025. évi tavaszi veszettség elleni országos immunizálási kampányról
A NÉBIH-től kapott tájékoztatás alapján felhívjuk minden érintett figyelmét, hogy a veszettség elleni védekezés részletes szabályairól szóló 164/2008. (XII. 20.) FVM...


Agrárkihívások és lehetőségek a magyar gazdák számára
Az ukrán mezőgazdaság tízszer nagyobb a magyarnál, és ha az ukrán agrártermékek minden mennyiségi és minőségi kontroll nélkül beérkeznek az...


Ezeket a fákat hiba tavasszal metszeni
A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni. Egyes fajok esetén a tavaszi...
Az Év Agrárembere támogatók

Fülep Zsolt lett az Év Agrárembere 2024-ben

Vancsura József, a Nemzet Gazdásza

Bata Erzsébet, a Nemzet Gazdásza

Interjú Jakab Istvánnal, a MAGOSZ elnökével

Mocz András, a Nemzet Gazdásza

Tudnivalók a lemosó permetezésről

Heti időjárás előrejelzés 2025.02.24 – 2025.03.01.

Fagyriadó: tippek a rügyező növények hatékony védelmére

Virágfertőző monília elleni védekezés kajsziban és meggyben

Hatékony trükkök a dióburok-fúrólégy ellen

Megjelent a kaliforniai lopódarázs Magyarországon

Négy új hajó felavatásával indult el a 178. balatoni hajózási szezon

Középpontban a Väderstad többszörösen díjazott munkagépe

Szupermenta fehérjepor termékteszt újratöltve: az eredmények most sem felhőtlenek
