Hírek

Figyeljünk a méhekre!

Boros Tibor méhész, méhrajbefogó figyelmeztetett: a kristálycukor nem virágcukor, és ha szirupot teszünk egy edénybe, az édesvizű tálat azonnal megrohamozzák a méhek, amelyek egymással kezdenek el küzdeni a táplálékért, és rengetegen elhullhatnak.

A méhek nagyon fontos szerepet játszanak a növények beporzásában, továbbá pollent és nektárt is gyűjtenek. Sokféle módon segíthetjük a méheket, viszont bizonyos tevékenységek károsak is lehetnek. Az interneten számtalan hamis információ terjed például a méhek itatásáról. Boros Tibor méhész, méhrajbefogó Facebook-csoportjában azt írja: egyre több helyen olvassa, hogy ha valaki talál a kertjében elfáradt vagy fáradtnak tűnő méhecskét, akkor etesse meg cukros vízzel, mivel a méhészek is szirupoztatják őket.

Forrás: pixabay.com

Boros Tibor azonban felhívta a figyelmet, hogy a kristálycukor nem virágcukor. Mint fogalmaz, a méhészek csak kora tavasszal és ősszel steril körülmények között, megfelelő hőmérsékletű vízzel, valamint vegyített cukorral szirupoztatnak. Mindezt ráadásul úgy teszik, hogy különzárják a méhcsaládokat,

hogy véletlenül se érintkezhessenek egymással. Ennek az a legfőbb oka, hogy minden családnak más az illata, és az egyik illatú leölheti a másikat, mivel idegen betolakodónak tekintheti.

Ha a kertünkben szirupot teszünk egy edénybe, azt rövid időn belül megrohamozzák a méhek, amelyek egymással kezdenek el küzdeni a táplálékért, és rengetegen elhullhatnak. Mivel a kihelyezett tálnál nemcsak az adott méhészet méhei gyűlhetnek össze, hanem a hat kilométeren belül megtalálható más méhészek méhcsaládjai is, könnyen előfordulhat, hogy súlyos betegségeket adnak át egymásnak. Ennek következményeként a beteg méh megfertőzheti saját családját, akár 60-70 ezer társát is.

Boros Tibor figyelmeztetett: ilyen esetben felbecsülhetetlen értékű kár is keletkezhet. Ha csak enyhébb betegséget hord haza, akkor a méhész megfelelő gyógyszer segítségével meg tudja menteni a családot. Ha viszont a méhek között egyre inkább elhatalmasodó költésrothadást adja át, akkor az egész családot le kell kénezni, majd elégetni, mivel ez a betegség fertőző. Ez családonként körülbelül 50 ezer forintos kárt is jelenthet.

Fontos tudni azt is, hogy az átvevő a kipergetett mézet bevizsgálja a helyszínen, hogy megfelelő-e a víztartalma, illetve kimutatható-e benne idegen anyag, például kristálycukor. Ha igen, akkor a méhész pórul jár, mivel a mézet nem veszi át tőle senki. Boros Tibor arra kéri az egyébként jó szándékú és segíteni akaró embereket, hogy vegyék figyelembe az említett szempontokat, mert mindezektől függetlenül is rengeteg probléma sújtja a méhészeket.

A méhbarátok ugyanakkor különféle praktikákkal sokat tehetnek a méhek fennmaradásáért. Például azzal, hogy minél több olyan virágot ültetnek, amelyekben a méhek nektárt találhatnak. Utóbbitól ugyanis a családok szaporodhatnak, mivel minél több nektárt hordanak be a dolgozók, a királynő annál többet petézik. Ha viszont nincs nektárhordás, a petézés megáll, nem fejlődik a család.

Boros Tibor kiemelte: nagy segítség lehet a méheknek a tiszta edényben kihelyezett tiszta víz, amiért nem alakul ki tolongás közöttük, hiszen nem édes. A méhész, méhrajbefogó hozzátette: jó, ha a kihelyezett edényekbe köveket, kavicsokat teszünk, mert azokra rá tudnak szállni a méhek. Az edénybe pedig annyit vizet öntsünk, hogy a rovarok ne fulladjanak bele.

agrotrend.hu / infostart.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés