Hírek

A fosszilis támogatások kivezetése: igazságos átmenet az európai versenyképesség megőrzésével

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) saját kezdeményezésű véleményében hangsúlyozza, hogy a fosszilis tüzelőanyagok támogatásának (FFS) kivezetése kulcsfontosságú lépés a zöld átmenet felgyorsítása érdekében. E folyamatnak azonban szorosan illeszkednie kell a tagállamok egyedi helyzetéhez, miközben biztosítja az európai versenyképességet, enyhíti a megélhetési válságot, és előmozdítja a társadalmi igazságosságot.

Forrás: pixabay.com

A jelenlegi támogatási rendszerek – például adókedvezmények, közvetlen transzferek vagy árkompenzációk – torzítják a piacot, akadályozzák a megújuló energiaforrásokra való áttérést, és ellentmondanak az EU klímacéljainak. A fosszilis támogatások fenntartása nem csupán környezeti szempontból problematikus: aláássák a „szennyező fizet” elvét, valamint csökkentik a megújuló technológiák versenyképességét is.

Az EGSZB ezért felhívja az Európai Bizottságot, hogy az Európai Szemeszter keretében, ország-specifikus ajánlásokban határozza meg a szükséges lépéseket a támogatások mielőbbi megszüntetésére. Emellett javasolja egy nyitott, több érdekelt fél részvételével működő platform létrehozását, ahol a tagállamok megoszthatják egymással a bevált gyakorlatokat. A társadalmi párbeszéd, a kollektív tárgyalások és a munkahelyek védelme szintén elengedhetetlen az igazságos átmenet biztosításához.

A vélemény kiemeli, hogy az FFS-ek kivezetéséhez átfogó politikai, jogszabályi és pénzügyi eszközökre van szükség. Ennek egyik eszköze lehet az Energiaadó-irányelv (ETD) felülvizsgálata, amely évek óta késik. A Bizottság által követett jelentéstételi rendszer szintén reformra szorul: nem elegendő pusztán statisztikákon alapulni, ki kell emelni a jó példákat is.

Miközben bizonyos mezőgazdasági ágazatok – például az öntözés vagy üvegház-fűtés – már képesek a megújuló energiára építeni, a szántóföldi termelés és az erdészet még jelentősen függ a fosszilis energiahordozóktól. A traktorok, aratógépek és egyéb nagy gépek esetében ma még nem állnak rendelkezésre olyan kereskedelmi szinten is elérhető alternatívák, amelyek a dízelüzemű gépekkel egyenértékű teljesítményt nyújtanának. Az öntözőrendszerek és erdészeti gépek szintén jelentős energiát igényelnek, amit jelenleg nem lehet kizárólag megújuló forrásból biztosítani. Ha a kivezetés nem veszi figyelembe ezeket a valóságos korlátokat, az komolyan veszélyeztetheti az európai gazdálkodók versenyképességét.

Ezért szükséges egy célzott átmeneti stratégia, amely figyelembe veszi a technológiai készenléti szintet és a gazdasági megvalósíthatóságot. Ennek hiányában a korai kivonulás a fosszilis támogatásokból a termelők súlyos veszteségéhez vezethet. A politikai kereteknek tehát tükrözniük kell az ágazatspecifikus adottságokat, és biztosítaniuk kell a gazdák számára a megfelelő pénzügyi és infrastrukturális támogatást a fenntartható átálláshoz.

Az EGSZB figyelmeztet: az EU jövője azon múlik, hogy a zöld átállás nemcsak környezeti, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is fenntartható legyen. A fosszilis támogatások kivezetése nem lehet öncélú, és nem történhet a mezőgazdasági és vidéki térségek rovására. Éppen ellenkezőleg – a jól megtervezett átállás lehetőséget ad arra, hogy a mezőgazdaság a fenntarthatóság zászlóshajójává váljon.

A szerző és fordító: Süle Katalin az EGSZB tagja

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés