Hírek
143 éve hunyt el a természetes kiválasztódás elméletének megalkotója
143 éve hunyt el Charles Robert Darwin angol természettudós, a természetes kiválasztódás elméletének megalkotója.
1809. február 12-én született Charles Robert Darwin angol természettudós, az evolúcióelmélet kidolgozója. Felismerései teljesen megváltották az addig kialakult nézeteket a biológiával kapcsolatban. Darwin előbb orvosi egyetemre iratkozott be Edinburgh-ban, de mivel abban a korban még nem volt érzéstelenítés és ő nem bírta a műtétekkel járó brutalitást, lemondott az orvosi pályáról és 1827ben teológiát kezdett tanulni Cambridge-ben. Itt barátkozott össze a botanikus pappal, John Stevens Henslow-val, aki figyelmét a természettudományok felé irányította.

Forrás: pixabay.com
A teológiai egyetemen 1831-ben végzett, ekkor indult Föld körüli útra egy Beagle nevű hajó, Henslow pedig beajánlotta természetkutatóként Darwin-t a kapitánynak. A Beagle 1831. december 27-én futott ki a kikötőből. A hajóút 5 évig tartott, ezalatt Darwin végig jegyzeteket készített megfigyeléseiről, és 1836. október 2-án tele új tapasztalatokkal és élményekkel tért vissza Angliába. Beszámoló őfelsége hajója, a Beagle által meglátogatott országok geológiájára és természetrajzára vonatkozó kutatásokról címmel jelent meg 1839-ben első munkája, amelyet A Beagle utazása címmel később többször is kiadtak.
Sokféle témával foglalkozott életében, jelent meg könyve például a kúszónövényekről, az önmegtermékenyítő vir ágokról és a kacslábú rákokról is. Legismertebb műve a Fajok eredete, emellett Az ember származása (1871) illetve Az ember és az állat érzelmeinek kifejezése (1874) a legfontosabb munkái. A Fajok eredete című könyvéhez 1842ben készített először feljegyzéseket ceruzával, ez összesen 35 oldalt tett ki. Majd 1844-ben született egy hosszabb kézirat, amely már 230 oldalból állt és „első vázlat”-ként vált ismertté. 1859ben jelent meg végül a könyv A fajok természetes kiválasztással való eredete, avagy a sikeres fajok fennmaradása a létért folyó küzdelemben címmel.
A Fajok eredeteként ma is használt és fordított változat az 1872-es 6. kiadás, amely az 1. kiadáshoz képest rengeteg változáson esett át: a tudós 63 mondatot törölt belőle, 1699 mondatot javított és még 571 mondatot írt hozzá. A 6. kiadás volt a Darwin életében megjelent utolsó kötet. Darwin fő alkotása hazánkban 1873-ban jelent meg először, a magyar fordításban akkor A természeti kiválás útján címet kapta.
agrotrend.hu / Ezen a napon