Hírek

Eltűnt vasi falvak nyomában

Szentpéterháza, Gálosfölde, Irnosdháza, Varsány, Eny, Bekeny – néhány azon kemenesaljai települések közül, amelyeket ma legfeljebb dűlőnévként találunk meg a térképeken.

Attól függően, hogy hol húzzuk meg a tájegység határait, két-három tucat ma már nem létező falut is felsorolhatnánk. Van, amelyik nevét még halványan őrzi a nemzedékeken át tovább öröklődő emlékezet, s akad, amelyikről csupán okleveles adatok maradtak ránk – írja Orbán Róbert a Vas Vvármegyei Hírportálon.


Valószínűleg ez az út vitt Szentpéterházára. Forrás: Orbán Róbert

 

Annyi biztos, hogy a Kemenesalja településhálózata négy-öt évszázaddal ezelőtt jóval sűrűbb volt, mint most. Apró falvak sorakoztak itt, amelyek közül több csupán egy-egy nemzetség vagy nagycsalád lakóhelyét jelentette. 

A változás nem egyik napról a másikra következett be. A történészek egyszer talán majd lépésről lépésre haladva rekonstruálják, hogy mik voltak a kiváltó okok, hogyan és miért néptelenedtek el ezek a falvak. Annyi biztos, hogy nagy veszteséget okozott az 1532. év. A Bécs felé vonuló, de Kőszegnél megállított törökök ezen a tájon is áthaladtak. Még nagyobb csapást jelentett az 1683- as esztendő, akkor a török ismét Bécs felé tartott, s a hozzájuk csatlakozó tatár segédcsapatok ezt a tájat is végigpusztították. Mindegyik község sorsa más és más. Voltak falvak, amelyek lakóit lemészárolták, voltak, ahonnan az ott élők elmenekültek, vagy behúzódtak valamelyik nagyobb és erősebbnek vélt település oltalma alá. 

A kemenesaljaiak jelentős része a XVI. század végén, XVII. század elején a protestantizmust, azon belül pedig az evangélikus hitet választotta. Ehhez társult az is, hogy voltak falvak, ahol az ott élők többsége kisnemes volt. A kettő együtt sajátos tartást, különállást is jelentett, ami a vidék kultúrájában is megmutatkozott. Változásokkal, a falvak számának csökkenésével járt együtt a birtokstruktúra módosulása is. 

Úgy tűnik, a XVIII. században jelentősen megnőtt a főnemesi nagybirtokok aránya, a katolikus Nádasdyak, Erdődyek, majd a Gotthárd család szerzett itt területeket. Az elpusztult falvak már nem éledtek újjá, helyükön majorok alakultak. Így például Bekeny valaha önálló település volt, de a XIX. században már Egyházashetye földesurának, a Gotthárd családnak az egyik pusztája, ahol istálló és cselédház állt. Gyakorlatilag ugyanezt mondhatjuk el Eny faluról is, amelynek korábbi területe az 1700-as években már Kisköcskhöz és Izsákfához tartozott. 

Azt hihetnénk, hogy a gyengébb és szegényebb települések pusztultak el. A rendelkezésre álló adatok ezt a feltételezést nem támasztják alá. Több templomos hely is eltűnt. Az egyik ilyen a Jánosházához közeli Szentpéterfölde vagy Szentpéterháza. Az utóbbi elnevezés tulajdonképpen Szent Péter egyházát (templomát) jelenti, s valóban egy, az ezerhétszázas évek végén készült térképen is így szerepel: Ecclesia S. Petri. Jelentős hely volt, amelyet XIV. századi oklevelek is említenek. Később a pálosoknak kolostora is állt itt. A település talán már az 1600-as években megsemmisült, de a Szentpéteri dűlőnév ma is emlékeztet rá. 

A templom és a kolostor romjai még az 1700-as években is álltak, de száz évvel később már csak az alapfalakat említik. A helyszín a térképi adatok és légi felvételek alapján ma is azonosítható. A jánosházi temető közelében, a Rigó-hegyen kell keresnünk. (A „hegy” itt csak néhány méteres magaslatot jelent.) Kicsit más a sorsa a Szentpéterházához közeli és ma már szintén Jánosházához közeli Varsánynak. A történet itt jól nyomon követhető. 1192-ben már létezett, s birtokközpontnak számított. 

Szent Márton tiszteletére szentelt templomát – bár valószínűleg jóval korábbi lehet – 1337-ben említi először oklevél. 1549-ben a falu a Jánosházát is birtokló Choron család tulajdona lett. Az 1600-as évek legelején a varsányiak evangélikusok lettek, a templomában is lutheránus lelkész szolgált. Pusztulása, elnéptelenedése már az 1683-as török hadjárat előtt elkezdődött. 1661-ben már nem volt papja, s nem sokkal később már „puszta faluhelyként” szerepel a forrásokban. Az 1700-as évek elején a nagy múltú település erdeit kiirtották, és ahol valaha templom és házak álltak, szántóföldet alakítottak ki. A falura, templomára, lakóira a 8-as út melletti kereszt és tábla emlékeztet.

agrotrend.hu / VAOL, Orbán Róbert

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés