Hírek

Elképesztő módokon csalnak a tűzifával

Még mindig népszerű átverési terület a tűzifavásárlás, amikor a trükközők a csontig hatoló hidegben a jóhiszeműséget kihasználva súlyos kárt okoznak a fogyasztóknak, kicsalva a fűtésre félretett pénzt.

A hatósági próbavásárlások és a lakossági jelzések alapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hasznos tanácsokat tett közzé. Felhívják a figyelmet: mivel a hatóság ellenőrei nem lehetnek jelen minden egyes vásárlásnál, fontos, hogy a lakosság eleve körültekintően járjon el a tüzelőanyag megrendelésekor – írja a Magyar Nemzet.

fotó: pixabay.com

A tapasztalatok szerint a legtöbben a helyi újságok hirdetési rovataiból és az internetes fórumokról gyűjtik össze az előnyösnek tűnő ajánlatokat a tűzifa beszerzésére, azonban ezeket az akciós hirdetéseket fokozott fenntartással érdemes kezelni. Tipikus eset, hogy a felhívásra jelentkezve a megrendelést egy kedves női hang nyugtázza, ami erősíti a vevőben az érzést, hogy jutányos üzletet köt. Majd amikor megérkezik a szállítmány, az olcsón kínált, jó minőségű, száraz tűzifa helyett a fizetendő mennyiségnél általában kevesebb, más fajtájú, nemritkán nedves fa érkezik, amiről a fuvarosok azt állítják, nincs hozzá közük, a vevő reklamáljon közvetlenül az eladónál.

Jobb esetben a hirdető ezt követően is felveszi a telefont, ígérget, magyarázkodik, egy idő után pedig elérhetetlenné válik. Rosszabb esetben a helyszíni reklamációnál már a fuvarosok is fenyegetően lépnek fel, így elveszik a fogyasztó kedvét a határozottabb érdekérvényesítéstől.

A Nébih ellenőrei nemegyszer azzal szembesülnek, hogy az átvert vásárlók félnek konkrét információkat adni a hatóságoknak, tartva a későbbi megtorlástól. Ezért különösen fontos felismerni a tisztességes erdőgazdálkodót vagy kereskedőt, aki például a hirdetésében már a hatósági azonosítószámot (erdőgazdálkodói kód vagy EUTR technikai azonosító szám) is feltünteti – ezt már a hirdetésre jelentkezve el kell kérni az árustól.

Ha nem adja meg, gyanús az ajánlat. Kiszállításkor a vevőnek minden esetben kapnia kell egy FA–AA betűkóddal és hétjegyű egyedi sorszámmal ellátott szállítójegyet is, amin a vásárlás összes lényeges adata szerepel a kereskedő nevétől kezdve a teherautó rendszámáig, a fa származási helyéig. Fontos, hogy a szállítójegyet nem helyettesíti a szállítólevél, a nyugta, a számla, az átvételi elismervény vagy más megnevezésű dokumentum.

A jogkövető faárus a lerakodás előtt megmutatja a terméket, és engedi, hogy azt ellenőrzésként lemérje a fogyasztó, ha igényli, de például a lerakodás után arról is érdemes meggyőződni, hogy a teherautó platóján, a tűzifa alatt nem volt-e valami előre nem látott nagyobb tárgy (traktorgumi, raklap, ládák), amelyet beleszámítottak a tüzelőanyag térfogatába.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés