Gazdálkodás
Újra az állam állja a vízdíjat – jelentős forrás az öntözés támogatására
Heves vármegyében több mint félmillió köbméter vizet használtak fel tavaly öntözésre, idén pedig az állam ismét átvállalja ennek vízdíját a gazdáktól. A költségek megtérítése akár több százezer forintot is jelenthet egy-egy termelőnek, miközben az országos támogatás milliárdos tétel. A szakemberek szerint az öntözés elsősorban biztonságot ad a gazdálkodóknak az egyre gyakoribb aszályos időszakokban.
Tavaly Heves vármegyében több mint félmillió köbméter vizet használtak fel mezőgazdasági öntözésre. Az idei évben, az aszályos időszakokra készülve, az állam ismét átvállalja a gazdák vízszolgáltatási díját, ezzel köbméterenként 10-20 forintnyi terhet levéve a termelők válláról. A kormány döntése a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magosz kezdeményezésére született meg, és célja, hogy enyhítse az öntözési költségeket – írta meg a Heol.
A vízdíj mértékét a vízellátás módja határozza meg: olcsóbb, ha gravitációs úton jut el a víz a földekre, és drágább, ha szivattyús átemelésre van szükség. A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) területén például köbméterenként körülbelül 10 forintnyi támogatást jelent az állami átvállalás.
A Heves megyei öntözési célú vízhasználat nagy része a Jászsági és Tisza-tavi rendszerekhez kötődik, ezekből összesen 447,8 hektárnyi terület öntözhető.
A megyében emellett főmű nélküli, felszín alatti vizeket használó rendszerek is működnek.
Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (Émvizig) működési területén tavaly 523 hektáron öntöztek a vízjogilag engedélyezett 2160 hektárból, 508 ezer köbméter vizet felhasználva. Itt az öntözési díj három elemből áll: alapdíjból, változó díjból és vízkészlet-használati járulékból, bár az utóbbi években ez utóbbit az állam rendre elengedte. Az Émvizig területén a főműves vízhasználók átlagosan 22,5 forint köbméterenkénti díjat fizetnének, de ez az állami átvállalás miatt most sem terheli a gazdákat.
Godó Nándor, a Tiszanánai Öntözési Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a vízszolgáltatási díj ugyan csak az öntözési költségek 1-2 százalékát teszi ki, országos szinten mégis több milliárd forint támogatásról van szó. Egy hektár területen akár ezer köbméter vizet is kijuttathatnak, így a díjátvállalás gazdálkodónként több százezer forint megtakarítást eredményezhet.
Magyarország mezőgazdasági területének csupán mintegy 3 százalékát öntözik, noha ennek több mint kétszerese is alkalmas lenne rá.
Az öntözés leginkább biztonsági szerepet tölt be: nem minden növény igényli, de aszályos időszakban létfontosságú lehet a termés megmentése szempontjából. A kukorica például csak öntözéssel termeszthető biztonsággal a változó klíma miatt. A jövőben valószínűleg elterjednek a rövidebb tenyészidejű, szárazságtűrő növényfajták.
Heves vármegyében három szántóföldi és két gyümölcsültetvényes öntözési közösség működik. Az öntözésfejlesztés uniós pályázatokból is támogatható, de ezek sokszor utófinanszírozásúak, ami nem kedvez a tőkehiányos termelőknek. A beruházások ráadásul költségesek és hosszú idő alatt térülnek meg: egy új rendszer kiépítése minimum 250-300 millió forint, az ügyintézés évekig is eltarthat, az állami kifizetések pedig gyakran csúsznak. A fejlesztéseknek természetes és szerkezeti akadályai is vannak: a víz eljuttatása nagy távolságokra sok energiát igényel, ráadásul a csatornarendszerek vegyes tulajdonban és eltérő műszaki állapotban vannak, így sok esetben az önkormányzatok sem tudják biztosítani a szükséges forrásokat a fenntartásra.
Fókuszban


Több ezer gyerek vehet részt az Iskolában az Erdő Programban
Idén tavasszal 600 intézmény vett részt az Iskolában az Erdő Program rendezvényein, ősszel pedig további 400 iskola csatlakozhat a programhoz...


Fokozott teljesítmény, intelligens kapcsolat – A John Deere bemutatja a körbálázók következő generációját
A John Deere a napokban mutatta be a fix és változtatható kamrás körbálázók következő generációját, melyeket úgy terveztek, hogy kiváló...


Ilyen egy jogilag feddhetetlen gazdaságátadás
A gazdaságátadás előkészítése során felmerülő jogi kérdések jelentőségére való tekintettel az alábbiakban közreadjuk a Dr. Mikó András Ügyvédi Iroda által...


Újabb forrásokat biztosítanak a mezőgazdaság fenntarthatóságának növelésére
A szakmai szervezetek és kutatási hálózatok munkája elengedhetetlenül fontos a versenyképes és fenntartható agrárium megteremtéséhez, ezért az agrártárca további két...

Tovább nő a globális gabona- és olajosmag-kereskedelem

Az Év Agrárembere 2024 – Hegedűs László Az Év Fiatal Gazdája

Szója, ha mondom, segít a gondon

Az Év Agrárembere 2024- Lovász Gábor a Master Good Kft. gazdasági igazgatója

Lipták János – Az Év Szántóföldi gazdálkodója 2024-ben

Szója, ha mondom, segít a gondon

Szárnyal a Soproni Egyetem az újabb felsőoktatási világranglistán

A minisztérium rendkívüli támogatást nyújt az aszály sújtotta kukoricatermesztőknek

Véget ért a foglalkoztatás felügyeleti hatóság célvizsgálata, ezek az eredmények

Csemőn intézkedett a Nébih, felfüggesztették egy kistermelő tevékenységét

Megjelent a kaliforniai lopódarázs Magyarországon

Négy új hajó felavatásával indult el a 178. balatoni hajózási szezon

Középpontban a Väderstad többszörösen díjazott munkagépe

Szupermenta fehérjepor termékteszt újratöltve: az eredmények most sem felhőtlenek
