Gazdálkodás
Új kihívások a mezőgazdaságban: szárazságtűrő növények és korai vetések lehetnek a megoldás
Vannak olyan térségek, ahol el kell felejteni a kukoricatermesztést, vagy át kell azt gondolni. Ennek módja lehet a megszokottól eltérő, korai vetések alkalmazása, amelyekkel talán mérsékelhető az aszálykár, de ahol nem öntöznek, ott más növényekben kell gondolkodni a fenntartható gazdálkodás érdekében. Erről is beszélt kérdésünkre Czina Ferenc, az Agrolink Zrt. vezérigazgatója, aki rámutatott: vannak azonban olyan területek, ahol ezután sem oldható meg az öntözés, ezért ott szárazságtűrő növényekre és technológiákra van szükség, amelyek sokaknak újdonságnak számítanak, de el kell terjeszteni, hogy minél hamarabb legyen termesztési tapasztalatuk. A felfutóban lévő cirok lehet az egyik ilyen alternatíva, de öntözött területeken a szójával is érdemes próbálkozni.
Az éves csapadékmennyiséggel nincs gond, csak az eloszlással. 2022-ben, a történelmi aszály évében is lehullott a kellő mennyiség, de csak a két hónapos szárazság után. Ez lehet innentől kezdve a gondok egyik forrása a vezérigazgató szerint. A szakember a mezőgazdaságban látja a jövőt, így a Talentis Agro-val közösen az öntözött területeken ezért is próbálnak példamutatóan gazdálkodni, ehhez adhat az MBH Bank kiszámítható finanszírozási hátteret, az Agrolink segítségével pedig stabil inputanyag ellátást biztosítanak, és lehetőséget adnak a jövedelmező termény értékesítésére. Mint mondja: „sikerült stabilizálni a pozíciónkat és a köztudatban jelen van az Agrolink, amelynek 5-10 százalék közé tehető – inputanyagoktól függően – a helyzete. A gyártói kapcsolataink ezt tovább tudják erősíteni”.
“Túl vagyunk az elmúlt évek mélypontján, ha mindennek alapjául vesszük például a műtrágya felhasználását, akkor idén növekedett a mennyisége és a minősége abból a szempontból, hogy már nem csak nitrogénről, hanem foszforról és kálium felhasználásáról is beszélünk. A növényvédő szereknél sokkal vegyesebb a kép: az idei év sem lesz egyszerű a kukorica termeszztése a toxin szempontjából, ugyanis erős volt a gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly fertőzése az idén, ami lehetőséget biztosít azoknak a gombáknak, amelyek toxint termelnek, ezért az aflatoxinnal gondok lehetnek és a molyok elleni védekezést sok termelő kihagyta.”
-összegezte Czina Ferenc.
Továbbra is kevesen ülnek le és számolnak, tehát az egy hektárra eső növénytermesztésnek költség szempontjából nem meghatározó része az inputkiadás, a segéd üzemági költség sokkal inkább jelentős és nem érdemes ezen az inputköltségen tovább csökkenteni, hiszen ezen a téren már nem várhatók olcsóbb beszerzési lehetőségek.
Az Agrolink a stabil banki finanszírozási háttérrel segítséget jelenthet a hitelfelvételi lehetőségekkel együtt, az MBH Bank ugyanis nagyon jól ismeri a mezőgazdaság működését és a termelők gondolkodását, ezért akinek általában véve készpénz problémája van, annak a rövid távú, vagy éves hitelekkel áthidalhatók ezek a gondjai.
agrotrend.hu / Növényvédőszer