Szántóföld

Kihívásokkal teli szezon előtt áll a magyar zöldborsótermesztés

Lassan befejeződik a zöldborsó vetése is, amelynek a területe nem változik a tavalyihoz képest, vagyis megközelíti a 14 ezer hektárt. Ez az elmúlt évekhez képest 25-30 százalékos területcsökkenést jelent. A tavalyi év egyébként nagyon rosszul sikerült, hiszen a rendkívül meleg március után jött egy lehűlés és a betakarítási időszak felétől, vagyis júniustól kezdve megint érkezett egy nagy meleg. Ennek ellenére idén a feldolgozók megkötötték a szerződéseiket arra a mennyiségre, amit beterveztek – egyrészt azért, mert nyomott áron vannak a szántóföldi növények, így más kiút nem lévén mindenkinek sikerült a körülmények ellenére a közös nevezőt megtalálni.

Forrás: pixabay.com

A sok rossz hír és tényező ellenére Magyarország továbbra is a harmadik legnagyobb borsótermesztő Európában, ami a nagyságrendet tekintve nem sokat változott, hiszen annyival csökkent a termőterület idehaza is, mint amennyivel a többi tagországban. Egy lassú folyamatról van szó, mert a klimatikus viszonyok mellett a gazdasági tényezők határozzák meg alapvetően a termesztési körülményeket. A zöldborsó – az összes többi feldolgozóipari zöldségnövényhez hasonlóan – érzékeny területet jelent, mind a szántóföldi, mind pedig a feldolgozóipari részről.

Varga István, a FruitVeb alelnöke a kilátásokról azt mondta, hogy négy éve kiszámíthatatlan körülmények között termesztik a borsót idehaza. Tavaly megfeleződtek a felvásárlási árak az előző évhez képest, ráadásul a termés is rosszul sikerült, ezért a magas önköltség és a szeszélyes időjárás miatt csökken a vetésterület.

-Eddig a legmagasabb ár két évvel ezelőtt 230 forint volt kilogrammonként, most 150 forintot kínálnak a zöldborsóért. Ezt a betakarítási és a fuvarköltségek, valamint az öntözési felár módosíthatja, viszont ennek az összegnek a jövedelmezősége attól is függ, hogy milyen üzemi körülmények között és milyen hatékonysággal termesztik a gazdálkodók. Az ő szemszögükből nézve a kereslet csökkent, az inputanyagforgalmazók is némileg csökkentették az áraikat, ami visszaesést jelentett –összegezte az alelnök.

A zöldborsó termesztése az elmúlt 25-30 évben is jelentett némi kihívást, de jelenleg 6-7 tonna között van az önköltsége hektáronként, ami nem kevés, hiszen tavaly voltak 3 tonna alatti eredmények is, amelyek esetében hozamról nem is lehet beszélni.

Az alelnök szerint az üzemméret és a hatékonyság továbbra is az a két tényező, amikor nem ritka a 8-9 tonnás mennyiség, viszont az átlag 6-7 tonna. Azok a termelők, akik öntözött körülmények között gazdálkodnak, igénybe vehetik vízjogi engedéllyel a termeléshez kötött támogatást, ami hektáronként 400 eurót jelent. A sikeres termesztés tehát a hatékonyságban és a költségcsökkentésben rejlik.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés