Gazdálkodás
Szántóföld
Ezért érheti meg idén kukorica helyett árpával foglalkozni
A 2022-es történelmi aszályt megelőző években több, mint 1 millió hektáron termesztettek kukoricát idehaza. Az idei kilátások alig 700 ezer hektárról szólnak. Ebből kiindulva talán hihetetlennek tűnik az, hogy a napraforgó termésterülete meghaladhatja a kukoricáét, hiszen sok éven keresztül a kukorica volt a meghatározó a legtöbb gazdaság és termelő számára, mert ezt tartották a legnagyobb jövedelem termelőképességgel rendelkező kultúrának. De hogyan tovább? Megoldást jelenthet-e a tritikálé, a rozs, vagy az árpa? Perczel Pétert, az Isterra Közép-Európa Kft. cégvezetőjét kérdeztük az idei év kihívásairól.
Komoly változásokat hoztak a mögöttünk hagyott esztendők, de nem csak az időjárás, hanem a toxin megjelenése miatt is. Egyértelműen voltak előtte jó évjárataink, amikor a termésátlagokkal elégedettek lehettek a gazdálkodók, de aztán beköszöntöttek toxinos évek, amikor a megfelelő mennyiségű végtermék nehezebben volt értékesíthető. Perczel Péter szerint amikor a termés mennyisége messze elmarad az elvárttól – például 2022 és 2024-ben –, akkor egy ilyen nehéz év is terhelt a további problémákkal, hiszen a kártevők itt vannak és utánuk a kórokozók is fertőznek, s ha ellenük nem tudunk időben védekezni, akkor a megtermelt termény értékesítése kérdésessé válik.
-Tehát most már nem csak az időjárási tényezőket kell figyelembe venni. Bízunk abban, hogy a szarvasmarha állományt további fenyegetés nem sújtja és a tejelő tehénlétszám vagy megmarad, vagy tovább is növelhető, hiszen a tejtermékekben jelentős importja van Magyarországnak. Ezek olyan termékek, amelyek idehaza tökéletesen elkészíthetők -hangoztatta a cégvezető.
A tejelő szarvasmarhák takarmányellátásánál a legfontosabb tömegtakarmány a kukoricaszilázs, de amennyiben csökken a terület és a minőségi alapanyag termelés lehetősége, akkor alternatív lehetőségeket kell találni. Évekkel ezelőtt elindult az a folyamat, amikor a tejelő gazdaságok elkezdték kiváltani a kukoricaszilázst és elkezdték a fű-, a tritikálé és a rozs szenázsok készítését, de ezeknek a kultúráknak nagy előnye az, hogy az emészthetősége sokkal jobb, mint a kukorica szilázsnak, mint a legfontosabb tömegtakarmánynak.
Eddig ezeket a takarmányféléket a nyári hónapokban etették a leggyakrabban – pontosan abban az időszakban, amikor az állatok a hőség és a rossz külső körülmények miatt kevesebb takarmányt fogyasztottak, ami negatívan hatott a termelési kedvre, vagyis a megtermelt tej mennyiségére is. Ez a folyamat tovább halad és most már abban kell gondolkodni, hogy a jövőben minél több kukoricát kell kiváltani, hogy elkerülhetők legyenek ezek a problémák.
-Ha a végtermék toxinos lesz, akkor a felhasználhatósága kérdésessé válik a tejelő szarvasmarháknál. Ezért alternatív irányként megjelenik a tritikálé és a rozs mellé az árpa. Ennek azért lehet előnye, mert ugyanúgy felhasználható szenázsként és az egyik legfontosabb előnye lehet az, hogy a toxinprobléma nem jelenik meg, hiszen az árpa a legkevésbé érzékenyebb ebből a szempontból. Amennyiben szenázsként nem kerül betakarításra, akkor ezek az árpatáblák még mindig megtarthatók és szemestakarmányként betakaríthatók, tehát kettős hasznosítású növényről beszélünk, amelyhez meg kell találni a megfelelő fajtákat. Ez egy alternatív megoldása lehet annak, hogy a kukoricát érintő problémákat hogyan tudják a gazdák kiküszöbölni -hangoztatta Perczel Péter.
Van-e az árpának piaca és termőterülete?
Sokat csökkent az utóbbi években az árpa termőterülete, ami sok tényezőből adódik: elsősorban a világpaci ár a leginkább meghatározó szempont, de mivel 100 ezer hektárral csökkent a termőterület, a jelenlegi 290 ezer hektáros vetésterület bőven lehetőséget ad arra, hogy mindenki megtalálja a megfelelő felhasználási célt. Magyarországon volt már ennél magasabb a vetésterület, hiszen az árpa egy korán betakarítandó kultúra, ezért utána vetésváltásban sok minden beilleszthető. Sokan abban gondolkodnak, hogy amennyiben az árpa szenázsolása korán elvégezhető, akkor ugyanabban a táblában egy korai napraforgó és szója megtermelhető – elsősorban öntözött körülmények között.
Az Isterra kínálatában megtalálhatók azok az árpafajták, amelyek kiváló beltartalmi paraméterekkel rendelkeznek tömegtakarmányként történő felhasználás esetén, ezért nagyon fontos szempontként kezelik a betegség ellenálló képességet, hiszen így segítenek abban, hogy jelentős kémiai védekezés nélkül is toxinmentes tömegtakarmány, vagy szenázsterményt állítsanak elő.
Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu