Kertészet

Bevált módszerek a fagyvédelemben

Érdemes idejekorán gondoskodni a fagykárok elleni védekezésről. A tavaszi olvadást követően a virágzó gyümölcsfák, bogyósok és szőlő fagyvédelme válhat szükségessé. Készüljünk fel minél előbb, és szerezzük be a védekezéshez szükséges eszközöket!

A fagykár elleni védekezés hagyományos módja a füstvédelem. A védekezés során valamilyen parázsló anyagra lesz szükség – leggyakrabban szalmabálákat alkalmazunk –, amelyek hozzájárulhatnak a fejlődő rügyek megvédéséhez. Ugyanakkor tudni kell, hogy a módszer kifejezetten alacsony hatékonyságú, csupán 1-2 °C-os védelmet képes biztosítani, vagyis a keletkező füst és parázsló anyag ennyivel képes növelni a terület hőmérsékletét. Ráadásul meg kell jegyezni, hogy gazdaságosan csak kis területen alkalmazható. Látható, hogy az esetek túlnyomó többségében ennél némileg korszerűbb és hatékonyabb megoldásra van szükség.


Forrás: kavosz.hu

Egyre gyakrabban találkozunk úgynevezett öntözéses védekezéssel. Noha első hallásra logikátlannak tűnhet, a megfagyó víz védelmet jelent a fagykárral szemben. A módszer relatív egyszerűen alkalmazható; a fagyvédelmi öntözés során kis intenzitású vízpermetet kell juttatni a veszélyeztetett növényekre, mégpedig felső irányú öntözéssel. Az így kijuttatott víz folyamatosan ráfagy a sérülékeny növényrészekre, védelmet biztosítva számukra az alacsony hőmérséklettel szemben. Amíg a víz és a jég jelen van a fákon, addig nem fagynak meg a virágok. Az öntözést egészen addig folytatni kell, amíg a jég természetes módon le nem olvad a növényekről. Noha a módszer rendkívül hatékony, komoly veszélyforrással rendelkezik; ha az öntözést túl hosszú ideig kényszerülünk alkalmazni, a jég súlya alatt sérülhetnek, illetve törhetnek az ágak.

Szintén hatékony megoldást jelent a paraffin égetése. A módszer a lehető legegyszerűbb hatásmechanizmussal rendelkezik; az anyag égetése felmelegíti a levegőt, ilyen módon védi meg a gyümölcsfákat és a szőlőt a fagykároktól. A módszer olyannyira hatékony, hogy akár 5–6 °C-kal is képes emelni az ültetvény hőmérsékletét. Sajnos ennek a megoldásnak is vannak hátrányos tulajdonságai; már a kisebb szélmozgás is elfújja a meleg levegőt a helyszínről, tehát csak teljes szélcsend esetén alkalmazható, illetve a paraffin vásárlása igencsak költséges.

Látható, hogy többféle fagyvédelmi megoldás közül választhatunk. Elsősorban a védendő terület nagysága és értéke alapján érdemes döntést hoznunk, melyiket alkalmazzuk.

agrotrend.hu / KAVOSZ

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés