Kertészet

Van megoldás a vakondtúrás ellen

Szembetűnő jelenség, hogy a kertek, udvarok, gyümölcsösök tele vannak vakondtúrásokkal. A földet fúró kis emlős nem válogatós, éppen úgy előfordul a városi területeken, mint a falvak portáin – tevékenységét számtalan vakondtúrás jelzi.

Ha a kertünkben sok a vakondtúrás, az nem feltétlenül azt jelenti, hogy a környék összes vakondja pont a mi kertünket nézte ki magának letelepedési célzattal. Ez inkább azt jelzi, hogy szükség van talajfertőtlenítésre, mivel elszaporodtak a kártevők – lárvák, rovarok, csúszómászók – a kertben.

Erre a vakond által kínált megoldás mellett szakemberek ajánlása szerint kiváló segítség lehet a szudáni fű, vagy a ricinus tartalmú szervestrágya – amennyiben kerülni szeretnénk a vegyszeres védekezést.

Forrás: pixabay.com

Habár a vakond elméletileg téli álmot alszik, gyakorlatilag, az enyhe teleknek köszönhetően manapság már leginkább a téli időszakot is végigdolgozza.  Aminek bizony nyoma van. Amúgy az őszi időszakban dolgozik a legtöbbet, hiszen nem lehet tudni, milyen lesz a tél, így hát muszáj neki előre elraktározni az eleséget, amelyet az esetlegesen fagyott földből nem tud megszerezni magának.

A szakirodalom szerint a vakond a normális talajviszonyok mellett 10-20 cm mélyen, fagy esetén azonban akár 50-60 cm mélyre is képes leásni magát egészen odáig, ahol már nem fagy meg a föld. Ha valóban hideg a tél, akkor a vakond lelassul, lecsökken a légzésszáma és a testhőmérséklete, és pihen. És a kis földtúró remekül képes rugalmasan alkalmazkodni a hőmérsékleti viszonyokhoz.

A kertünkben lévő sok vakondtúrás a terület fertőzöttségére utalhat

Ha jótékony hatása ellenére is elegünk van a vakond áldásos tevékenységéből, több módszerrel is próbálkozhatunk a kis állat elriasztására. Ne keseredjünk el, van megoldás. A vakondok rendkívül érzékenyek a környezetükben előforduló zajokra és rezgésekre, mivel ezek akadályozhatják őket a tájékozódásban és az élelem keresésében. Ezért sok kerttulajdonos sikerrel alkalmaz különféle zajkeltő módszereket, például szélcsengőt, szélkereplőt, amely a szél hatására folyamatosan hangokat ad ki. Egyesek szerint hasonlóan működhetnek az üres üvegek, amelyeknek nyakát a földbe helyezzük.

A vakondok szaglása szintén rendkívül érzékeny, ezért a kellemetlen szagok is hatékonyan távol tarthatják őket. Az egyik leggyakrabban használt módszer a petróleumba vagy gázolajba áztatott rongyok használata. Ezeket a rongyokat a vakondjáratokba helyezve az állatok a kellemetlen szag miatt inkább odébb állnak.

Vakond ellen egy ennél sokkal környezetbarátabb megoldás a kávézacc, amelyet a túrásokba szórva nemcsak a vakondokat riasztja el, de a talajt is tápanyagokkal gazdagítja. Hasonlóan hatékonyak a növényi alapú riasztószerek, mint például a ricinus vagy nárcisz ültetése, amelyeket ezek az állatok messziről elkerülnek.

Ha egy-egy módszerrel nem érjük el a kívánt hatást, alkalmazhatjuk a zaj, petróleum, kávézacc terápia kombinációját is.

agrotrend.hu / bama.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés