Kertészet

Rohamosan pusztulnak a tuják

A klímaváltozás és a saját gondatlanságunk egyaránt ártalmas. A száradó tuja korántsem dísze a kerteknek.

Néhány évtized óta a tujatelepítés nagy divat volt hazánkban, az egyébként Kelet-Ázsiában és Észak-Amerikában őshonos örökzöldek megjelentek a kertekben, és szívesen alkalmazták azokat sövényként is. A növények pompáztak télen-nyáron, származásuk ellenére jól alkalmazkodva az itteni környezethez. Az utóbbi években azonban valami történt. A tuják egyre lesújtóbb látvány nyújtanak, barnulnak, száradnak, nem díszei, hanem sebei a kerteknek, parkoknak. Vajon mi csinálunk rosszul valamit, vagy rajtunk kívülálló okok miatt pusztulnak a tuják?

A tuja halálát a klímaváltozás és a gondozás hiánya egyaránt okozhatja

Bár nem tudjuk teljes mértékben felmenteni magunkat, a  probléma egy része tőlünk független és a klímaváltozásban gyökerezik. A Magyarországon egyre gyakrabban előforduló meleg és száraz időszakok ugyanis nem kedveznek a tujáknak, a kártevőknek és a kórokozóknak viszont annál inkább. A klímaváltozás és az ezzel járó stressztényezők nagyon megviselik ezeket az örökzöldeket, és az éghajlatváltozással sokasodó és gyorsan terjeszkedő kártevők is agresszíven támadják a növényt. A tuja a nedves, tápdús talajt és a párás levegőt kedveli. Az újabban egyre gyakrabban jelentkező aszályos időszakok így nem tesznek jó neki, emellett a tápanyaghiány is rontja az állapotukat: kalcium-, magnéziumhiány jelentkezik a forró hónapokban, ez lerontja a növény ellenállóképességét.

A barnult részek gyors eltávolítása megmentheti a növényt

Ha azt látjuk, hogy a tujánk levele barnulni, száradni kezd, egyértelmű, hogy baj van, ám, ha gyorsan közbelépünk, a növény megmenthető. A barnult részeket gyorsan el kell távolítani és növényvédő szerrel permetezni a tuját, így megelőzhető a betegségek terjedése. A tuját sok betegség támadhatja: a leggyakoribb a didimaszcellás pikkelylevél-barnulás, mely általában a növény alsó részén jelenik meg először. Rengeteg más betegség is pusztíthatja a növényt,

  • gombás betegségek,
  • tujafúró aranymoly,
  • tuja-teknőspajzstetű,
  • borókaszú,
  • levéltetű.

A lemosó permetezés ősszel és tavasszal is fontos

De nem csupán betegségek miatt, hanem a nem megfelelő tartási körülmények miatt is barnulhatnak, száradhatnak a növények, tehát mindent nem tudunk a megváltozott éghajlat számlájára írni. Ha a hajtások száradnak, akkor valószínűleg kevés vizet kapott a tuja, tehát a növény jelez nekünk, hogy gyakoribb öntözést igényelne. Ha a talaj túlságosan tápanyagszegény, azt sem tudja a tuja elviselni, a tápanyagpótlásra is figyelnünk kell tehát. A túlságosan árnyékos és pangó vizes területeket sem kedveli. Ha nem kap elég fényt, a belső részek elkezdenek elhalni és száradni. Sőt, ha nem tiszta a levegő körülötte, akkor is elkezd száradni, így például forgalmas autóúthoz közel egyáltalán nem is érdemes telepíteni.

Ha most tavasszal nem végeztünk lemosó permetezést a növényen, ősszel még megtehetjük: a rezes oldat megvédi a tuját a gombás megbetegedésektől és az áttelelni kívánó kártevőktől.
Ha végképp nem tudtuk megvédeni a növényünket, akkor sajnos a kivágás a végső megoldás, de még véletlenül se újabb tujákat telepítsünk helyettük! Jó választás lehet sövénynek a közönséges tiszafa, az örökzöld ezüstfa és kerti korallberkenye, válasszuk inkább ezeket!

agrotrend.hu / zaol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés