Kertészet

Most a lisztharmat és a rovarkártevők a legnagyobb ellenségeink

Az enyhe tél nem gyérítette az áttelelő gombaképleteket, a csapadékos és változékony tavaszi időjárás pedig még kedvez is a kórokozók terjedésének, számíthatunk a fertőzésükre. A díszkörte lisztharmatos levelét ma fotóztam. Már terjed, szórja a konídiumait a „lisztes” telepeiről és jól látható az is, hogy a levél felszínét behálózó gombafonalaival hogyan szorítja össze, torzítja el a leveleket. – írja Zsigó György, legújabb növényvédelmi előrejelzésében.

Lisztharmat fertőzöttség körte levélen
Fotó: Zsigó György növényvorvos

A kártevő rovarok, atkák is felébredtek. A bodzán már kolóniákat képeznek a levéltetvek, a platánon acsipkéspoloskák is mozgolódnak a kéregpikkelyek alatt, sőt egy példány már a kezemet is megtalálta, „belecsípett”. (Egyre gyakrabban hallom ezt a panaszt a fákhoz közeli lakóktól.)Eljött a növényvédősök ideje!

Vadgesztenyelevél-aknázómoly
Március 25-én az ország 23 pontján felszereltük a vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdák, melyeket keddenként leolvasnak és csütörtökig felkerül honlapunkra, és a rajzási adatok rovatunkban nyomonkövethető.

Már az első három hét eredménye is tanulságos! A számok bizonyítják azt, hogy nagy eltérés lehet az egyes pontok fertőzöttségében.

Honlapunkon folyamatosan közzétesszük a legfrissebb fogási eredményeket hétről hétre:
https://www.novenyvedoszer.hu/rajzasi-adatok

Ha már a kinyitották a honlapot, akkor javaslom, hogy hasonlítsák össze a helyszínek idei induló fogási számait pl. a tavalyiakkal. Nagy eltérés lehet az egyes évek között is. A táblázat számai azt mutatják, hogy beindult az első nemzedék rajzása.

A vadgesztenyék permetezése lesz a következő és „kötelezően” végrehajtandó feladat. Néhol már április végén-május elején elindulhatnak a gépek.

Szerencsére a klorantraniliprol hatóanyagú rovarölő a moly több fejlődési fázisában is hatásos, de a növényorvos az azadirachtin, az acetamiprid és a deltametrin hatóanyagú szerek közül is válogathat.

A vadgesztenyénél a gombák közül a guignardiás levélfoltosság és a lisztharmat is gyengítheti, csúfíthatja a fákat, tehát az aknázómoly elleni védekezésnél mindenképpen érdemes gombaölő szereket is bekeverni a permetlébe.

A döntést bízzák a növényorvosra, aki a kén, a réz, a penkonazol, az azoxistrobin hatóanyagú gombaölők mellett pl. a narancsolajat is választhatja.

Ugyanazt a növényvédő szert egyre több név alatt forgalmazzák, ezért ezentúl csak hatóanyagokat említek. A kereskedelmi névváltozatokat megtalálják a hatóanyag abc_2025.pdf-ben.

 

Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés