Kertészet

Kecskeméten tartottak szamóca szakmai napot

A szamóca közkedvelt gyümölcsünk, de termesztéstechnológiai szempontból a zöldség kultúrákhoz sorolható.

Hazánkban szabadföldön, fűtött- és fűtetlen termesztőberendezésben is jellemző a termesztése, ami 800 ha-ra tehető. Az utóbbi években a termőfelület csökkenése figyelhető meg, ami elsősorban a magas tőke- és munkaerőforrásigénnyel magyarázható. Emellett figyelembe kell vennünk, hogy a kultúra sajátos termesztéstechnológiával jellemezhető. A ZFW Hortiservice Kft. szervezésében megrendezésre került Szamóca Szakmai Nap 2025 rendezvény a hazai tendenciák bemutatása mellett számos technológiai megoldást kínált a termelőknek.

forrás: pixabay

A szamóca profitábilis termesztésben 1 éves kultúra, bár a hazai gyakorlatban nem ritka a 2 vagy 3 éves fenntartás. Azonban többéves termesztésben nem csak a gyümölcsök mérete, hanem mennyisége is csökken. Emellett itthon a talajos termesztés általános még hajtatott körülmények között is, ami más európai országokban egyre jobban visszaszorul. A fajták tekintetében a Joly és Clery típusú fajták termesztése domináns. Az optimális fürtszámhoz 10-14 levél szükséges, amihez elengedhetetlen a harmonikus tápanyagellátás. A leggyakrabban a túlöntözés okoz problémát, hiszen az oxidált mikroelemek a növény számára nem felvehetők. Továbbá a túlzott nitrogén utánpótlás is sokszor előfordul, ami fölhalmozódáshoz vezetve káros lehet a humán egészségre.

A klimatikus tényezők megváltozása a szamóca termesztésben is érezhető. Öntözés nélkül biztonságosan már nem termeszthető, hiszen az évi 700-800 mm csapadékigényét pótolni kell. Sok problémát okoz a hirtelen hőmérsékletváltozás is, mivel a fejlődésnek indult állományok számára a lehűlés jelentős stresszt okoz. Ez főként az utóbbi hetekben jelentett komoly kihívást a fűtetlen fóliás termesztésben.

Emellett egyre fokozódik a nem honos károsítók megjelenése is, hiszen a hazai klíma egyre jobban megfelel ökológiai igényüknek. Azonban a hatóanyagok számának folyamatos csökkenése is megnehezíti a növényvédelmet. A tripsz és az atka elsősorban termesztőberendezésben okoz egyre több problémát, de a lisztharmat és a botritisz kártételére is minden évben számítanunk kell. Emellett aszályos időszakban a terrikol kártevők betelepedésére is fel kell készülni. A kezelések során érdemes tapadásfokozó készítményt alkalmazni a permetlé viaszos levelén történő egyenletes eloszlása miatt. A folyamatos érés miatt a készítmények kiválasztásánál az élelmezésegészségügyi várakozási idő betartására is nagy hangsúlyt kell fektetni. Természetesen lehetőség van biológiai védekezésre is, azonban a hasznos szervezetek betelepítése és felszaporodása nehézkes a kultúrában tapasztalható kezdeti alacsony hőmérséklet miatt.

 

Agrotrend.hu/ NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés